Kuchyně

I panelákovou kuchyni lze zařídit prakticky a elegantně

Od   | 

Panelákové kuchyně bývají velmi neoblíbené především kvůli stísněnému prostoru, do kterého musíme vměstnat vše potřebné. Pokud se i vy potýkáte se zařízením kuchyně tohoto typu, je velmi důležité se držet několika pravidel a prostor maximálně využít. Jedině tak v kuchyni uvaříte v pohodlí a zároveň bude prostor vypadat půvabně. 

Zařízení panelákové kuchyně může potrápit, ale nic není nemožné. Stačí se držet pár rad. Zdroj: Gorenje kuchyně

Začněte výběrem barev

V první řadě je potřeba si rozmyslet, jakou barevnou kombinaci v kuchyni použijeme. Panelákové kuchyně bývají často velmi uzoučké a ponuré, proto se jednoznačně vyhněte tmavým odstínům, které by prostor ještě opticky zmenšily. Raději sáhněte po světlých, jemných barvách, které dopomohou kuchyni stát se útulnou a prosvětlenou. Pokud ale přeci jen máte rádi výraznější barvy, zakomponujte je do kuchyně pomocí doplňků, nebo ponechte všechny stěny bílé a jen jednu zvýrazněte oblíbenou barvou. 

 

Jak správně osvětlit kuchyni?

 

Kuchyňskou sestavu volte ideálně bílou, béžovou, světle šedou, či v dekoru dřeva. Pokud chcete sestavu v pastelových barvách, zvolte k ní alespoň neutrální, světlá záda (prostor mezi horními a spodními skříňkami). Vyzkoušet můžete také lesklé provedení skříněk, které prostor opticky zvětší a oživí. Na stěnách ponechte ideálně bílou barvu, nebo zvolte jemnou krémovou. Zaměřte se také na podlahu, ani ta by neměla být příliš tmavá. 

Použít lze i výraznější barvy, ale vždy je nakombinujte s neutrálními odstíny. Zdroj: Design Atak

Otevřený prostor

Panelákové kuchyně bývají často naprosto “odříznuty” od ostatních částí bytu, což je velká škoda. Navíc současné trendy jasně určují, že ideální je prostor propojit s jídelnou a obývacím pokojem. Díky tomu bude i kuchyně působit opticky větší. Pokud je to tedy alespoň trochu možné, vytvořte otevřený, polyfunkční prostor. Jestliže je ale propojení nereálné z různých důvodů, nechte mezi kuchyní a obývacím pokojem odstranit alespoň dveře. Do malého prostoru volte kuchyni v jedné rovině a nebo vsaďte na tvar písmene “L”. 

Volte kuchyni v jedné rovině, nebo ve tvaru L. Zdroj: Atelier DCA

Zaměřte se na rozměry

Aby se v kuchyni dobře vařilo, potřebujeme kolem pracovního prostoru dostatek volného místa. Přestože šířka prostoru v kuchyni bývá poměrně úzká, je potřeba zachovat alespoň 1,5 metru volného prostoru pro průchod. Mezi varnou deskou a dřezem ponechejte prostor 90 – 120 centimetrů, což je prostor pro odkládání nádobí během vaření. Horní skříňky by obecně měly být ve výšce tak, abychom na ně dosáhli, nicméně u malých kuchyní bychom je měli uspořádat až ke stropu a využít tak každý centimetr. Mikrovlnnou troubu umísťujte do úrovně oči. Pod ní by měla být také pečicí trouba, a to ve výšce cca 110 cm od podlahy.

 

Trendy jsou senzorové baterie

 

Vnitřní vybavení

Při zařizování se zaměřte na vnitřní vybavení skříněk a komod, které je na kuchyni v podstatě to nejdůležitější. Ideální jsou výsuvné zásuvky, přes které máme přehled a pohodlně sem uložíme nádobí i zásoby potravin a surovin. Hluboké skříňky bývají často nevyužity, což je velká škoda. U zásuvek ve vyšších polohách vyzkoušejte drátěné provedení, do kterého uvidíte i zespoda. Pokud máte kuchyni do písmene “L”, nezapomeňte využít i rohy sestavy.

Výsuvné zásuvky jsou nejvhodnějším řešením. Zdroj: Blum

Udržujte pořádek a pozor na dekoraci

V malé kuchyni i pár nahromaděných věcí dokáže vytvořit pocit “nepořádku”. Je tedy potřeba kuchyni udržovat neustále uklizenou a zabránit skladování nepotřebných věcí. Stejně tak buďte opatrní i s dekorací, či jinými doplňky, které se stanou pouhým lapačem prachu a kuchyni pouze zanesou. Za doplňky pojměte kuchyňské potřeby a pokud máte na stěně trochu místa, připevněte sem jednoduchou poličku a tu doplňte bylinkami v květináčích, nebo zajímavými kořenkami. 

S dekorací se kroťte a udržujte v kuchyni pořádek. Zdroj: Design Atak

Fotogalerie:

 

Zdroj: Kapitoly o bydlení, Trendy v bydlení, Praktická kuchyně

 

Bílé dveře jsou elegantní i nadčasové. Kam pro ně?

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login