Architektura a design

Inteligentní dům plní majitelům všechny sny

Od   | 

Plech je materiál, který si spojujeme zejména s továrními halami a průmyslovými budovami. Když vám někdo řekne, že je doplněný sklem a inteligentními technologiemi nejvyšší úrovně, jen velice těžko si budete představovat, že výsledkem je dokonale přívětivé bydlení pro manžele, kteří v něm chtějí strávit radostné stáří. Přesto se to architektům povedlo na jedničku. 

Dům je na přání majitelů koncipovaný jako přízemní stavba bez schodů

Když procházíte zahradou, kde vás starosvětsky vítají šanta, denivky a okrasný česnek, co vás napadne? Jako byste šli na návštěvu k babičce, že. A skutečně, dům je plánován jako bydlení manželů, kteří v něm v budoucnu chtějí na návštěvu přijímat své již odrostlé děti s jejich rodinami. Jenže místo domečku s červenou cihlovou střechou plném deček vás čeká tak trochu jiné bydlení prošpikované nejmodernějšími technologiemi, dokonale čistými liniemi a odvážnými materiály.

Směrem do zahrady jsou místnosti maximálně prosklené

Velice odvážným počinem, který vedl k unikátnímu vzhledu domu, bylo použití černého trapézového plechu jako vnějšího obkladu, který dokonale dramaticky kontrastuje se subtilním, proskleným obývacím pokojem, který z plechové masy vystupuje do tvaru písmene T. Sedlová střecha, která byla nutná kvůli územnímu plánu obce, je také obložená černým plechem a podtrhuje originální moderní vzhled domu.

Architektům se zde povedlo přeměnit povinnost v přednost.

Dům je vzhledem k tomu, že nepotřebuje žádné dětské pokoje, i k tomu, že v budoucnu v něm majitelé chtějí zestárnout a budou potřebovat pohodlí, koncipován jako přízemní. Disponuje obývacím pokojem s velkorysým stolem pro setkávání celé rodiny, kuchyní, jež je propojena s obývákem, pracovnou, ložnicí a pokojem pro hosty. Není také žádná obava, že by děti, které přijedou na návštěvu, měly potíže s parkováním. K dispozici je nejen prostorná garáž, ale i venkovní kryté stání.

Kuchyně s obývacím pokojem je od vstupu oddělena skleněnou stěnou s grafickými motivy

S venkovním industriálním pojetím domu kontrastuje přívětivé ladění interiéru. Ten spojuje bílou barvu v různých odstínech s barvou světlého dřeva, která je použita na laminátových deskách na nábytku, v kuchyni i například na krásném stole z dubového masivu. Dřevěné prvky jsou mimo jiné promyšleně a efektně použity i vně domu, například ve formě lavičky či části obložení.

V interiéru není třeba mnoho umění, zastávají je výhledy do zahrady

Obývacímu pokoji dominuje již zmíněný stůl s osmi židlemi v kontrastní černé barvě. Interiéru dodává na domáckosti, vzdušnosti a přívětivosti použití subtilních záclon, které dnes už často v moderních domácnostech chybí, ale že to někdy může být škoda, dokazuje právě tento interiér. Dále je obývací pokoj vybaven designovými svítidly a jednoduchou sedací soupravou. Předností pokoje je výhled do zahrady, která jej obklopuje ze tří stran a zvláště v létě  budí dojem, jako by člověk seděl přímo uprostřed nádherně rozkvetlých záhonů. Za povšimnutí stojí krbová kamna, která naopak přijdou ke slovu v zimě a bydlení ještě dále zútulní.

Kuchyně je v kombinaci lamina v dřevodekoru a keramiky, horní skříňky jsou lakované v barvě antracit

Dalším výrazným prvkem vnitřku domu je graficky dekorovaná skleněná příčka, oddělující jeden ze vstupů  do domu od obývacího pokoje. V pozadí vidíme kovové posuvné paravány, které společně se záclonami poskytují majitelům v obývacím pokoji potřebné soukromí. Ložnice vyniká absolutní jednoduchostí, opět jí naprosto vévodí výhled na zahradu. Příjemně kontrastní jsou prvky v lesklé černé barvě. Umělecká díla na stěnách prozrazují vytříbený vkus majitelů a jejich umělecké cítění.

Výhled do přírody mají majitelé i z ložnice

Kuchyň v barvách bílé, antracitové a světlého dřeva vyniká až severskou čistotou a účelností. Přiznané a praktické držáky na kuchyňské náčiní strohost účinně rozmělňují a rozbíjí až přílišnou tvarovou dokonalost. Kuchyň, ostatně jako celý interiér, nabízí dostatek úložných prostor.

Dům je na velmi vysoké technologické úrovni: je zde využita rekuperace s vlastním tepelným čerpadlem s reverzním chodem. Vytápění je zajištěno druhotným tepelným čerpadlem, na domě jsou solární panely, které dobíjejí baterie, a to včetně možnosti nabíjení elektro-auta. Celý dům je řízený systémem inteligentní domácnosti.

Zařízení koupelny je pojato nadčasově. I tady nechybí dřevěný nábytek doplněný jednoduchými elegantními zařizovacími předměty.

Fotogalerie:

Foto a realizace: Atelier Kunc Architects a DMAE Architects


You must be logged in to post a comment Login