Architektura a design

Interiér plný štěstí? To je hygge bydlení!

Od   | 

Dnešní doba je plná stresu a spěchu, upustit páru bychom měli alespoň mezi stěnami našeho domova. Pohodovou atmosféru může pomoct navodit třeba dánský styl života zvaný hygge. Ne nadarmo se o Dánech říká, že jsou nejspokojenějším národem, tak si pojďte pár prvky zpříjemnit byt.

Minimalismus vám pomůže

Hygge vlastně v jádru představuje stav bytí, kdy vás nic neruší. Přiblížit se tomuto stavu můžete také pomocí minimalismu. Vyřaďte ze svého bytu vše nepotřebné, co zbytečně zabírá místo. Vykašlete se na poličky, skříňky, které slouží pouze k dekoracím a nejsou jinak smysluplně využity. Zbavte se zbytečných sošek a jiných výtvorů z keramiky, na které sedá prach. Vytřiďte nádobí, oblečení, staré noviny i časopisy. Také udržujte vše uklizené. Uvidíte, že vám pobyt doma bude hned příjemnější.

Čistý prostor je základ. Pokoj zútulní třeba koberec nebo polštáře.

Místo pro relaxaci

Dalším oblíbeným prvkem v hygge interiérech je soukromé místo, kde si můžete číst oblíbené knihy, psát deník nebo jen rozjímat. Většinou ho najdeme v obýváku, kuchyni či na meziposchodí. Může jít o výklenek, parapet nebo jen o vymezený prostor, jenž je zpravidla dotvořen pohodlným křeslem, v případě parapetu podsedáky, dále polštáři, dekami a knihami či poznámkovým blokem. Zkrátka tak, abyste se tam hlavně vy cítili dobře. Nezapomeňte vše alespoň trochu sladit stylem nebo barvami, místo by nemělo působit rušivě, ale pohodlně.

Důležité je aby jste se ve svém koutě cítili příjemně. Klidně může být i v kuchyni.

Navoďte příjemnou atmosféru

Osvětlení je základním prvkem designu. V bytě vám atmosféru dotvoří různé svíčky, i ty vonné, svícny, lucerničky, lampy a podobně. Teplotu hlavního světla volte dle jednotlivých místností, například obýváku prospěje příjemný teplý odstín s nízkou barevnou teplotou. Efekt zajistí, hlavně v zimě, hořící krb. Pokud není možné mít doma klasický, popřemýšlejte například nad biokrbem na biolíh, elektrickým krbem nebo topným infrapanelem, které jsou vám rovněž schopny obstarat uklidňující pohled do ohně.

V létě vám bude v tomto stylu dělat radost upravená terasa. Příjemně budou působit světelné řetězy.

Materiály a doplňky

I když jde v hygge o určitý druh minimalismu, na stylových doplňcích, i kvalitních materiálech si Dánové potrpí. Místo tady najdou hlavně přírodní materiály, jako je dřevo, kámen nebo i kůže. Kámen může posloužit k obložení krbu či stěny, kravská kůže jako předložka. Dřevo je univerzální, skvělá z něj bude podlaha, nábytek, obložení i různé doplňky – dřevěné jsou pro hygge typické, místo najdou ale i ty proutěné. Kromě toho nezapomeňte na polštáře, deky a koberečky, také knihy a květiny, i větve, do vázy nebo interiérové rostliny. Co se týká barev, volte spíše světlejší, zemité či pastelové odstíny.

Kamenné nádoby, proutěné koše nebo zajímavý lustr. Nezapomeňte hlavně na polštáře a přehozy.

Fotogalerie:

 

Tyto sedací soupravy k hygge rozhodně patří


You must be logged in to post a comment Login