Dětské pokoje

I malý dětský pokoj může poskytnout vše potřebné pro malé raubíře

Od   | 

Pro naše ratolesti bychom nejraději obětovali co největší prostor v bytě, avšak v praxi to tak bohužel nefunguje. Největší místnost musí připadnou obývacímu pokoji s kuchyní a se zbytkem místností je už třeba se nějak poprat. I malý dětský pokoj lze ale zařídit stylově a dítě v něm může najít nejen studovnu a koutek na učení, ale také relaxační místo nebo prostor pro hraní. Základem je vše důkladně promyslet a využít každý centimetr. 

Začněte barvami

V prázdné místnosti je důležité nejprve vymalovat stěny, a rozhodnout tak o barvách, které dítě budou provázet i několik let. Obecné pravidlo, že světlé barvy prostor zvětšují a tmavé naopak zmenšují, zná každý. Proto je důležité na toto pravidlo nezapomínat ani v malém dětském pokoji, kde je vhodné sáhnout po světlých a neutrálních odstínech, které lze vypíchnout jednou výraznější barvou. I u výraznějších barev si však dávejte pozor, aby nebyly příliš křiklavé a agresivní. Vždy volte barvu v pastelovém, tlumeném odstínu a aplikujte ji pouze na jednu stěnu. V posledních letech se v dětských pokojích objevují i zemité odstíny, které vytvoří harmonickou atmosféru, ve které se dítě dokáže soustředit. Pokud ale přece jen ratolest touží po výrazné barvě, vyzkoušejte ji zakomponovat v podobě nejrůznějších doplňků nebo textilií.

Malý pokoj ladíme především do světlých a hravých barev. Zdroj: The Room Studio

Nábytek s rozvahou

Do malého dětského pokoje bude nutné kromě postele a psacího stolu vměstnat šatní skříň, malou knihovnu a komodu na nejrůznější hračky. V malém prostoru pomohou zavěšené skříňky nad podlahou, které vytvoří pocit vzdušnosti. Využít můžete prostor až ke stropu a do komod v horní části umístit sezónní oblečení, ložní prádlo a nebo jiné nezbytnosti, které nepotřebujeme každý den. Odborníci doporučují místo klasických dvířek skříňky opatřit posuvnými dveřmi, které nezaberou při otevírání místo. Nezapomeňte alespoň jednu komodu opatřit zrcadlem, které prostor opticky zvětší. Stěny nakonec zaplňte nejrůznějšími policemi na knihy, které lze rozmístit asymetricky, a vytvoří tak zajímavý prvek.

Důležité je správné rozvrhnutí nábytku. Zdroj: Ikea

Postel šetřící místo

Jestliže potřebujete ušetřit opravdu každý centimetr, pak není od věci poohlédnout se po patrové posteli, která nabídne klasické lůžko pod stropem. Na trhu najdeme taková řešení patrové postele, která v dolní části může mít například další lůžko pro kamaráda, prostor zaplněné skříní a úložnými prostory, nebo psací stůl se židlí. Menší děti ale volný prostor pod postelí využívají především pro hraní a odpočinek. Některé patrové postele dokonce disponují připevněnou skluzavkou nebo doplňky, které z postele rázem vytvoří hrad nebo zámek.

Prostor pod vyvýšenou postelí lze využít například pro umístění psacího stolu. Zdroj: Tumidei

Správné umístění psacího stolu

Dříve, nebo později bude dítě potřebovat psací stůl pro plnění školních povinností, ale i pro volný čas. Stůl by měl být umístěný co nejblíže k oknu, které zajistí dostatečné denní světlo. Pokud navíc bude stůl situován k oknu kolmo, bude pravákovi přicházet světlo správně zleva. Dále umístění zády ke dveřím není ideální, ale v malém prostoru si můžeme jen těžko vybírat. Některé psací stoly lze zčásti zasunout do komody, nebo do postele, čímž lze ušetřit také značné místo. Mějte ale na paměti, že minimální plocha stolu by měla být alespoň 75 – 80 cm široká a cca 60 cm hluboká. Výšku stolu je nutné nastavit podle výšky dítěte a proto je ideální, pokud pořídíte rostoucí nábytek, který dítěti vydrží až do dospělosti. Stůl na závěr nezapomeňte vybavit kvalitní stolní lampičkou.

Psací stoly s možností nastavení výšky pracovní desky porostou s dětmi. Zdroj: Delso

A co když malý pokoj obývají sourozenci?

Někdy však může nastat situace, kdy se do malého pokoje musí vejít rovnou dvě děti. Pak pravděpodobně nebude místo pro dvě lůžka vedle sebe, proto je ideální zvolit patrovou postel, která bude pro děti i zábavná. Některé patrové postele disponují i úložným prostorem, nebo zásuvkami. Pamatujte také na to, že dvě děti ve školním věku musí mít i dva psací stoly ideálně vedle sebe pod oknem, proto toto místo ponechte pro stoly volné. Popřemýšlejte nad vestavěnými skříněmi na míru, které s prostorem nádherně splynou. V malém pokoji pro dvě děti vypadají dobře i zavěšené skříňky, které působí vzdušně a jsou praktické především během úklidu. Vždy pamatujte na to, aby dětem zůstala alespoň nějaké plocha na hraní a zábavu. Pokud jsou však děti věkově vzdálenější, můžete jednotlivé zóny oddělit například pomocí paravánu, závěsu nebo nízké knihovny.

Patrová postel je pro dvě děti v jednom pokoji ideálním řešením Zdroj: Ikea

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login