Rady a tipy

Jak nejrychleji ohřát vodu v bazénu? Nejlepší způsoby a jejich srovnání

Od   | 

Mít na zahradě svůj vlastní bazén, kde se můžete kdykoliv vykoupat bez návalu cizích lidí je prostě sen. Ovšem ne vždy nám počasí přeje natolik, aby šel ten sen kdykoliv plnit. Navíc se možná nechcete koupat jen v létě, kdy se voda zahřeje samovolně od sluníčka, ale třeba i na podzim nebo v brzkém jaře. Naštěstí existují různé možnosti, jak vodu v bazénu ohřát. Podívejte se, které to jsou, jaké mají výhody a nevýhody.

Ohřívat vodu můžete různě. Solárním ohřevem, tepelným čerpadlem, elektricky nebo díky přístřeškům a krytinám. Optimální teplota vody v bazéně pro dospělé by se měla pohybovat kolem 28°C. To jsou ovšem bazény pro sport. V zahradních potřebujete spíš o něco vyšší teplo, tak o jeden až dva stupně. Pro malé děti do jednoho roku se doporučuje rozmezí 30 až 36 °C a pro starší děti kolem 30 °C, i když by už zvládly tu obecně doporučovanou.

Nejlevnějším zdrojem je sluneční energie

Solární ohřev je asi nejrychlejší způsob, jak vodu v bazénu ohřát. Stačí koupit pomůcky a už vás nic víc nestojí. Nejpoužívanější jsou solární panely a solární plachty. Znát můžete i solární pyramidy.

Solární panely

Solární panel dokáže ohřát vodu v bazénu přibližně o 6 až 10 °C. Je napojen na bazénovou filtraci, pomocí čerpadla do něj proudí studená voda z bazénu a protékáním skrze úzké trubičky se postupně ohřívá. Teplá voda se vrací zpět do bazénu. Jak rychle a dobře se voda ohřeje závisí na slunečním svitu a jeho síle. Důležitý faktor je i velikost panelu. Ta by měla odpovídat velikosti bazénů:

  • objem do 9 m3 zvládne panel o velikosti 1 m3,
  • velký bazén o objemu do 30 m3 potřebuje panel o velikosti 5,5 m3.

Panel umístěte do sklonu 30° až 45° a na místo, kde hodně svítí slunce. Nejvíce se voda bude hřát mezi druhou a třetí hodinou odpolední, kdy je slunce nejprudší.

Nejlevnější variantou jsou solární panely. Zdroj: Viessmann

Solární pyramida

Solární pyramida je dlouhá černá hadice, která je stočená a zavřená v plastovém obalu. Je menší než solární panel a tím pádem méně účinnější. Funkčnost mají obě pomůcky stejnou. Pyramidu připojíte jednou hadicí k vodnímu filtru a druhou k bazénu. Čerpadlo načerpá chladnou vodu, nažene ji do pyramidy a ta ohřátá putuje zase zpátky. Na menší bazén vám vystačí jedna u větších jich klidně propojte několik za sebou a dejte na přímé slunce a blízko bazénu.

Různé plachty a přístřešky na bazén

Nějakou krytinu na bazén si pořídí každý jeho vlastník. Obvykle však jde o obyčejné plachty, které mají chránit před spadáním nečistot. Je to ale škoda. Protože se správnou plachtou můžete využít sluneční svit k ohřevu vody a zvýšení efektivity ohřevných zařízení. Nižší je také vodní odpar, proto dochází ke zpomalení ochlazování vody. K těmto účelům slouží solární plachty, které tvoří jednoduché a cenově dostupné řešení. Plachty bývají nejčastěji černé či modré, u hlubších bazénů jsou dobré průhledné solární plachty. Černá plachta totiž akumuluje teplo do sebe a dál do vody už ho moc nepropustí. Transparentní umožní průnik slunečního svitu do hloubky. Plachty na sobě mají vzduchové bublinky, které pomáhají udržet je na hladině. Přístřešky fungují podobně, jsou ale o něco finančně nákladnější.

Plachta ani přístřešek neslouží k výraznějšímu ohřátí vody ale spíše jen jako doplněk. Zvládnou přihřát vodu maximálně o 2 až 3 °C.

Solární plachta je mnohem lepší průhledná. Zdroj: Moutfield

Elektrický ohřev

Elektrické ohřívání vody dnes není příliš oblíbené, ale pro někoho může být stále vhodné. Je ale důležité si uvědomit, že nejde úplně o levnou záležitost, zvlášť, když máte bazén opravdu velký. Řešení je to ovšem efektivní. Může vám být jedno, jestli svítí sluníčko nebo je zataženo, instalace je snadná, výkon stabilní a dobře kontrolovatelný. Na rozdíl od soláru můžete teplotu snadno regulovat a zařízení disponuje menšími rozměry. Topné zařízení navíc nestojí příliš mnoho peněz.

Samotný ohřev probíhá pomocí průtokového ohřívače s topnou spirálou. Vybírat můžete z různých výkonnostních variant a vás jistě zajímá, kolik výkonu bude potřeba, aby byl váš bazén krásně teplý. Běžně se uvádí, že na ohřátí 1 m3 o 1 °C potřebujete energii 1,16 kWh. Pokud budete mít nový bazén s objemem 15 m3, teplotou vody 15 °C a chcete vodu v něm ohřát na 25 °C, počítejte následovně. Vynásobte objem 15 x energie o jeden stupeň 1,16 x teplotní rozdíl 10 = 174 kWh. Na ohřátí tedy budete potřebovat 174 kWh. Abyste ještě věděli, jak výkonný přístroj budete potřebovat, vydělte si potřebnou energii dobou ohřevu. Pokud to bude 24 hodin, je výsledný výkon v našem případě 7,25 kW. Berte také v úvahu, že největší výkon potřebuje ohřívat právě při napouštění bazénu nebo když ho zapínáte po hodně dlouhé době. Pro průběžné ohřívání (udržování) potřebujete výkon nižší, takže nespotřebuje elektřiny tolik.

Ohřev pomocí tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo také potřebuje ke své funkci elektřinu, ovšem není jí tolik a princip ohřevu funguje úplně jinak. Zdrojem energie je v tomto případě vzduch z okolí. Na každé kW energie ze sítě by se mohlo vyrobit asi 4 až 6 kW tepla. Oproti přímému elektrickému ohřevu je tedy asi 6krát účinnější. Tepelné čerpadlo funguje i ve velmi nízkých teplotách, ale vyrábí teplo s menší účinností, která se udává koeficientem COP vyjadřujícím tepelnou energii vyrobenou a energii spotřebovanou. Rozhodně ale platí, že čím je teplota vzduchu větší, tím funguje lépe.

Vodu ohřívá čerpadlo poměrně pomalu. Na začátku sezony počítejte klidně i s týdnem, než dosáhnete optimální teploty. Vše je ovlivnění předchozí teplotou, jaká je voda, velikost bazénu atd. Fungovat vám bude již při teplotách kolem 7 °C, ale ideální jsou teploty od 15 °C a výš. Jedná se opět o sezonní záležitost, ale úspornou a efektivní. Většinu tepla vám vyrobí v podstatě zdarma. Můžete si regulovat výslednou teplotu a klidně ho použít i na ochlazování. Výkon vybírejte podle velikosti bazénu. U objemů kolem 20 až 30 m3 postačí výkon 5 kW, u objemu cca 60 m3 to chce 12 kW. Nevýhodou tepelných čerpadel je docela vysoká pořizovací cena a větší rozměry.

Tepelné čerpadlo je stabilním a úsporným zařízením. S jeho pomocí si efektivně prodloužíte koupací sezonu. Zdroj: Vaillant

Tepelný výměník

Výměník tepla není úplně běžnou variantou při ohřevu vody z bazénu a je to proto, že má svá úskalí. Potřebuje totiž nějaký zdroj energie. Nejčastěji se využívá v kombinaci s plynovým kotlem, případně se solárními panely nebo tepelným čerpadlem, kterým vytápíte své bydlení. Zapojení a nastavení je složitější a chce to odborníka. Ovšem když už to máte, funguje zařízení spolehlivě, je stálé a výkonné s jednoduchou regulací. Samotný výměník není nijak velký a ani nestojí hromadu peněz. Výkon výměníku opět volte podle velikosti bazénu. Menší do 12 m3 si vystačí s výkonem 12 kW, 20 a 30 m3 velký bazén potřebuje stejně výkonný výměník a velké bazény kolem 40 m3 potřebují výměník s výkonem 40 kW.

Který ohřev bazénu je pro vás nejlepší?

Jak vybrat ideální způsob ohřevu pro svou potřebu? Pokud hledáte to nejlevnější, vyplatí se vám rozhodně solární, protože vás něco stojí jen pořízení panelů, pyramidy či plachty. Pak už jen využíváte slunce. Druhé je pak ohřívání vody pomocí tepelného čerpadla. Pořízení je sice nákladnější, ale provoz už stojí minimální peníze. Navíc můžete teplotu vody regulovat a jde o stabilní zdroj, který není závislý na svitu slunce. Máte-li možnost zapojení, velký rodinný dům, který vytápíte tepelným čerpadlem, není špatnou volbou ani výměník tepla. Poslední v řadě je pak elektrický ohřev, který už je hodně nákladný a je vhodný pro ty, kdo chtějí využívat bazén celoročně.

Zdroje info: Albixon.cz, Zahradkarskaporadna.cz, Bazény a péče o ně

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login