Kuchyně

I v malé kuchyni se dá pohodlně stolovat. Stačí najít chytré řešení

Od   | 

Jídelní stůl v kuchyni by měl být v ideálním případě prostorný, aby se u něj pohodlně najedla pohromadě celá rodina. Ne vždy je to však lehce proveditelné, a tak se objevuje otázka: Kam s ním? Možná vás čeká hodně vynalézavosti a přemýšlení, než přijdete na to správné řešení.

Dobrý architektonický návrh dokáže vyřešit jídelní stůl i v ultra malém prostoru. Foto: Iveta Kopicová

Ani v malé kuchyni se nemusíte spokojit s místem pouze pro příležitostné stolování nebo snídaňový pult. Je to otázka životního stylu a prostorových možností. Královsky se můžete najíst i v docela malém prostoru.

Trocha ergonomie

Minimální plocha pro občasné stravování pro jednoho má mít šířku 55 cm a hloubku alespoň 30 cm. Pokud se chcete pohodlně najíst i s prostorem na skleničky, ubrousky a dekorace, potřebujete prostor alespoň 60 až 80 cm pro jednoho. Čtvercový stolek ke stolování pro dva musí mít k dispozici prostor o šířce minimálně 75 cm, lépe však 85 až 90 cm. Pro čtyři osoby už musí mít stůl alespoň 110 x 60 cm, ale není to příliš pohodlné.

Na odsunutí židle a pohodlné usazení potřebujete prostor minimálně 55 cm od hrany stolu v případě, že za vámi není stěna. Se stěnou počítejte se 70 až 75 cm. Výška jídelního stolu by měla být v rozmezí 72 až 75 cm. Výška klasického barového pultu se pohybuje mezi 100 až 115 cm a tzv. polobar by měl odpovídat výšce kuchyňské linky. Tomu musíte přizpůsobit i výšku židlí. U barového pultu ještě počítejte s prostorem pro nohy při sezení.

Kolem stolu by měl zůstat prostor široký 60 cm.

Kolem stolu by měl zůstat prostor široký 60 cm. Zdroj: Ikea

Sklopný a stohovatelný nábytek

Na malou kuchyni můžete vyzrát se sklopným a stohovatelným nábytkem. Stůl se jednoduše sklopí a vám zbude pohodlná ulička pro procházení. V době oběda jen zvednete desku a máte jídelní stůl. Také židle se dají uklidit, když jsou stohovatelné, jednoduše je uložíte na sebe někam do kouta. Stejně tak jsou vhodné i židle sklápěcí.

Pokud rádi hostíte větší společnost, pořiďte rozkládací stůl, který rozložíte vždy až na samotné stolování.

Sklopné stolky se často využívají i v domácích pracovnách.

V méně početné rodině přijde vhod sklápěcí stůl a židle. Zdroj: Pinterest

Nenáročný barový pult

V malé kuchyni můžete využít desku pod oknem s židlemi uspořádanými vedle sebe nebo propojit kuchyň s obývacím pokojem a propojit je přes kuchyňský ostrůvek s jídelním pultem nebo barový pult. Ten má hned několik funkcí a může sloužit k občasnému i pravidelnému stolování, jako rozšíření kuchyňské pracovní plochy v některých případech dokonce i jako pracovní stůl. Protože oba typy můžeme doplnit odkládacími prostory, máte navíc ještě místo pro uložení věcí. 

Barový pult není vhodný pro malé děti ke stolování vzhledem k vysokým židlím. Z nich mohou snadno spadnout nebo je na sebe převrhnout. Pro ně volte raději snížený pult nebo desku ze zadní strany kuchyňské linky.

Řešením je i barový pult navazující na malý ostrůvek. Zdroj: Pinterest.

Široká police jako nouzové řešení

Ve velké nouzi poslouží jako jídelní stůl i široká police, pod kterou jednoduše zastrčíte stoličky či barové židle. Umístěte ji pokud možno k oknu, někdy se vejde i na volnou stěnu naproti kuchyňské sestavě. Prostor ke stolování vznikne i prodloužením nebo zalomením pracovní desky. Pod desku nedávejte skříňky, aby bylo možné zastrčit židle a zbylo místo pro nohy. K sezení pak potřebujete vyšší židle.

Do klasické panelákové kuchyně můžete zakomponovat obyčejnou stolovou desku. Zdroj: HomeInCube

Návrat k lavicím a otočný panel

V poslední době se do obliby vrací lavice, které mají tvořit plynulý přechod mezi kuchyňskou linkou a obývacím pokojem v otevřeném prostoru. Na menší ploše poskytnou více místa než běžný stůl a židle a mohou disponovat praktickými odkládacími prostory. Do kuchyňské linky si můžete nechat nainstalovat otočný panel s přídavnou deskou, která se jednoduše zasune pod pracovní desku pokaždé, když ji nebudete používat.

V početnější rodině přijde vhod lavice. Zdroj: Ikea

Chytrý nábytek

Chytrý nábytek je takový, který splní svou funkci a poté jej lze složit tak, že zabírá minimum prostoru. Například některé stoly a židle můžete zasunout takovým způsobem, že tvoří jednu hmotu a nepřekáží při obcházení.

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login