Inspirace

Jak provonět váš byt? 8 nápadů na každý den

Od   | 

Často se ve svém domově snažíte vyladit každý detail, že nakonec zapomenete přemýšlet nad tím, jak vlastně voní. Každý prostor si zaslouží příjemnou vůni. Ta má sílu okamžitě zvednout náladu a stejně tak ji bleskově zkazit. Jakmile pomyslíte na vůni jako nezbytný doplněk domova, začnete nadšeně zkoušet nejrůznější kombinace. Zjistěte, jak provonět pokoje v interiéru.

Obvykle dávají lidé vůni hlavně do obývacího pokoje – ať už prostřednictvím květin nebo svíček. Opravdu ale stojí za to myslet i na ostatní místnosti.

1. Různé vůně k navození různých nálad

V některých hotelech se často setkáte s tím, že po vstupní hale, koupelnách, společných prostorách a také v samotných pokojích jsou rozptýleny různé vůně. Říká se tomu „scent scaping“. Může to znít složitě, ale je to vlastně odlišení jednoho prostoru od druhého prostřednictvím vůně. Můžete vytvořit například cestu bytem s využitím různých vůní nebo jejich síly. Buďte ale opatrní. V přilehlých místnostech nemají být vůně, které se mohou vzájemně střetávat, a je vhodné, abyste nedávali dohromady dvě silné kombinace.

2. Domov s jednou charakteristickou vůní

Dalším chytrým krokem, jak provonět domácnost, je použití jedné charakteristické vůně ve všech pokojích. Tím si zajistíte, že vás potká oblíbené aroma všude, kam právě vkročíte, samozřejmě v různé intenzitě. Čich je velmi důležitý pro vyvolání vzpomínek. Vaše návštěva si tak vždy spojí vaši vůni, když na ní někde narazí, s vámi a vašim domovem. Většina domácích vůní je k dispozici ve sprejích, difuzérech a svíčkách. Pořídit můžete i podobně vonící sprchové gely, mýdla na ruce apod.

Provonět domov můžete i s pomocí aromadifuzéru. Zdroj: Canstockphoto

3. Otevřete dveře a okna

Tak samozřejmá věc a mnozí na ni zapomínají, nebo otevírají okna jen na chvíli a na ventilačku. Ale vy potřebujete dostatek zdravého a čerstvého vzduchu. Zatuchlý vzduch škodí zdraví a kazí náladu. Zejména na jaře je krásné otevřít okna dokořán, slyšet zpěv ptáků a osvěžovat se ranním vánkem. Pokud chcete levně provonět své pokoje, toto je ta nejjednodušší a nejlacinější varianta.

4. Voňavé bylinky

Vůně čerstvých bylinek v kuchyni je nenahraditelná. Krásně voní bazalka nebo máta. Také levandule má příjemnou vůni. Dejte je na stůl nebo okenní parapet. Můžete si bylinky zasadit a těšit se nejen z jejich vůně, ale mít z nich i užitek při vaření. Taková čerstvá majoránka, meduňka nebo rozmarýn z vlastní bylinkové zahrádky je radost.

Vůně bylinek se perfektně hodí do kuchyně. Zdroj: Pexels

5. Nenahraditelná vůně květin

Jasmín, levandule, růže a další. Voňavé květy žádná umělá vůně nenahradí. Umně naaranžované kytice růží, magnólie a konvalinky voní božsky a krásně vypadají. Jen si dejte pozor, abyste skutečně měnili podle potřeby vodu. Jakmile na ni zapomenete, bude váš domov provoněný jinou a rozhodně nelibou vůní. Zapáchá to strašně a taková voda může být i zdraví škodlivá.

6. Vůně citrusů

Osvěžující a příjemná vůně pochází od citrusů a doma je má většina lidí. Pokud doma nemáte nic jiného při ruce, klidně je využijte. Nakrájejte několik citronů, limetek, pomerančů a nechte na prkénku. Provoní celou kuchyni nebo jakoukoli jinou místnost.

7. Spreje na lůžkoviny a éterické oleje

V hotelích často používají na provonění polštářů a dek lehký sprej. Téměř vždy také povlékají lůžkoviny bílým ložním prádlem, protože je pro ně jednodušší udržovat ho čisté a svěží. Když použijete podobnou barvu a trochu voňavého spreje, například tóny levandule a máty, dopřejete si po ulehnutí ten správný pocit klidu a odpočinku. Tyto vůně snižují napětí a podporují relaxaci. V tomto případě volte netoxické květinové vůně, které vás nebudou zbytečně dráždit a s vůní to nepřehánějte.

Éterické oleje jsou další oblíbenou možností, jak provonět své bydlení. Přidejte jednoduše pár kapek levandule nebo jiné vůně do misky s horkou vodou. Hřejivá vanilka či mandarinka vytvoří skutečně sladký domov. Oleje zlepšují náladu. Na zvýšení energie, soustředění a vyčištění mysli působí růže, pomeranč s grapefruitem podporují pozitivní náladu a nastartuje ráno.

8. Kvalitní vonné svíčky

Vonných svíček je všude dostatek, ale ne každá je dostatečně kvalitní. Vybírejte ty, které neobsahují parafín, ale ideálně přírodní složky. Získáte krásnou vůni a nebudete si ničit zdraví. Rozmístěte svíčky do chodby, po koupelně nebo v obývacím pokoji. Opět doporučíme vůni levandule, která uklidňuje nebo růži, která pomáhá relaxovat. Pro větší energii a osvěžení jsou tu opět citrusy. Svíčky se samozřejmě pojí s určitým rizikem, proto s nimi zacházejte opatrně.

Relaxace ve vaně s vůní svíček je to pravé po náročném dni. Zdroj: Canstockphoto

Jak vybrat do místností správnou vůni?

Na chodbu je vhodná svěží a lehká vůně. Ideálně limetka, růže a santalové dřevo. Nechcete hned po příchodu domů, aby vás do nosu uhodilo intenzivní aroma. Do obývacího pokoje zvolte povznášející květinové tóny bergamotu a pelargónie. Dřevité a tabákové vůně zase působí mužně a sytě. V kuchyni můžete pomocí grapefruitu rozptýlit aroma z vaření a nevadí ani bylinkové vůně šalvěje nebo máty. Koupelna a ložnice patří k relaxačním prostorám, proto se hodí levandule, ylang ylang, medové vůně apod.


You must be logged in to post a comment Login