Doplňky do bytu

I předsíň má svá pravidla: Poznejte je a konečně si dopřejte uklizený vstup do bytu

Od   | 

Pokud každý den zakopáváte u vchodových dveří o boty manžela a dětí a v tomto období už nemáte kam pověsit svůj kabát, protože všechny háčky zabraly jejich bundy, pak nepropadejte panice, ale začněte jednat. Vina totiž není na nich, ale na nedostatečně dimenzovaných odkládacích a úložných prostorách v předsíni.

Při řešení předsíně vycházíme z půdorysu a velikosti místnosti. Obecně se doporučuje zvolit takový nábytek, který pojme alespoň jeden svršek každého člena domácnosti, přitom by mělo zbýt místo ještě pro oděvy a boty návštěvy.

Vstup do bytu můžete oživit netradičním osvětlením. Zdroj: Aulix lighting

Velkorysý i praktický

V prostorných bytech či domech je praktickým řešením samostatná místnost zřízená hned u vchodových dveří. Slouží k úschově veškerého venkovní oblečení, a to jak na zimní, tak i jarní a podzimní období. Interiér se zařizuje podobně jako šatní skříň, nechybí tedy tyče na ramínka, háčky, police na boty a přihrádky na zimní oblečení (šály, rukavice, čepice ad.). Nemůžeme-li si takovou místnost dopřát, pak zkusme najít místo pro vestavěnou skříň. Bude praktickým doplňkem, který nebude překážet a instalujeme-li na dveře zrcadlo, získáme opticky větší prostor.

Máte-li možnost, naplánujte v předsíni samostatnou místnost na boty a bundy. V předsíni budou k dispozici jen ty, které právě nosíte. Zdroj: Pinterest

Vstupní hala

V mnoha původních stavbách se do bytu vchází vstupní halou, jejíž půdorys byl zpravidla čtvercový či obdélníkový a která spojovala společenskou a soukromou část bytu. Sloužila nejen k odkládání svršků a obuvi, ale zároveň i jako „čekárna“. Proto k jejímu standardnímu zařízení patřilo sofa či křesla s menším odkládacím stolkem, nechyběl popelník a plivátko. Sezení sloužilo i pro příjem hostů, které majitel nechtěl pozvat dál do bytu.

Prostorná hala je samozřejmě pro vstup do bytu ideálním řešením. Zdroj: Home Style

V současné době se zejména u novostaveb znovu vracíme k velkorysému vstupu do bytu, přičemž k zařízení patří prostornější sedátko, které využíváme nejčastěji při obouvání a zouvání. Jeho tvar a rozměr vybíráme s ohledem na půdorys vstupu a měly by vypovídat o vkusu majitelů. Můžeme se proto odvážit a vybrat některý z designových kousků, které zaujmou na první pohled. Velký prostor dovolí instalovat i některý ze zajímavých lustrů. Není-li k dispozici samostatná šatna, pak k uložení svršků volíme některou z předsíňových sestav. Ty sestávají z háčků na pověšení bund, tyče na ramínka, zásuvek, prostorné odkládací police na klobouky, čepice, rukavice ad. a menší police na klíče, kartáče na šaty apod., nesmí chybět zrcadlo a botník.

Malá předsíň

Vstup do bytu však ve většina případů bývá nevelký a zvětšit ho na úkor okolních prostor buď nelze, nebo je takové řešení nepraktické. Nezbývá nám tedy nic jiného než sem pořídit některou ze sestav, které pojmou dostatek svršků a zároveň šetří místo. Patří sem ty typy, jejichž část se otáčí, otevírá, uzavírá, posouvá apod., do extrémně malých předsíní se hodí jednodušší řešení. Zpravidla to je kratší tyč, nad kterou je menší police na odkládání čepic, šál ad., vhod přijdou i samostatné věšáky.

V opravdu malých bytech se předsíň neodděluje od interiéru. Chybí sice zádveří, zato přibývají metry čtvereční v obytném prostoru. Zdroj: Ikea

Botníky

Výběr úložného prvku pro odložení bot se odvíjí od počtu párů v domácnosti a možnosti jeho umístění. Boty by neměly být uloženy přes sebe, vyndávání i ukládání má být snadné, aby se zbytečně nešpinily. Ideální je tmavý botník, tehdy totiž nejsou vidět nečistoty, které ulpívají na botách a opadávají. Vhodné je i nerezové provedení, popřípadě jakýkoliv materiál, který lze snadno omýt a vydrží každodenní zacházení.

Botníky nepotřebují mnoho místa. Zdroj: Pinterest

Výběr solitérního věšáku

Zjistěte, zda se vejde na místo, kde má sloužit.

Soustřeďte se na počet kusů, které pojme. Měly by odpovídat alespoň počtu osob v domácnosti.

 Vyzkoušejte stabilitu.

Nebojte se odvážného tvaru a výrazné barvy.

Solitérní věšáky nechte vyniknout. Zdroj: Gervasoni

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login