Inspirace

I v zimě se můžete pyšnit dokonale krásnými truhlíky

Od   | 

S balkony a okny plných pestrobarevných květin jsme se už dávno rozloučili a květiny zazimovali. Chudé a prázdné balkony ale přímo vybízejí k zapojení trochy fantazie. Přestože se výběr květin oproti letním výrazně tenčí, můžete vytvořit zajímavé truhlíky, které okna i balkony ozdobí na další tři až čtyři měsíce.

Truhlíky můžete dozdobit šiškami. Zdroj: Pinterest

Různobarevný vřes potěší

Mezi nejčastější rostliny, po kterých v zimě sáhneme, patří vřesy a vřesovce. Nejenže nás potěší po celou zimu krásnými květy ve fialové, růžové, vínové, či bílé barvě, ale zároveň jim nevadí teploty klesající pod bod mrazu. Vřesy si zaslouží kyselejší zeminu, která je dobře propustná. Nesnášejí přelití vodou, ale rozhodně by zemina neměla vysychat. Na horní vrstvu zeminy můžeme ještě nasypat mulčovací kůru, která izoluje. Podle libosti můžeme truhlík s vřesy doplnit ještě okrasnou trávou, nebo malými jehličnany. 

Nakombinujte vřesy s jehličnany. Zdroj: Pinterest

Jehličnanům zima nevadí

Skvělým řešením na zimu je také volba jehličnanů. Ty nemusí dosahovat vysokého vzrůstu, naopak si truhlík můžeme osadit zakrslými druhy, které jsou mrazuvzdorné. Přesto je možné do truhlíku umístit termoizolační nádoby, které ochrání jehličnany před mrazem, ale i před horkem v létě. Jehličnany se dají umístit i do klasických truhlíků, avšak bychom měli volit dostatečně velkou nádobu, která během mrazů příliš nepromrzne a ochrání tak kořeny rostlin. Další možností je do truhlíku umístit netkanou textilii, která truhlík uchrání zevnitř. Zespodu můžeme umístit ještě polystyrenovou desku. 

Ozdobné zelí se do zimních truhlíků skvěle hodí. Zdroj: Pinterest

Zapichovaný truhlíky

Pokud se vám nechce nic sázet, pak můžete do květináčů libovolně zapichovat nejrůznější větvičky, například z jedle, tisu, túje, zimostrázu, nebo borovice. Na dno truhlíku nasypte dostatečné množství kamínků, písků a až poté zeminu. Kamínky a písek poskytnou truhlíku dostatečnou stabilitu. Větvičky můžete oživit typickým listnatým břečťanem. Finální dílo doplňte o březovou kůru, šišky, šípky, či jiné bobule, aby zeleň dostala trochu jinou barvu. Skvěle vypadají truhlíky laděné do oranžové, nebo hnědé barvy.

Pokud se vám přes zimu nechce nic sázet, zapíchejte do truhlíku větvičky.
Zdroj: Pinterest

Truhlíky ozdobte vánočně

Před svátky můžete zimní truhlík podtrhnout vánoční dekorací, kterou budete mít hotovou během chvíle. Do truhlíku elegantně zakomponujte například březové větvičky. Vánočního truhlíku docílíte také jmelím, nebo vánočně laděnými mašlemi. Do prostorných truhlíků, kde je trochu místa můžete také umístit malé lucerničky, nebo svíčky ve skleničkách. Na větvičky, vřes, i jehličnany namotejte krátké světelné řetězy, které truhlíky dokonale vyzdvihnou. Fantazii se meze nekladou a proto truhlík můžete doplnit o dekoraci andělů, vánočních koulí, slaměnek, nebo na truhlík přimontuje krmítko pro ptáky a kochejte se. 

Truhlíky nezapomeňte ozdobit vánočně. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login