Inspirace

Jak pověsit obrazy, aniž byste museli vrtat do zdi?

Od   | 

Bydlíte v nájmu a nechcete majiteli dělat díry do stěn? Neradi vrtáte a hledáte jiný způsob, jak zavěsit oblíbené obrazy a fotky? Ať už je váš důvod jakýkoliv, pár tipů jak připevnit oblíbené obrázky na zeď, aniž byste museli vrtat, máme.

Menší obrázky  seskupte. Zdroj: Canstockphoto

Svá umělecká díla, rodinné fotografie i výkresy dětí si určitě chcete hrdě vystavit a kochat se jimi při každé příležitosti. Zároveň dokážou vystavená díla propojit a sjednotit prostor, zútulnit ho a dodat mu domácí atmosféru. Jenže co když je musíte pověsit jinak než na hřebík ve zdi? Nebojte se. Řešení existuje a vy nejste nuceni k jednoduchým stěnám. 

Správné zavěšení obrazů

Než zjistíte, jak zavěsit obraz na zeď bez vrtání, nejdříve byste měli vědět, jak ho umístit. Měl by být asi ve výši očí, což ale není tak úplně správně vzhledem k tomu, že to je pro každého jiné. Každopádně jeho střed by měl být asi 150 cm od země. V jídelně ho dejte klidně i níž. V obývacím pokoji nad sedačkou raději do trochu větší výšky, asi 20 až 30 cm nad jejím okrajem. Obrazy nedávejte na přímé slunce a k radiátorům. Mohly by vyblednout a znehodnotit se. Největší nebo nejvíc výrazný obraz má být středem pozornosti. Okolo něj pak dejte ostatní. Rozmístění může být horizontální, vertikální, šikmé, v různých pravidelných řadách, rozdělené na širší a užší část. Někdo je rád uspořádává do mřížky.

Obrazy musí být správně rozmístěny. Jen pak je výsledný efekt perfektní. Zdroj: Ikea

Použití lepicích proužků

Nejběžnějším a nejjednodušší způsob, jak díla pověsit bez hřebíků, je použití lepicích proužků. Stojí pár korun a drží pevně. Jsou vhodné pro většinu materiálů. Některé mohou mít speciální určení, proto si dobře přečtěte, jaké kupujete. Naplánujte si, kde bude dílo viset, nalepte na zadní stranu a do všech krajů rámu proužek. Získáte jistotu, že se vám nebude někde odchlipovat. Při lepení buďte naprosto precizní a klidně si přizvěte někoho na pomoc.

Obrázky můžete přilepit pomocí lepicích proužků. Zdroj: Studio Boscardin.Corsi

Stojan

Obrazy nemusí být vždy na zdi. Pokud máte díla, na která jste zvlášť pyšní nebo mají větší hodnotu, klidně si je vystavte na stojanu. Ten automaticky dodá prostoru jedinečný nádech. Obvykle nikdo nečeká, že k někomu přijde domů a tam uvidí vystavené umění na stojanu, pokud nejde o malíře.

Jak správně osvětlit obraz?

 

Poličky

Snad každý má doma nějakou poličku nebo poličky. Menší obrázky můžete jednoduše postavit na ně a opřít o zeď. Pokud disponujete policemi připomínající žebřík, ať už ve zdi nebo opřené o zeď, můžete obrázky vystavit pěkně na ně. Na horní polici můžete umístit větší obraz. Je to skvělý způsob, jak přidat rozměr celé místnosti.

Police se k umístění obrazů výborně hodí. Zdroj: Westwing

Provázek a kolíčky na prádlo

Další jednoduchá varianta. Můžete provázek za něco rozvěsit nebo použijte lepicí pásku či montážní tmel, aby provázek držel. Na pověšení obrázků použijte ozdobné spony nebo kolíčky na prádlo. Obrazy můžete připevnit pomocí magnetů. Kupte si magnetickou barvu, natřete část, kde bude obraz či obrazy, na které předtím nalepíte magnety. Tato varianta je spíš vhodná pro lehčí rámečky třeba s obrázky dětí.

Pohodlná i elegantní: Pablo od Natuzzi Italia

Nalepovací hřebíky a šrouby

Ne každý je zná, ale dostupné jsou na trhu už delší dobu. Ovšem mnoho lidí na ně zanevřelo, protože dříve nebyly k dostání v příliš velké kvalitě. To už se ale hodně změnilo a v současné době jsou k dostání velmi kvalitní komponenty. Skutečně drží, po jejich odstranění nezůstávají stopy a lze je dokonce používat opakovaně. Některé lze použít i na texturované tapety, dlaždice, kov či sklo a je možné nastavovat i výšku ke správnému umístění obrazu.

Samolepicí hřebíky a šrouby dnes drží pevně. Zdroj: KC Studio

Obrazy na zemi

Máte dostatek místa, zajímavé výklenky ve zdi apod.? Pak se nenamáhejte s vymýšlením, jak obraz pověsit na zeď a nechte ho zkrátka na zemi opřený o zeď. To je vhodné zejména u větších kousků a věřte, že i tak nadělají velkou parádu a působí tak trochu jako v ateliéru. Dobře se hodí do interiéru v boho stylu.

Obrazy položené na zemi působí elegantně. Zdroj: Westwing

Obrazů se doma určitě nevzdávejte, protože zdi bez nich působí většinou smutně a prázdně. Vždy se dá vymyslet způsob, jak si tímto způsobem zkrášlit interiér.

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Náš domov, Domov jako ze škatulky

Fotogalerie:

 

Jak oživit už okoukané záclony, závěsy, nebo polštářky?

 

 


You must be logged in to post a comment Login