Zahrada

Jak na růže, aby nádherně kvetly

Od   | 

Růže jsou jedněmi z nejklasičtějších květin, které můžete doma pěstovat. Nejsou nijak zvlášť náročné, ale určitou péči chtějí. Za ni se vám odvděčí záplavou květů voňavých tak, že se vám až zatočí hlava.

Odkvetlé květy růží odstraňujte. Zdroj: Pixabay

Vyberte správné místo

Zdědili jste zahradu po babičce a víte, že na před zahrádce ještě docela nedávno rostly růže, než se jich babička zbavila kvůli náročnější údržbě? Tak přesně na to místo jiné nesázejte, nesvědčí jim to. Leda byste vyměnili půdu. Místo musí být slunečné, ale ne zase takové, kam pere největší úpal celý den, a mimo průvan.

I odrůdy s jednoduchými květy jsou krásné. Zdroj: Pixabay

Správně sázejte

Místo, kde je očko, musí být těsně pod půdou. Lepší je koupit růže v kontejneru. Utrpí při výsadbě menší šok. Jámu vykopejte hlubokou a širokou půl metru, naspod dejte drenáž a pak kvalitní zeminu, lehčí, mírně kyselinou, s příměsí písku.  Růže bez balu ponořte na dvě až tři hodiny do vody. Po výsadbě dobře zalijte. Pokud nebude růže jako solitér, pozor na to, aby byla správná vzdálenost mezi rostlinami. Hezčí je hustší sadba, ale samozřejmě si rostliny nesmí překážet.

Pnoucí růže jsou velmi nenáročné, postačí jim prosvětlovací řez a odstraňování starých větviček. Bohatšího kvetení docílíme speciálními hnojivy. Zdroj: Canstockphoto

Okopávání a zálivka

Asi to neuslyšíte rádi, ale pokud nechcete pravidelně okopávat, růže si nepořizujte, protože právě ony to potřebují. Plevel jim odebírá živiny a vláhu. Ač má růže ráda slunce, sucho jí nesvědčí, takže nezapomeňte rostliny pravidelně zalévat, hlavně ty mladé. Větší jen v obdobích dlouhého letního sucha. Pozor na smáčení listů, ať růže nechytnou houbové choroby.

 

Lampa s integrovanou LED, kterou vybrat a jak je to s její opravou?

 

Odstraňování zvadlých květů a správný střih

V sezoně musíte zvadlé květy pravidelně odstřihovat, rostlina se tak dále nevysiluje tvorbou plodů a veškerou energii dá do kvetení. V dubnu se potom provádí větší řez, provzdušnění rostliny, tvarování a odstranění namrzlých a jinak poškozených částí. Řez provádějte vždy těsně nad očkem, vybírejte očka směřující ven, ať mají nové větvičky, které se vytvoří, prostor.

Žluté růže rozveselí každou zahradu. Zdroj: Pixabay

Postřiky

Stříkat zřejmě budete muset proti mšicím, které si na růžích enormně libují. Můžete to zkusit i některým z přírodních výluhů, třeba z listů rajčat, které možná o kus dále odstraňujete a zaštipujete. Nebo prostřídejte růže s levandulí, nejen, že vytvoříte krásné aranžmá, ale vůně rostliny škůdce odradí. Mezi další choroby patří například rez nebo padlí ,zde je nejlepší postřik chemický.

Hnojení

Hnojte speciálním hnojivem na růže s větším množstvím fosforu. Vyplatí se to větší násadou květů.

Zdroj info: Vše o růžích, Česká zahrada, Rady pro chytrého zahrádkáře

Fotogalerie:

 

Kde pomohou sladit domov záclonami, závěsy, polštářky a dalšími dekoracemi?

 

 


You must be logged in to post a comment Login