Inspirace

I malá předsíň může být praktická a krásná zároveň

Od   | 

Velká nebo malá předsíň – v konečném důsledku se vždy musíme s prostorem poprat a najít tu místo na uložení kabátů, bot a alespoň pro malé zrcadlo. A když zbude prostor i pro malou dekoraci, rozhodně se tím nic nezkazí. Víme, jak na to.

Základem úspěchu je zvolit správnou předsíňovou sestavu a vhodné barvy, včetně vzorů a jejich kombinací. A nemusí to být jen nudná bílá. Zkuste světlé pastelové odstíny nebo jemné barevné tóny. Kombinujte a hrajte si se vzory. Horizontální vzory opticky místnost rozšíří a vertikální ji zkrátí, zrcadlo prostor zvětší.

Zdroj: Home Style

V první řadě přizpůsobte nábytek

Jako první si dobře promyslete, co vše potřebujete do předsíně pořídit. Rozhodně to bude praktický botník, věšák na odkládání kabátů, či prostornější skříň pro úschovu sezónního oblečení. Pokud máte trochu prostoru nazbyt, nebude od věci začít uvažovat nad vestavěnými skříněmi, které dodají předsíni nejen jemné a rovné linie, ale zároveň získáte potřebné úložné prostory. Abyste v předsíni zajistili co nejpohodlnější pohyb, je třeba dodržet minimální šířku předsíně i s nábytkem, a to zhruba 110 – 130 centimetrů. Bude-li však místnost širší, rozhodně to nepřijde naškodu. 

Na barvě záleží

Velmi důležitý je i správný výběr barev, díky nimž je možné i tu nejmenší předsíň opticky zvětšit. Předsíň patří převážně mezi tmavé prostory bez oken, a proto je třeba dát sbohem tmavým barvám a odstínům. Nejenom že tmavé tóny už tak malý prostor opticky zmenší, ale zároveň nebude prostor působit příjemně, čehož u místnosti, do které vcházíme jako první, rozhodně docílit nechceme.

Nemáte-li místa nazbyt volte vždy jen ten nejnutnější nábytek. Zdroj: Ikea

Kromě tmavých barev se vyvarujte také křiklavým a sytým tónům, které mohou působit agresivně. Raději vsaďte na neutrální, světlé barvy s teplým podtónem. Skvěle vyniknou odstíny béžové, světle zelenkavé, modré, nebo příjemné lila barvy. V posledních letech patří mezi velmi oblíbenou barvu do malých prostorů také světle kávová, či jemné odstíny zemitých barev. Barvu aplikujte maximálně na dvě stěny, protože tak docílíte provzdušněného a moderního vzhledu. Předsíň lze oživit i pomocí tapet. Vyvarujte se však výrazným vzorům a raději zvolte světlou tapetu s nenápadným motivem, kterou aplikujte vždy pouze na jednu zeď. 

Je-li ve vstupním prostoru dostatek denního světla, můžete na stěny aplikovat i tmavší odstíny

Nezapomeňte na podlahu

Při výběru se zaměřte i na správnou volbu podlahové krytiny. Vhodná je kvalitní dlažbu, která se v namáhané předsíně nezničí. U dalších krytin pak soustřeďte pozornost na odolnost nášlapné vrstvy. Nebudete-li do prostoru vcházet přímo v zablácených holinkách plných kamínků a nečistot, pak ledacos vydrží i laminát, vinyl a dokonce i dřevo. Zvolíte-li měkčí materiál, pak je výhodnější vytvořit v předsíni takzvanou špinavou zónu (např. kus koberce), na které se zujete a která absorbuje největší podíl nečistot. Dále vstupujete do prostoru už s čistou obuví.  Velkou roli hraje i barva podlahy. Ideální jsou neutrální barvy jako je bílá, krémová, či šedá. Je-li byt menší, pak ho opticky zvětšíte, použijete-li už od vstupu stejnou podlahovou krytinu jako ve zbylém prostoru.

Dlažba by měla být kvalitní, odolná a zvolena zejména ve světlých barvách. Zdroj: Nativ

Zrcadlo i osvětlení dokáže divy

Pomocí zrcadla lze v malé předsíni docílit neuvěřitelných divů. Skvělou výhodou je, že nezabírají žádné místo a zároveň dokáží předsíň příjemně prosvětlit, oživit a především opticky zvětšit. Zvolit můžete již zabudované zrcadlo na dveří skříně, ale i úzké zrcadlo, které se jednoduše pověsí na stěnu. Velkým trendem je také zrcadlová stěna po celé délce předsíně, díky které bude při každém vstupu vypadat místnost jednou tak větší než je a zároveň docílíte originální dekorace. Kromě zrcadla na zeď již neumisťujte žádnou dekoraci v podobě obrazů či poliček. Tyto zbytečnosti malý prostor utlumí a opticky ještě zmenší. 

Zrcadlo na stěně nezabere žádné místo a zároveň skýtá spoustu výhod.

Dejte si také práci s výběrem kvalitního osvětlení, které se může v malém prostoru stát taktéž skvělým pomocníkem. Jednoduchá zabudována bodová světla na stropě či kolem podlahy nezaberou žádné místo, ale budou vypadat moderně a předsíň se pěkně prosvětlí. Do prostoru se nesnažte zakomponovat stojací lampy či stolní lampičky jako dekoraci. Vyhněte se také nepraktickým visacím lustrům, které by prostor nechtěně zaplnily. 

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login