Obývací pokoje

Ideální barvy do obývacího pokoje: Vyberte ty, které nejlépe vystihují vaši osobnost

Od   | 

V obývacím pokoji můžete využít velké množství různých barev a každá má určitý účinek na vzhled prostoru i na vaši náladu. Od uklidňujících jemných pastelových až po ohnivě červené. Prozkoumejte, jak můžete změnit svůj obývací pokoj pomocí barev.

Barva skutečně dokáže změnit celý vzhled pokoje, ať už prostřednictvím malby na stěnách nebo na kusu nábytku. Výběr nápadů na barvu obývacího pokoje je důležité rozhodnutí, kterému byste měli dát dostatečný prostor. Je to místo, kde trávíte hodně času s rodinou a přáteli nebo relaxujete u televize či dobré knížky a je důležité, aby zapadal do vašeho stylu.

Vsaďte na útulný vzhled s hnědou

Barvy přírody zůstávají nadčasovým barevným trendem v interiérovém designu a volba zemité hnědě palety je skvělým nápadem do obývacího pokoje. Ať už zvolíte tmavou hnědou do elegantního pokoje, nebo se rozhodnete pro světlejší odstín, hnědé tóny umí být neuvěřitelně univerzální. Přidejte k ní tmavě modrou nebo zlatou a vznikne tradiční vzhled. Tmavší oranžová nebo mátově zelená zase dokáže interiér hezky sjednotit. Hnědá se někdy může zdát trochu nudná, ale když se použije správným způsobem, je neuvěřitelně lákavá, hřejivá a sofistikovaná.

Hnědá je teplá a uklidňující. Má své nezastupitelné místo v obývacích pokojích. Zdroj: Decoland

Jemné pastelové tóny přinesou klid

Křídové, světlé tóny byly vždy atraktivní volbou pro interiéry a vedly k jemným světlým místnostem, kde se dobře žije. S výraznými barvami a propojením několika odstínů získáte elegantní vzhled, ale bez obav se můžete rozhodnout i pro efekt jednoho sladkého odstínu. V nejstylovějších schématech se pevně zabydlují bledé odstíny růžové. V kombinaci s odvážnějšími pastely vystupuje do popředí půvab růžové. Neutrální růžová tvoří, spolu s červenou, sofistikovanou paletu přinášející teplo. Nebojte se přidat oranžovou a tyrkysovou a získáte lehký vzhled džungle. Letos má dojít, podle mnoha interiérových odborníků, k vzestupu křídových pastelových odstínů a jejich jemných kombinací. Jsou perfektní pro jemné vrstvení barev a dobře se hodí k různým přechodům mezi tóny a elegantními kompozicemi.

Růžová se v současnosti těší velké oblibě. Zdroj: Westwing

Pro jednoduchý vzhled je tu černá a bílá

Kdo chce dlouhotrvající harmonii, volí bílý odstín, který je univerzální a nadčasový a nikdy nevyjde z módy. Bez námahy roste ve vašem interiéru, aniž by někdy působil zastarale. V kombinaci s mramorem a lesklými povrchy, zrcadly a bílými textiliemi je perfektní. Pokud chcete přidat ještě trochu jiného barevného nádechu, zamyslete se nad zahrnutím kovových nebo černých detailů, stejně jako kousků surového dřeva, abyste se vyhnuli studenému a sterilnímu povrchu. Černobílé nápady jsou vždy vítěznou kombinací a mohou být chladné a uklidňující, ale také nápadné a sebevědomé. S těmito odstíny vytvoříte dokonalou rovnováhu, když použijete stejný poměr obou z nich. Získáte jasný a svěží vzhled pro den a dramatický tón pro noc.

Kombinace černo-bílá je nestárnoucí. Zdroj: Primalex

Jedna z nejoblíbenějších barev je modrá

Modrou lidé s oblibou používají po celém domě a i v obývacím pokoji vypadá krásně a může mít různé krásné vzory. Od hluboké, tmavě modré až po klidnou nebesky modrou. Existuje mnoho odstínů, ze kterých si můžete vybrat. Ať už se rozhodnete pro tmavě modře natřené stěny doplněné teplým dřevěným nábytkem a uvolněnější přímořský motiv nebo vytvoříte kontrast s paletami modré a žluté, snadno dokážete sladit tuto všestrannou barvu s tradičními i moderními prostory. Modrá je všeobecně oblíbená díky tomu, jak uklidňující efekt má. Tmavě sytá je oblíbenou volbou pro produktivní místnosti, zatímco jemnější a bledší tóny se výborně hodí do obývacího pokoje a ložnice.

 

Vyzkoušejte uklidňující zelené tóny

Zelená je často označována jako jedna z nejlepších barev pro vymalování obývacího pokoje. Vzhledem k tomu, že jde o barvu přírody, často se díky ní cítíme klidnější, uzemnění a spojení s vnějším světem. Zelená se krásně kombinuje s celým spektrem barev od výrazných a jasných až po uklidňující pastelové. Nadčasově působí spojení zelené a krémové. Přidejte k této kombinaci pár pokojových rostlin a vneste do svého životního prostoru kousek přírody. Zelená barva navozuje pocity klidu, živosti a štěstí. Vzhledem k tomu, že k dispozici máte celou řadu odstínů, je snadné najít nápady na dekoraci a barvu, které se budou hodit k vámi vybranému schématu.

Zelená je barva, která propojí váš domov s přírodou. Zdroj: Westwing

Eleganci dodá šedá

Oblíbená šedá je elegantní a prostor umí chytře zvětšit. Řadí se mezi neutrální barvy, ale dodá pokoji zajímavější vzhled než klasická bílá. Dobře na ní vyniknout různé barevné doplňky a dekorace. Hodí se do každé místnosti a stylu. Je dobré ji kombinovat s dalšími, veselejšími, barvami, protože může působit chladně a trochu nevýrazně. Také nemá tolik emocí, snižuje aktivitu a zvyšuje lenost.

Zdroj: Primalex

Respektujte obecné zásady při výběru barev

Barvy dokážou divy. Umí místnost opticky zmenšit, zvětšit, prodloužit i zkrátit. Uberou světlo, dodají radost, teplo a klid, ale také působí na naši aktivitu a pracovitost. Vzhledem k tomu, jak moc nás dokáží ovlivnit, je vhodné dodržet při jejich použití několik zásad:

 

 

 • Barvy v obývacím pokoji dopředu promyslete a připravte si návrh.
 • Barevné schéma je vhodné vybírat v různých denních dobách a pod různým osvětlení, ideální ve vybraném prostoru.
 • Popřemýšlejte nad tím, jaký hlavní účel má váš obývací pokoj a jakou zde chcete mít atmosféru.
 • Na velké plochy v místnosti volte neutrální tóny.
 • Na menší nábytek a doplňky můžete použít výrazně barvy. Na velké plochy to není vhodné.
 • Tmavé barvy jako námořnická modrá, švestková, tmavě šedá a černá opticky zmenšují místnost a ubírají světlo, proto se hodí hlavně do větších místností. U těchto barev platí, že méně je více. Proto natírejte raději jen jednu dominantní stěnu, aby místnost nepůsobila nepříjemně.
 • Světlé barvy opticky zvětšují prostor. Proto se do menších pokojů hodí bílá, béžová a krémová. Vyřádit se můžete u doplňků a dekorací, kde klidně volte i tmavší odstíny.
 • Přírodní odstíny působí dobře na pohodu člověka.
 • Do místností s nedostatkem světla použijte zářivé barvy, například okrovou, světle zelenou či žlutou.
 • Hořčičná, hnědá a rezavá působí dobře v každém světle a dodají na útulnosti. Není úplně vhodné je používat jako dominantní barvu, protože pak z vás mohou odčerpávat energii.
 • Studené barvy (světle modrá, jemně fialová apod.) uklidňují, ale zároveň jsou trochu studené. Připravte si proto teplé deky na sedačku pro případ, že je budete potřebovat.
 • Znáte pravidlo 60-30-10? Pomáhá s poměrem barev, kdy 60 % pokoje má být v dominantní barvě, 30 % v druhé hlavní a jen 10 % nechejte na výraznější tóny. Dominantní a sekundární barvy mají být takové, se kterými se cítíte pohodlně a máte je v oblibě.

Trendy jsou prostorné pohovky. Zdroj: Natuzzi Italia

Zdroj info: Primalex, Kapitoly o bydlení, Balakryl, Útulný domov

 

Fotogalerie:

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login