Koupelny

I v malé koupelně může kralovat vana

Od   | 

Problém s malou koupelnou zná každá druhá domácnost. Pokud při zařizování nebo rekonstrukci přemýšlíte tak, že se zkrátka místo vany musíte smířit pouze se sprchovým koutem, jste na omylu. Na trhu existují vany, které se vejdou i do té nejmenší koupelny a zaberou opravdu jen minimum místa. 

V malém prostoru je fajn využít designově sladěné série, jako například zaoblenou sestavu Avokado, zdroj: Ravak

Asymetrie vítězí

Při zařizování malé koupelny budete v první řadě přemýšlet nad úsporou místa. Skvělým řešením jsou asymetrické vany, které jsou řešeny tak, že mají každou stranu jinak širokou. Místo kde sedíme je širší než prostor, kde budeme mít nohy. Díky tomu v koupelně taková vana zabere mnohem méně místa. Odborníci tvrdí, že vnitřní uhlopříčka některých asymetrických van bývá dokonce i o 15 – 20 centimetrů větší, než u klasické vany, kterou bychom zvolili do standardně velké koupelny. Na koupání jsou ve skutečnosti tedy ještě pohodlnější než typické rozměry van. Rozměry asymetrických van se na trhu pohybují už od 75 cm na šířku a 140 cm délku.

Asymetrické vany bývají často vybaveny i zabudovanými sedátky, které mohou být umístěny jak na levé straně, tak i na pravé. Jsou praktické jak pro méně pohyblivé osoby, tak i pro seniory. Sedátku věnujte ale dostatečnou pozornost, aby bylo co nepohodlnější. Nejlepším řešením je široké sedátko, které může být zapuštěno do zdi, čímž ušetří mnohem více místa. 

Denní světlo opticky přidá na velikosti prostoru

Vana a sprcha v jednom

Pokud se nechcete vzdát vany ani sprchového koutu a přitom se vám do koupelny vejde jen jeden výrobek, pak mohou být skvělou vychytávkou typy van, které lze jednoduše doplnit zástěnou. Díky ní můžete vytvořit jak malou vanu, tak i sprchový kout v jednom. Bude-li vana sloužit i ke sprchování, vyberte typ, který má dno opatřeno protiskluzovým povrchem a má odtok na straně, nikoliv uprostřed. Vana se tak dokonale rozdělí jak na koupací část, tak i na sprchovací. 

Na trhu koupíte kombinaci vany přizpůsobené i sprchování. Zdroj: Ravak

Vana s dveřmi je skvělým řešením i do budoucna, kdy už nebudete tolik pohybliví. Zdroj: Duravit

Správný rozměr před vanou je základ

Před výběrem malé vany je důležité prostor opravdu změřit, zde hrají roli totiž milimetry. Zapomenout nesmíme ani na to, že budeme potřebovat dostatečně volný prostor před vanou. Rozhodně se z pohledu pohodlnosti nespokojíte s úzkým prostorem. Volný prostor před vanou by měl tvořit tvar čtverce, o rozměrech nejméně 85 x 75 centimetrů. Díky takto velkému rozměru získáte pohodlný výstup z vany bez jakéhokoliv přeskakování okolních předmětů.

Pamatujte na dostatečný prostor před vanou. Zdroj: Keramika Soukup

Znáte sedací vany?

Vany, které mají délku okolo 120 – 125 centimetrů, se právem označují za sedací. Jsou skvělou volbou v malých koupelnách, ale velké využití mají také u méně pohyblivých osob, či starší generace. Uvnitř vany je prostor tvarován do jakéhosi sedátka, které je pohodlné a ze kterého jednoduše spustíte nohy na druhou část vany, díky čemuž si plochu nohy jednoduše opřete o dno. Okraj, kterého se hlava dotýká je záměrně zvýšený, díky čemuž si můžete pohodlně opřít hlavu po dlouhém dni a pořádně si odpočinout. Sedací vany jsou nejen pohodlné, ale jsou skvělé také do malých koupelen. Nejmenší rozměry zabírají již okolo 105 x 65 x 42 centimetrů. 

Sedací vany jsou velmi praktické a hodí se do malých koupelen.

Fotogalerie:

 

Co by se vám také mohlo hodit do koupelny?


You must be logged in to post a comment Login