Články

Jak pečovat o vánoční stromek a který udělá největší parádu?

Od   | 

Podařilo se vám najít velký vánoční stromek s hustými větvemi? Pak jste narazili na poklad, o který je třeba správně pečovat. Díky vhodné péči bude příjemně vonět a jehličí hned neopadá. Jak takový stromek najdete? A jak byste se o něj měli starat?

Jaký vánoční stromek si vyberete?

V České republice se můžete setkat zejména s kavkazskými jedlemi, smrky ztepilými či pichlavými, dále pak s černými borovicemi. Jednotlivé druhy stromů se liší tvarem a hustotou koruny, ale umístěním jehličí na větvích. Podstatné rozdíly mohou být i v ceně.

Vánoce v černo-bílé barvě budou vypadat elegantně a luxusně. Zdroj: moebelix.cz

Zatímco smrky a borovice často pocházejí z Česka, jedle jsou obvykle dováženy ze zahraničí. V českých podmínkách se jim při pěstování příliš nedaří.

Pokud je pro vás podstatná výdrž vánočního stromku, je pro vás vhodnou volbou borovice. Tento strom má řidší větve obrostlé pichlavým jehličím. Téměř stejně dlouho vám vydrží jedle, která má ze všech druhů stromů nejhustší větve. Díky polodlouhému jehličí píchá nejméně, takže se vám s ní bude pohodlně manipulovat. Nejmenší výdrž má smrk, který opadá nejdříve. Jehličky smrku jsou krátké a pichlavé.

Nemáte rádi přílišné experimentování? Volte tradiční a přírodní barvy. Zdroj: Canstockphoto

Celebrita posledních let: Kavkazská jedle

Mezi nejoblíbenější druh vánočních stromků patří už několik posledních let kavkazská jedlička. A proč je tak oblíbená? Potěší vás pravidelným tvarem, bohatou korunou, ale také krásnou sytě zelenou barvou.

 

 

S péčí začněte ještě před zdobením

Péče o vánoční stromek by měla začít hned po nákupu. Po příjezdu domů z něj sundejte igelitovou folii, aby se stromek nezapařil. Stahovací síť ze stromu ještě nesundávejte. Bez ní by se vám stromek přenášel do obývacího pokoje špatně.

Další péče se liší podle toho, zda je kmen ořezaný už od prodejce, nebo ne. Pokud je kmen ořezaný na požadovanou tloušťku již od prodejce, ponořte jej do kbelíku s vodou. Pokud ošetřen není, můžete kmen oříznout zhruba o 3 cm. Stromek tak bude snáze přijímat vodu. Neořezávejte kůru, stromek saje vodu pletivy pod ní.

Vánoce v červené a bílé barvě si zamilujete. Zdroj: Westwing

Stromek skladujte na chladném a temném místě. Vhodný je sklep, dobře poslouží také garáž. Před umístěním do cílového stanoviště můžete stromek nechat zvykat postupně – na nějaký čas jej umístěte do mírněji vyhřívané místnosti.

Jak se starat o stromek v interiéru?

Pokojová teplota je zkouškou pro každý vánoční stromek. Pokoj, v němž je stromek umístěn, byste neměli přetápět. Nikdy jej nestavte blízko zdroje tepla. Jehličí můžete rosit rozprašovačem, stromeček to ocení.

Stromek zbavte stahovací sítě až ve chvíli, kdy bude umístěný ve stojanu. Vánoční stromek potřebuje zhruba 0,5 litru vody denně. Když nebudete na dolévání vody do stojanu (či do nádoby pod stojanem) zapomínat, stromek se vám odmění několikatýdenní výdrží.

Vyvážený stromeček vypadá elegantně a krásně. Zdroj: Canstockphoto

Co dělat se stromkem po Vánocích?

Pokud bydlíte v domě, kde topíte v krbu či kamnech, je řešení jednoduché. Stromek můžete spálit. Části stromku můžete nadrtit a naštěpkovat. Další možností je použití větví jako chvojí k zakrytí rostlin na zahradě.

Pokud bydlíte v bytu a nemáte možnost stromek dál využít, můžete se stromku zbavit v nejbližší kompostárně. Případně se můžete obrátit na své sousedy a známé.

Zdroj: stromkustuj.cz, zahradnickakucharka.cz, zahradnictví Gardeo

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login