Články

Jak na zapojení fotovoltaiky, když nemáte od distributora povolené přetoky

Od   | 

Občas se může stát, že vám distributor nepovolí přetoky energie z vaší fotovoltaické elektrárny na střeše. Víte, co s tím, pokud na fotovoltaice trváte? Je tento problém velký, nebo má řešení?

Kvůli nedostatečnému nastavení sítě se často stává, že distributoři odmítají připojovat zákazníky k síti. Pokud vám distributor řekne, že patříte k těm, jimž přetoky nepovolí, co můžete dělat v případě, kdy na fotovoltaice trváte?

Chcete mít doma fotovoltaiku? Zdroj: pexels.com

S přetoky, nebo bez nich?

Jako první bychom měli zmínit, že cílené rozhodnutí nemít přetoky nedává žádný smysl. Každý přetok, který zůstane nevyužitý, lze ekonomicky zhodnotit.

Pokud nemůžete mít přetoky kvůli stopce od distributora, může se systém nastavit bezpřetokově – zjednodušeně lze říct, že dojde k jejich softwarovému vypnutí. Přesto nelze zaručit, že je toto řešení stoprocentní, protože i v tomto případě může k občasným přetokům docházet.

 

Variabilní pohovka vhodná i do nevelké místnosti

 

Pozor na pokutu

A co to pro vás znamená? Občasnou pokutu od distributora. Ta sice není vysoká, ale existuje. Dodat bychom mohli, že tzv. technické přetoky možné jsou, avšak v minimální výši. Tu určuje energetický regulační úřad. Je to 115 W za 15 minut nebo špičkově po dobu několika sekund i 2 kW. V součtu však musí dávat 115 W za 15 minut.

Jak vyřešit zákaz přetoků z FVE? Zdroj: pexels.com

Jak mít FVE bez přetoků?

Pokud chcete mít jistotu, že nedostanete pokutu, museli byste provozovat svoji elektrárnu jen ostrovně. To znamená, že ve chvíli, kdy budete mít dostatek energie z panelů a nabité baterie, dojde k odstřižení od distribuční soustavy. Avšak i zde je jistý limit. A to v samotném FVE systému, který není v tomto režimu schopen zajistit chod domácnosti ve stoprocentní míře, pokud rodina elektřinu využívá na vše.

Pokud by byl systém přetížen, lze instalovat opatření, které automaticky odepne dům od FVE a spojí jej s distribuční soustavou, přesto jde o nekomfortní řešení.

Chcete využít z výroby FVE co nejvíc energie? Pak to udělejte takto

Podle vyúčtování za elektřinu se navrhne velikost instalovaného výkonu, aby nebyla výroba FVE zbytečně vysoká. Díky tomu nebudou v létě tak velké přetoky, v zimě však nebudete soběstační tak, jak byste si možná přáli.

Dále je vhodné pořídit co největší akumulační nádoby na ohřev teplé užitkové a topné vody, kdy se do nich může nasměrovat přebytečná energie. Použitím asymetrického střídače, který umí na každou fázi pustit jen tolik energie, kolik je na dané fázi aktuální zátěž. Dále je nutná co největší kapacita bateriového systému.

Zdroj: ERÚ, nanogreen.cz, schlieger.cz

 

Jak rekonstruovat stávající osvětlení, aniž byste sekali do zdi

 

 


You must be logged in to post a comment Login