Inspirace

Interiér v řeckém stylu je plný světla, bílé barvy a jednoduché krásy

Od   | 

Řecko představuje harmonický život plný jemné a čisté krásy s nádechem lehké sofistikovanosti. Styl bydlení, který čerpá inspiraci v této přenádherné zemi se hodí pro lidi, kteří mají rádi antickou kulturu a stavitelství v čele se zdobenými sloupy a mohutnými sochami. Až budete zařizovat bydlení v řeckém stylu, můžete zvolit klasický starožitný vzhled nebo jeho modernější verzi. Pokud se nemůžete rozhodnout ani pro jedno, zkuste propojit oba směry najednou.

Sochy nejrůznějších slavných osobností z historie Řecka jsou hlavním poznávacím znamením tohoto stylu. Zdroj: Pexels

Jakou má řecký styl historii?

Během formování řecké kultury někdy kolem 3. století před naším letopočtem, se začal vyvíjet i jeden z nejstarších interiérových stylů na světě. Tehdy obývaly Řecko nejrůznější kmeny s trochu odlišnými zvyklostmi. Jak se celé Řecko postupně stávalo jednou zemí, začaly se i architektonické rysy čím dál více sjednocovat a propojovat. Vznikali kamenné konstrukce, tvary, zdobení a domácí předměty určené k dekoraci. Starožitní umělci a sochaři využívali různé materiály, aby ztvárnili lidské tělo. Slavné sochy bohů, bohyň, atletů, císařů a jiných slavných osob se dochovaly dodnes. V tomto období začaly vznikat úchvatné stavby. Některé z nich můžete obdivovat dodnes.

Nezapomeňte na vhodné textilie

Hlavní znaky interiéru po vzoru Řecka

Základem domova v Řeckém stylu je hlavně bílá barva na stěnách i nábytku. Dodá místnostem světlo, provzdušní je a dodá pocit chladu, což je v jižních zemích žádoucí. Dalším základním prvkem je využití betonu, kamene a dřeva. Pokud vás zároveň láká jednoduchost, zemitost, kulaté oblouky a artefakty připomínající historii Řecka, je takový interiér pro vás jako dělaný.

Zdroj: Ateliér Orsei

Barvy a vzory

Klasické interiéry jsou často hlavně bílé, od podlahy, přes stěny a nábytek až po strop. Jednolitý vzhled lze částečně rozbít barevnými dekoracemi. Pokud nechcete čistě bílý interiér, použijte přírodní tóny, ideálně pastelové odstíny. Zkuste olivovou zelenou, pískovou, barvu slonové kosti, žlutou, tyrkysovou, azurovou nebo námořnickou modř. Ideálně zvolte jako základ nějaký lehký tón a k němu trochu silnější odstín jako kontrast. Oblíbená je bílá a tmavě modrá. Rozhodně nekombinujte více než 3 barvy. K výzdobě interiéru se používají slavné řecké vzory meandry, které se nachází na čalounění, kobercích, nádobí nebo dekorativním textilu.

Z barev můžeme přejít rovnou na stěny, které by neměly zůstat hladké. Je jedno, zda budou nerovnoměrně vymalované, ozdobené omítkou či zdivem. Nechte si vytvořit fresky, zajímavé štuky, ornamenty, sloupy a půl sloupy. Ve velkých chodbách a obývacích pokojích působí dobře výklenky na sochy.

Jemné barvy, jen decentní dekorace a účelně zvolený nábytek. Tak vybadá správné místo k odpočinku v řeckém stylu. Zdroj: Westwing

Nepodceňujte stropy

Řecký styl je zaměřený na vysoké oblouky s obrazy bohů, hrdinů apod. Nemusíte mít na stropě hned takové malby, ale nějaké zdobení je žádoucí, u nás se často volí dřevné trámy v kombinaci s bílou barvou. Záleží ovšem na výšce místnosti, protože na nízké stropy se výrazné malby nehodí, ty jen natřete. Na okraj stěn se hodí ozdobný štuk či lem a následně omítka, která dodá objem a strukturu. Oblouky starořeckých chrámů doma mít asi nebudete, ale lze přidat dekorace sloupu nebo sádry. Úzké a svislé sloupy opticky rozšiřují nízký strop. Všechny povrchy volte matné, dejte přednost jednoduchosti a nepřehánějte to s detaily.

Podlaha, která má duši

Podlaha je v tomto případě naprosto nedílnou součástí celého konceptu, a tak je k ní potřeba přistupovat se vší pečlivostí. Původní řecký design zahrnuje mramor a dlaždice. Pokud chcete mít autentický interiér, použijte mozaiky. Samozřejmě se nemusíte vyhýbat ani dřevěné podlaze, dbejte ovšem na kvalitu provedení a vzhled. Skvěle se hodí světle zbarvená podlaha s námořními motivy. Mírně drsná podlahová krytina zvýrazňuje vybavení interiéru. Koberce, předložky a jiné textilie nejsou příliš žádané a použijte je maximálně v ložnici, obývacím pokoji či v koupelně.

Ratanová křesílka jsou pohodlnější s polstrováním

Zdroj: Casa 100

Vlastnosti nábytku v řeckém stylu

V nábytku se odráží trend dnešní doby a tím je minimalismus. Vybavení má být praktické, tak aby každý kousek našel své využití. Netolerují se žádné zbytečnosti. Naopak velký důraz je kladen na kvalitu zařízení, každý kousek má jednoduchý tvar a vypadá velmi bytelně. V obývacím pokoji by měla být odpočívací zóna s měkkými křesly, pohovkou a konferenčním stolkem pro odkládání věcí. Vyhněte se koženým produktům, hedvábí a sametu. Dejte přednost uklidňujícím barvám s minimem vzorů.

Nábytek vybírejte především s ohledem na jeho využití a dávejte přednost kvalitě před kvantitou. Zdroj: Pexels

Dekoracím věnujte zvláštní pozornost

Dekorace jsou žádoucí, ale nesmí jich být zbytečně moc. Mají zdůraznit klidný interiér a je velmi důležité udržet rovnováhu. Chybu rozhodně neuděláte s vázami a amforami, které na první pohled ukazují lásku k Řecku. Pěstujte živé květiny v ozdobných květináčích, nejlépe s mořskými motivy. Ty se hodí i na obrazy a textilie. Z dalších dekorací můžete zmínit sochy nahých řeckých hrdinů, dřevěné lodě, fontány, štukové lišty, vázy s květinami a mísy s ovocem. Zapomenout nesmíme ani na textilie. Hodí se přírodní tkaniny (lněné, bambusové či bavlněné). Na okna vybírejte jednoduché závěsy bez ozdob a záclony bílé. Na podlahu se hodí rohože a koberce, ale jen do obýváku, ložnice a koupelny. Na postele, pohovky a křesla můžete použít hladké pokrývky s okrajem se vzory, ozdobné polštáře, které umožňují pohodlné sezení. Textilie musí být vybírané zejména pro svou praktickou stránku a až poté pro tu dekorační.

Dekorace a textilie vybírejte s citem a decentně. Zdroj: Westwing

Dostatek světla

V Řeckém stylu nesmí chybět světlo, ve dne i večer. V malé místnosti vám stačí jedna centrální lampa, ve větší si můžete pomoci nástěnnými svítidly, stojacími lampami a různými doplňujícími lampičkami. Ideální jsou lampy v jednoduchém tvaru (koule, válec, polokoule, svícen) z přírodních materiálů jako například bronz či mosaz.

Interiér v řeckém stylu není tak těžké zařídit a ani není nutné být naprosto přesní. Stačí se k němu jen přiblížit, použít pár dekorací a udělat několik málo změn. Důležité je, aby místnost byla pohodlná, harmonická a nepřetížená.

Fotogalerie

 

Svítidla na míru jsou ideálním řešením

 

 


You must be logged in to post a comment Login