Rady a tipy

I v malém bytě lze prakticky vyřešit úložné prostory

Od   | 

Nemusíme bydlet jen v garsonce, abychom postrádali úložné prostory. Někdy dokonce i velkometrážní byty pozbývají tuto praktickou část. Zatímco ale do nich stačí pořídit velké skříně, v menších bytech na to musíme jít více důmyslně. Přinášíme několik tipů, jak právě v nich úložné prostory elegantně a prakticky vyřešit. Ještě předtím, než je ale zaplníte, zbavte se všech předmětů, které nepotřebujete.

Zejména v malé předsíni je vhodné využít každý prostor. Třeba i v soklu. Zdroj: Blum

Vysoké stropy na maximum

Některé malé byty mívají vysoké stropy, což může být velkou výhodou. Vysoké místnosti poskytnou dostatek prostoru pro nábytek, který může zabírat místo až ke stropu. Do výšky se tak často umísťují vyvýšená patra na spaní, čímž vznikne poměrně velké místo pod schody, které lze využít pro skříně, zásuvky nebo pracovnu. V chodbách využijte vysoké stropy zejména pro úložné prostory. Nezapomeňte však nahoru umísťovat sezónní potřeby a věci, které nepotřebujete každý den. Praktické jsou také schůdky, díky kterým se do horních částí dostanete snadněji. 

Skvělá rozkládací sedačka s úložným prostorem

Podlaha ve vyšší pozici

Praktickou, ale i vzhledově zajímavou vychytávkou je vyvýšená podlaha. Díky té totiž můžete oddělit například obývací část od zbytku místnosti a pod podlahou navíc vznikne prostor vhodný pro výsuvné zásuvky. Ideální jsou zejména proto, že poskytují celkem dost místa a hodí se například pro sezónní oblečení, na které ve skříni nezbývá místo. Pokud však není dostatek prostoru ani pro výsuvné zásuvky, je ideální podlahu vybavit úchytky a úložný prostor vytvořit pomocí vyklápěcích dvířek. 

 

S podobným řešením musíte počítat už dopředu. Výsledek je efektní. Zdroj: Iveta Kopicová

Využijte dveře

Menší věci, které nepotřebují k uskladnění velký prostor můžete zavěsit také na dveře. Stačí na ně namontovat poličky, nebo háčky a věci tak uskladnit. Dnes již nemusíte tyto systémy na dveře vrtat, postačí například správné lepidlo. Hojné využití mají tyto systémy na dveřích toalety, kumbálu apod.

Volné stěny, nebo dveře využijte pro namontování věšáků, nebo poliček. Zdroj: Ikea

Žádný roh, nebo výklenek nesmí zůstat prázdný

V bytě neopomínejte prázdné rohy, nebo praktické výklenky. Můžeme sem skvěle zakomponovat úložné prostory. U atypických výklenků je ideální vyřešit úložný prostor na míru a maximálně tak využít celou šířku i výšku prostoru. 

Praktické jsou zvýšené postele. Zdroj: Ikea

Využijte místo pod postelí

Při pořizování lůžka mnozí automaticky vybírají model s vestavěným úložným prostorem. Na trhu jsou ale i modely, jejichž lehací plocha je zvýšená, tím pádem vzniká pod matrací celkem prostorné úložné místo. Mohou to být jak otevřené, tak i uzavřené police, a je-li postel přístupná ze tří stran (což je obvyklé), získáte skutečně hodně místa navíc. Pro ukládání můžete využít i stěnu v záhlaví postele, nezřídka kdy je čelo lůžka proměněno v úložný prostor. Takové řešení je zpravidla navrženo a vyrobeno na míru prostoru.

Pro ukládání využijte celou stěnu v záhlaví postele. Zdroj: Iveta Kopicová

Úložné boxy

Praktickou i estetickou vychytávkou mohou být i nejrůznější krabice, nebo boxy, do kterých se vejde spoustu věcí. Na trhu seženete různé velikosti, barvy i provedení. Nejrůznější zdobení a motivy lze vybírat s ohledem na styl interiéru, díky čemuž v bytě příjemně zapadnou. Jednotlivé boxy si pořiďte i do uzavřených komod, protože jen tak se sem vejde maximum předmětů.

Přehledný pořádek získáte použitím plastových boxů. Zdroj: Krabickyshop

Fotogalerie:

 

Jak instalovat světla bez sekání do stěn a stropů?

 

 


You must be logged in to post a comment Login