Rady a tipy

Jak jednoduše udržet doma pořádek: Tipy, se kterými vás bude uklízení bavit

Od   | 

Udržet doma stabilní pořádek není tak těžké, jak se zdá, a lidé, kteří to dokážou, rozhodně nejsou žádní supermani. Chce to jen trochu přemýšlet, organizovat a plánovat. Osvojte si pár uklízecích tipů a zařadíte se mezi ty šťastné i vy.

Police jsou pěkné, ale zároveň jsou ony i věci v nich lapači prachu. Dobře rozmyslete, které věci vystavíte. Zdroj: Pexels

Než začnete s novými návyky a jinou organizací domácnosti, popřemýšlejte nad tím, čeho chcete dosáhnout. Co potřebujete? Co vám překáží? Kolik vás doma žije a kdo? Co vám vadí?

Minimalizujte počet věcí

Čím méně věcí, tím menší nepořádek. Dnes lidé vlastní mnohem víc věcí než dříve a rozhodně mnohem více, než potřebují. Pokud chcete home management nastavit opravdu dobře, redukujte majetek jen na to, co opravdu potřebujete a činí vám zároveň radost.

 

Variabilní pohovka vhodná i do menšího bytu

 

Ukliďte před spaním

Než jdete spát, projděte ještě jednou byt a ukliďte případný nepořádek. Žádné nádobí ve dřezu, rozházené věci a hračky. Pořádek před spaním vám zajistí čerstvý start do dalšího dne. Zásadní pro udržení pořádku je taktéž to, aby každá věc měla své místo, kam po použití vždy vše uklidíte. Snažte se mít většinu schovanou a nenechávejte zbytečně různé „lapače prachu“ venku. Oblíbené sbírky dejte do vitríny, oblečení naskládejte do šuplíků a zaveďte pravidlo: použiji – umyji – uklidím.

Večer dejte všechno nádobí umýt. Vstanete do „čisté“ kuchyně. Zdroj: Pexels

Nastavte si úklidový čas

Uklízení plánujte především na pracovní týden a víkendy si nechávejte pro odpočinek a rodinu. Dejte tomu cca 30 minut denně a nestane se, že vám pak úklid zabere celý den. Rozdělte si domácnost na části (koupelna, ložnice, kuchyň, obývák, pokoje). Každý den zvolte jednu část, které věnujete stanovený část. Takto budete mít domácnost vždy uklizenou a nezabere vám to tolik času a nervů.

Začněte u vchodu

Zabraňte tomu, abyste si přinesli domů nečistoty rovnou z venku. Pořiďte si tedy alespoň dvě rohožky, každou z jedné strany dveří. Na té venkovní očistíte boty od největších nečistot a na té domácí zujete boty a přesunete rovnou do botníku.

 

Jak snadno vyčistit černý, béžový nebo jinak barevný dřez?

 

Kuchyň a koupelna mají zářit čistotou

Kuchyň je srdcem domova, připravujete zde jídlo a už jen z tohoto důvodu má skutečně zářit čistotou. Po každém jídle tedy umyjte nádobí nebo naskládejte do myčky. Díky tomu vás nebude v kuchyni nic štvát, jídlo nezaschne na talířích a kuchyně vypadá hned uklizeněji. Po vaření ihned utřete plotýnky (po vychladnutí), digestoř, stěnu za linkou, zkrátka vše špinavé. Vynášejte pravidelně odpadkový koš, aby se vám v něm nemnožily mušky a nezapáchal. Po každé koupeli nebo sprchování setřete podlahu. Zůstane déle čistá a odstraníte zbytky vody, prach a vlasy. Pravidelně oplachujte umyvadlo od mýdla a zbytků pasty. Na toaletě každý den použijte čistící prostředek na záchodovou mísu a otřete prkýnko.

Rozdělte si úklid do několika dnů. Jeden den koupelna, další kuchyně…zbyde vám o víkendu čas na sebe a rodinu. Zdroj: Pexels

Čistý obývací pokoj a ložnice

Odklízejte pravidelně papíry, časopisy, hrnky od kávy a talířky od sladkého dezertu. Srovnejte na sedačce přehozy a polštáře, každý den vyluxujte podlahu a otřete hadříkem konferenční stolek. V ložnici pravidelně větrejte a každé ráno hned po probuzení stelte postel. Hned se vám bude zdát místnost mnohem čistější a příjemnější. Nenechávejte žádné špinavé prádlo válet po zemi, ale odnášejte každý den do koše na prádlo, kam patří. Nepodceňujte ani údržbu matrace. Musí být co nejprodyšnější s pratelným potahem. Jednou za měsíc jej sundejte, vyperte a jednu velkou starost o čistotu v ložnici máte za sebou.

Skvělý tip: Utírejte nábytek vlhčenými ubrousky. Odpuzují prach z různých povrchů, snadno se používají a často moc pěkně voní.

Rozdělte práci

Uklizená domácnost nemá stát jen na jednom člověku. Žijete v ní všichni a jistě každý dělá nepořádek, proto by také každý měl přiložit ruku k dílu, včetně dětí. Ty učte hned od mala, že si po sobě musí uklízet. Úkoly rozdávejte úměrně jejich věku. Vštípíte dětem správné návyky, nebudete na všechno sama/sám a vaše ratolesti si hodně rozmyslí, jestli chtějí vysypat celou bedničku kostiček na zem jen tak pro nic za nic nebo ne.

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Rady pro chytrou hospodyňku

Úklidu by se měli zúčastnit všichni, i ti nejmenší… Zdroj: Pexels

 

Pračka ve SLIM provedení, která vypere 10 kg prádla

 

 


You must be logged in to post a comment Login