Inspirace

I malá předsíň může být praktická a trendy

Od   | 

Předsíň je prvním prostorem do kterého vcházíme a kde jako první vítáme hosty. Měla by být tedy vizitkou, kterou si každý o naší domácnosti udělá. Problémem je, že nebývá příliš prostorná a často v ní chybí také dostatek světla. Přesto ji lze zařídit prakticky a nemusí působit stísněně.

Jak správně osvětlit předsíň?

 

Velmi důležité je zvážit nejen uspořádání nábytku, ale také výběr vhodných barev, podlahové krytiny a případně i doplňků. I u malé, ponuré předsíně je totiž důležité docílit pocitu vzdušnosti a jednoduchosti. 

Malé předsíně jsou poměrně oříšek, ale dají se zařídit vkusně a prakticky.
Zdroj: Ikea

Začněte barvami

V první řadě je potřeba vybrat a zvolit správné barvy. Rovnou tedy zapomeňte na syté a výrazné odstíny a rozhodně si odpusťte i tmavší tóny. Malou místnost by ještě více opticky zmenšily a zároveň by na člověka v tak malém prostoru nepůsobily dobře. Ideální volbou jsou neutrální barvy, jako je bílá, krémová, či světla šedá. Pokud si však s barvičkami rádi hrajete, nic nezkazíte ani pastelovými, světlými barvami jako je hráškově zelená, lila, nebo příjemná žlutá. Trendem je třeba i kombinace zemitých barev, které ale opět musí být zvoleny ve světlých odstínech. Vyzkoušet můžete vymalovat tři stěny neutrální barvou a jednu naopak zvýraznit veselejším odstínem. K zahození nejsou ani tapety, u kterých je potřeba dávat pozor na motiv, který by měl být jemný a ne příliš výrazný.

Důležitá je také podlaha

Optického zvětšení lze docílit také podlahou, která by měla navazovat i do přilehlých místností. Předsíň se tak příjemně spojí s ostatním interiérem, což je u malé místnosti potřeba. Do předsíně zvolte odolnou krytinu, které neuškodí mokrá, či špinavá obuv. Ideální je například dlažba, kterou dnes výrobci nabízí v nepřeberném množství dekorů i barev. Ideálně zvolte neutrální barvu jako je béžová, bílá, nebo šedá. Vhodné jsou také světlé odstíny dřeva, které dnešní dlažby věrohodně kopírují. 

Jednou z praktických možností je dlažba.  Zdroj: Home Style

Nábytek

Zaměřte se také na praktický nábytek, ze kterého by neměla chybět skříň pro sezónní oblečení, botník a věšák pro návštěvy. Pokud se do předsíně šatní skříň nevejde, pořiďte alespoň menší, která pojme objemnější bundy a kabáty. Vhodné je vestavěné řešení na míru, které využije každý centimetr. Pokud zůstane volné místo, využijte i úzké, vysoké skříně, které pojmou dostatek věcí a oděvů a zároveň předsíň opticky nezmenší. Zoufat nemusí ani menší osoby, které nahoru nedosáhnou. Existují sestavy se zabudovaným stupínkem, který se jednoduše vysune. Pro malé děti tento stupínek může sloužit jako sezení při obouvání bot. Také prostor pod stupínkem můžeme využít jako úložné místo, například pro nářadí. 

Samozřejmostí by měl být i dostatečně velký botník, který zamezí povalování se bot a nezapomeňte také na jednoduchý věšák, který umožni návštěvě, ale i vám, odložit si svrchní oděv. Máte-li ještě navíc místo, zakomponujte do předsíně lavici, nebo menší stoličku pro snadnější obouvání.

Úložný sokl mohou malé děti využít jako stoličku. Zdroj: Blum

Pamatujte na osvětlení

Poměrně důležitou roli v malé předsíni hraje osvětlení. Pokud ho totiž vyberete a nakombinujete správně, docílíte opticky většího prostoru, plného světla. Vyvarujte se pokud možno závěsným centrálním lustrům, nebo zbytečným stojacím lampám, které v malém prostoru pouze překáží. Naopak dejte přednost zapuštěnému osvětlení, nebo LED páskám v podhledu ve stropě. Kombinovat se dají také s orientačním světlem u podlahy, které svítí celou noc a umožňuje orientovat se po tmě dalšího rozsvěcení.  

Pomocí světla vytvoříte vhodnou atmosféru. Kombinujte LED pásky a bodová svítidla. Zdroj: Aulix lighting

Dekorujte s mírou

Dekoraci do předsíně zakomponujte, ale pouze decentně. Místo lapačů prachu v podobě nejrůznějších sošek a postaviček zvolte třeba praktické zrcadlo, ve kterém se můžete prohlédnout při odchodu z bytu a které zároveň místnost opticky zvětší. Aby nezabíralo příliš místa, dejte přednost úzkému na stěně a nebo si nechte zrcadlo zabudovat přímo na dveře skříně. K dekoraci už pak přidejte jen takové doplňky, které nezaberou místo. Ideální je zajímavý obraz, designové věšáky, nebo váza s květinou na komodě. Nezapomeňte, že řada věšáků je sama o sobě příjemným dekorativním doplňkem.

Tato oboustranná skrytá zárubeň je určena pro dveře MASTER a dřevěné dveře tloušťky 40 mm. Díky bezobložkovému provedení nabízí designově čistý dveřní průchod, kdy jsou dveře a stěna v jedné linii. Je vyrobena z hliníku, takže je voděodolná a vlhkuvzdorná.
Zdroj: JAP

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Home Style, Aulix lighting

Fotogalerie:

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login