Osvětlení

Inteligentní systémy ovládání svítidel

Od   | 

Svítidla můžete ovládat nejen běžným vypínačem ale i pomocí mobilních zařízení. A tak díky inteligentním systémům nemusíte vstávat a svítidla si můžete pohodlně rozsvítit na dálku, třeba mobilem. Není se čeho bát, inteligentní systémy ovládání svítidel nejsou nijak zvlášť složité, nainstalovat a obsluhovat je zvládne běžný uživatel. Představíme si ty hlavní.

Máte-li více světelných okruhů, je velmi příjemné je ovládat z jednoho místa pomocí mobilního telefonu

Nejznámější je Bluetooth

Bluetooth je otevřený standard pro bezdrátovou komunikaci propojující dvě a více elektronických zařízení, jako například mobilní telefon, bezdrátová sluchátka či svítidla. Ovládání svítidel pomocí Bluetooth je velmi jednoduché, potřebujete pouze vhodné svítidlo, chytré zařízení (mobil, tablet) a aplikaci příslušného výrobce.

Například lankové systémy lze ovládat přes Bluetooth

Zigbee je za příznivou cenu

Zigbee je bezdrátová komunikační technologie, podobně jako Bluetooth je určena pro spojení nízkovýkonových zařízení v sítích PAN na malé vzdálenosti do 75 m (zabezpečení budov, ovládání svítidel …). Zigbee je navržena jako jednoduchá a flexibilní technologie pro tvorbu i rozsáhlejších bezdrátových sítí, u nichž není požadován přenos velkého objemu dat. Hlavní předností jsou spolehlivost, jednoduchá a nenáročná implementace, velmi nízká spotřeba energie a příznivá cena. K ovládání svítidel potřebujete vhodné svítidlo, ZigBee Smart Friends box s rozhraním pro LAN a USB (nebo jiná brána na Zigbee), wi-fi router a aplikaci příslušného výrobce.

Jak funguje Zigbee

Přes Zigbee je možné ovládat například tato světla

 Casambi nepotřebuje připojení k internetu

Casambi je založeno na technologii Bluetooth Low Energy, nejmodernější bezdrátové technologii a jediné bezdrátové technologii s nízkým výkonem ve všech moderních chytrých telefonech, tabletech a dalších zařízeních. Casambi je připojeno pouze v případě potřeby, pro normální provoz není nutné připojení k internetu, pouze je třeba, aby konfigurace uživatelského rozhraní byly odesílány nebo vyvolávány z cloudové služby. K ovládání svítidel potřebujete Casambi komponent + ovladač (aplikaci). Komponent lze umístit do většiny svítidel. 

K ovládání Casambi musí být světla vybavena komponentem, který lze umístit do naprosté většiny světel.

Alexa se ovládá hlasem

Alexa  je hlasová služba od Amazon, byla spuštěna v roce 2014 v USA a od roku 2017 se začala používat v sousedním Německu a dalších státech Evropy. V České republice je již také k dostání, zatím ale podporuje pouze cizí jazyky (angličtina, němčina, japonština, francouzština, španělština a italština). Služba je srovnatelná se Siri (Apple), Google Home (Google) či Cortana (Microsoft). Hlasovými povely ovládá Alexa různá zařízení (svítidla) nebo poskytuje vyžádané informace. K ovládání svítidel potřebujete vhodné svítidlo, wi-fi router a hlasový asistent Alexa. Chytrá svítidla např. od Paul Neuhaus tak snadno nastavíte hlasovým povelem třeba na požadovanou barvu.

Systém Alexa

Světla ovládána systémem Alexa spouštíte hlasem. Nastavit můžete intenzitu světla i jeho barvu

 

VŠECHNY TYTO SYSTÉMY, MNOŽSTVÍ SVÍTIDEL A ODBORNÉ PORADENSTVÍ NAJDETE VE FIRMĚ AULIX

 

DALŠÍ INFORMACE NA WWW.AULIX.CZ

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login