Koupelny

I velká koupelna má svá pravidla

Od   | 

Pokud máte možnost věnovat koupelně velkorysý prostor, jistě se vám bude hodit pár praktických rad jak přednosti velké koupelny co nejlépe zužitkovat.

Antonio Citterio pro Axor. Designér využil denního světla, které do koupelnového prostoru vnáší díky dřevěnému roštu podmaňující atmosféru. Nechybí odpočivný chaise longue.

Designér Antonio Citterio využil denního světla, které do koupelnového prostoru vnáší díky dřevěnému roštu podmaňující atmosféru. Nechybí  chaise longue pro odpočinek. Zdroj: Axor

 1. Využijte plochu

Velká koupelna vyžaduje větší odvahu, protože je to prostor pro hru, kombinování materiálů i barev. Větší koupelna vyžaduje jiný styl uvažování než malá. Vyvarujte se nejčastější chyby při zařizování, kdy je vybavení rozmístěno po obvodu místnosti a uprostřed vzniká prázdná zóna velká jako taneční parket. Koupelna potom vypadá neútulně a promarníte tak její potenciál.

Zařizovací předměty směle postavte do prostoru. Zdroj: Duravit

2. O číslo větší

Na rozdíl od panelákových koupelen platí u větších prostor možnost zařídit je předměty ve větším měřítku. Volte rozměrnější zařizovací předměty a nejlépe ty, které vybíhají do prostoru. Luxus dodávají velkým koupelnám například volně stojící a výrazné vany, umyvadla s velkou mycí i odkládací plochou a samozřejmě prostorný nábytek.

Dvojumyvadlo Geberit

Dvojumyvadlo s prostornou úložnou skříňkou. Zdroj: Geberit

 

3. Vytvořte zóny

Takzvané zónování je pojem, se kterým se setkáte teprve až při zařizování větších prostorů. U těch si můžeme dovolit rozdělit plochu na jednotlivé části podle logiky tak, abychom si co nejvíce zpříjemnili  každodenní užívání. Vycházíme z nejfrekventovanější části, tedy ze zóny s umyvadlem. To by mělo být umístěno tak, aby k němu byl volný přístup  a aby před ním byl zachován minimální dostatečný prostor v šířce 90 cm a hloubce 65 cm. Ideální je zvolit dvě umyvadla vedle sebe, což nárok na prostor samozřejmě zdvojnásobí. Podle umyvadla vybírejme design ostatních prvků. Ve velkém prostoru obzvlášť platí, že v případě typově naprosto odlišného vybavení vynikne jeho nesourodost. Při zónování počítejte i s prostorem pro technické zázemí (pokud se nenachází jinde v bytě). Nejlépe v podobě velkých vestavných skříní s posuvnými dveřmi, za kterými lze umístit pračku, kotel a další vybavení. Dojem koupelny nebude nijak rušit pohled na technické vybavení a dveře lze výtvarně podtrhnout motivem ladícím k obkladům.

Nezapomeňte na odpočinkovou zónu. Zdroj: Dornbracht

Pracujte i s nejrůznějšími polopříčkami, které prostor jasně rozčlení.

Do skutečně velké koupelny se hodí relaxační zóna, kterou je možno půdorysně vyvýšit o jeden stupeň, čímž se plocha místnosti žádoucím způsobem rozbije. Na pódium patří lehátko, křesílko, vestavná infrasauna, hydromasážní vana ad.    

Ve velké místnosti můžete každé činnosti věnovat dostatečný prostor. Zdroj: Axor

 4. Nešetřete na vybavení

Zařizování větší koupelny s sebou logicky nese větší náklady, ale myslete na to, že se jedná o investici na desítky let dopředu. Nešetřete tedy a dopřejte si vše, co vám pobyt v koupelně zpříjemní. Máte-li prostor, pořiďte si bidet, bidetovou spršku nebo dnes velmi oblíbené bidetovací sedátko. Musíte s nimi ale počítat už při hrubé stavbě při přípravách pro přívod teplé a studené vody. Do větších koupelen si budete pravděpodobně vybírat i větší vanu a samozřejmě se sem vejde i sprchový kout. ať už zvolíte walk-in nebo standardní provedení, neměla by v něm chybět velkoryse pojatá horní hlavová sprcha, ideálně s různými proudy, které příjemně masírují vaší pokožku. Častokrát bývá vybavena i světlem. Novinkou na trhu je sprcha s proudem powder rain, která poskytuje díky tisíci kapek dopadajících na tělo skutečně skvělý relax.

 

Horní sprcha Aquamoon poskytne ojedinělý pocit ze sprchování včetně náležité masáže zad a krční oblasti. Zdroj: Dornbracht

5. Více druhů svítidel

Zapomeňte na jedno centrální světlo. Velká koupelna vyžaduje osvětlení jednotlivých částí. Jasnou volbou je přisvícení zrcadla nad umyvadlem, dále samostatné světlo v relaxační zóně,  centrální stropní osvětlení a zvlášť designové přisvícení nik, které jsou také zajímavým prvkem luxusních větších koupelen. Práce se sádrokartonem nahrazuje mnohdy nábytek nebo police.

Působí pěkně, zvolíme-li svítidla z jedné kolekce. Zdroj: Atlas Concorde

6. Velkorysé obklady

V současnosti se klade důraz na podtržení logiky fungování koupelny, to znamená, že se například barevně akcentuje relaxační část nebo přizdívka u toalety. U velkého prostoru se nebojte kombinovat více formátů a různorodých povrchů, ty mezi sebou nesoutěží, spíše se často vzájemně doplňují a kombinují hladké a reliéfní povrchové struktury. Obecně ale platí, že stěžejní by pro velkou koupelnu měly být velké kalibrované formáty dlažby, které je moderní používat i na stěny.  Velký prostor snese i tmavší barvy, se kterými se dá opticky skvěle modelovat.

Sprchový kout můžete barevně vymezit. Kolekce Arkshade, zdroj: Atlas Concorde

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login