Dětské pokoje

Prázdniny jsou skvělou příležitostí, kdy předělat dětský pokoj vašemu novému školákovi. Víme jak!

Od   | 

Máte doma ratolest, ze které se stává dítě školou povinné a v září usedne poprvé do lavice? Tato životní změna si žádá i zásah do vzhledu a uspořádání dětského pokoje. A prázdniny jsou ideální dobou, kdy můžete pro své potomky připravit místo, kde se budou cítit dobře nejen při učení.

Psací stůl je základ

První věc, na kterou byste měli při zařizování pokoje myslet, je psací stůl. Už nebude jen místem, kde si dítě maluje, skládá puzzle nebo modeluje z plastelíny. K tomu všemu se přidají učebnice a pracovní sešity s domácími úkoly. Ideální variantou je stůl s naklápěcí deskou, který se přizpůsobí hrám i učení a zároveň dohlédne na zdravá záda vašeho potomka. 

Vhodné jsou pracovní stoly z programu rostoucího nábytku. U nich totiž můžeme přestavovat výšku stolu a sklon desky podle aktuálních potřeb, tak jak dítě roste. Zdroj: Delso

Pracovní stůl umisťujeme tak, aby dítě od něj vidělo na vchodové dveře a ideálně i ven z okna. Denní světlo by mělo přicházet pravákům zleva a levákům opačně. Nezapomeňte, že se dítě bude cítit podstatně lépe, když bude mít za zády stěnu, která bude vytvářet bezpečí.

Kromě stavitelné židle pořiďte dítěti i výškově stavitelný stůl. Budete tak správně sedět a nebude si kazit záda. Zdroj: Delso

Barvy do studentského pokoje patří

I když vaše dítě nastupuje do školy, nemusíte hned z jeho pokoje dělat studovnu pro „dospěláka“. Je ve věku, kdy by mělo být stále obklopeno veselými barvami, které symbolizují svěžest, radost a hravost s kapkou bezstarostnosti. Ve svém království by se mělo cítit dobře a hlavně bezpečně. Výhodou dětských pokojů je, že mohou hrát takřka všemi barvami. Jako základ ale doporučujeme zvolit dvě nebo tři barvy, které k sobě ladí. Ty pak můžete doplnit solitérními kousky, které místnost hezky oživí a rozzáří. Až se děti stanou teenagery, pravděpodobně budete dětský pokoj opět přizpůsobovat jejich nárokům i věku. Abyste se vyhnuli přemalovávání barevných stěn, můžete v pokoji prvňáčka zvolit neutrální odstín, který se dá snadno kombinovat s nábytkem i doplňky různých barev.

To, že je dítě školou povinné ještě neznamená, že nebude jeho pokoj zářit barvami.

To, že je dítě školou povinné ještě neznamená, že nebude jeho pokoj zářit barvami.

Praktický úložný prostor

Hračky, školní potřeby a oblečení. S rostoucím dítětem roste i potřeba větších úložných prostor. Bojujete s velikostí pokoje? Řešením může být stěna poskládaná ze skříněk a nástavců, kam se vejde i samotná postel s malou pohovkou, kterou dítě určitě využije. Zbude tak dostatek místa pro psací stůl i dovádění na zemi.

Úložný prostor plánujte až ke stropu.

Úložný prostor plánujte až ke stropu.

Inspirací pro vás může být i vysoká šatní skříň s několika horními skříňkami, které vymezí pracovní kout, v případě dostatečného prostoru i místo pro postel.

Když se sejdou dva školáci v jednom pokoji

Pokud máte malý byt a dva sourozenci spolu musí sdílet jeden pokoj, i přesto jim můžete vytvořit komfortní místo, kde se spolu budou cítit dobře. Ze všeho nejdůležitější je, aby každý měl svůj vlastní pracovní stůl. Od splnění této nezbytnosti se pak odvíjí rozmístění dalšího nábytku a doplňků.

Velmi příjemné řešení, které poskytuje o něco menší prostor, ale pro školáka je stále dostatečný.

Velmi příjemné řešení, které poskytuje o něco menší prostor, ale pro školáka je stále dostatečný. Zdroj: Tumidei

V moderním interiérovém designu dětských pokojů se před klasické patrové dostávají oddělené postele, kdy jedna z nich je vyvýšená, ale tvoří dohromady jednu sestavu. Jestliže však v pokoji počítáte každý centimetr, bude palanda vhodným řešením.

Palandy jsou řešením do malých pokojíků

Palandy jsou řešením do malých pokojíků

U sourozeneckého páru nezapomeňte na přirozené rozdělení jejich území, pokud vám to místo v pokoji dovolí. I když jsou ještě malí, i tak každý z nich potřebuje trochu svého soukromí. Ale zeď mezi ně nestavte, komunikace a trávení volného času pospolu je důležitá pro rozvoj jejich vztahu.

Vestavěné skříně jsou ideálním řešením. Nepřekážejí.

Vestavěné skříně jsou ideálním řešením. Nepřekážejí.

Další z možností do malých pokojů je výsuvné lůžko.

Další z možností do malých pokojů je výsuvné lůžko.

Foto: Delso, Nivi, Livit, Tumidei a archiv


You must be logged in to post a comment Login