Inspirace

I výběr jídelní židle má svá pravidla

Od   | 

Jídelní židle je, ač se to nezdá, jedna z nejdůležitějších užitných částí interiéru. U jídelního stolu se rodina schází nejen k jídlu, ale i například k plánování nad mapami, doklady a dokumenty, které se v malé výšce konferenčního stolu špatně rozkládají, k hraní společenských her, děti si sem velmi často přenesou učení nebo domácí úkoly. Židle proto musí být především komfortní a až potom krásné.

Zdroj: Home Style

Výška sedu musí dobře odpovídat výšce stolu tak, aby byl sed dospělé osoby rovný, s pravoúhlým pokrčením nohou, a ve správné výšce nad stolem. Nutno tedy kupovat židle vždy ke stolu, ne bez znalosti jeho výšky a vyzkoušení kompatibility. Pozor také na kombinovatelnost židlí a nohou a hran stolu – aby se vámi zamýšlený počet židlí bez problémů zasunul pod jednu stranu stolu. Je tedy lépe vybrat obojí v jednom obchodě – i když vůbec nemusí jít o nábytek z jedné sady – a poctivě vyzkoušet zasouvání i sezení.

Výška sedu a děti – problém s málo řešeními

Problém při určování výšky sedu jsou děti. Navzdory minulosti, kdy prostě batole z vyvýšené židličky přesedlo rovnou na dospěláckou, různě vypodloženou polštáři a podobně, není toto řešení moc praktické. Děti z polštářů a podložek sjíždí, vyvýšený sed mění těžiště židle, takže nejednou při nechvalně známém houpání prostě přepadnou dozadu, mohou se zranit nebo rozbít židli. A když konečně děti podložení přestanou potřebovat, stejně nesedí ideálně, nohama dobře nedosáhnou na zem, kvůli čemuž okopávají členy rodiny a ničí si záda, a bradu mají snad až do dvanácti, třinácti let v talíři. Řešení je jediné, na pár let rezignovat na jednotu a pořídit jim na jejich místa barevně sladěné, vkusné dřevěné rostoucí židle, jejichž nabídka je široká a dětem slouží až cca do 15 let. Mívají také vlastní čaloun, který se velmi dobře sejme a pere.

Některé typy jídelních židlí mohou výškově růst s dětmi. S takovou židlí bude potomek vždy sedět správně

Čaloun, nebo ne?

Pokud toho řešení využijete, odpadne vám další problém, a to dilema čalounění/nečalounění. Židle bez čalounění jsou tvrdé a málo pohodlné, ty čalouněné bývají od dětí velmi upatlané a nedobře se čistí. Proto využití vlastních, výškově upravitelných židlí pro děti tento problém částečně řeší. I tak však doporučujeme do domácnosti s dětmi a zvířaty čaloun z omyvatelného materiálu, například kůže nebo koženky, a spíš tmavý, na světlém budou velmi brzy nevyčistitelné fleky. Kůže musí být kvalitní, jemná by se brzy ošoupala. Pozor na moderní plastové či vyplétané sedáky. Ohledně čistění jsou na tom skvěle a vypadají také dobře, ale nebývají pohodlné. Ještě před dezertem budete mít sto chutí už se zvednout a naštvaně si masírovat zadek, což domácí pohodě u rodinného stolu moc nepřidá. Dejte přednost pohodlí před designem.

Zdroj: Casamoderna

 

Pozor na podlahu

Pozor, velice důležitý je také „vztah“ nohou židle a podlahy. Velmi špatně si rozumí například tvrdé dřevo židle a plovoucí laminátová podlaha, která nepatří právě k těm nejdražším a nejodolnějším. Laminát bude brzy poškrábán pohybem při odsouvání člověka na židli od stolu, pokud okamžitě po nákupu nepodniknete ochranná opatření. Stačí měkké kruhové či čtvercové samolepky z hobbymarketu, které nalepíte na spodek nohou od židle, ale pozor, mají tendenci se opotřebovávat a slupovat, je potřeba je často kontrolovat a doplňovat. Pokud jste propadli kouzlu domácích robotických vysavačů, velmi dobře se ujistěte, že nohy od židle nebudou tvořit nepřekonatelnou překážku. Špatné zkušenosti máme s podnožím dole zahnutým.

Zdroj: Casamoderna

I opěrka je důležitá

A co opěrka židle? Zde už záleží na každém člověku a jeho proporcích a způsobu sedu. Obecně lze ale říci, že mnoha lidem vyhovuje opora vyšší, až k lopatkám. Opět je třeba vše dobře vyzkoušet, a to ne sezením trvajícím pár sekund, ale delší dobu. Obchod, kde by vám toto neumožnili, není dobrým obchodem a vyhněte se mu. Nekupujte si židle bez vyzkoušení přes internet.

U židlí s vysokou opěrkou zad se mnohým sedí pohodlněji. Zdroj: Home Style

Fotogalerie:

 

Kam pro jídelní stůl?


You must be logged in to post a comment Login