Kuchyně

I malá kuchyň v paneláku může být stylová a nadčasová

Od   | 

Kuchyně v panelovém domě má dost omezený prostor pro velkou představivost. Obvykle se dává přednost prostoru v obývacím pokoji, často na úkor právě kuchyně. Rozhodně to však neznamená, že nemůže být praktická, stylová a funkční. S malým prostorem si poradíte hravě. Stačí pár chytrých řešení.

Při zařizování myslete na to, že hrajete o každý využitý centimetr a reálné dispozice nikterak nezměníte. Vybírejte správný nábytek a příslušenství. Do úzké a malé místnosti se hodí minimalistický a skandinávský styl. Nepřehánějte to s barvami a dejte přednost jednoduchému nábytek. Velký a masivní kuchyňský pult je v malé místnosti pasé. Mnohem lepší je varianta do L a do I. Ovšem dnes už existují řešení různá, například různé vysouvací a skládací pulty sloužící zároveň i jako jídelní stůl, popřípadě ostrůvek na kolečkách, se kterým si popojedete, kam bude zrovna potřeba.  

Více prostoru pro sestavu získáte propojením kuchyně s obývacím pokojem. Zdroj: Sokruta Studio

Jak na kuchyni v paneláku?

Především využijte každý prostor, který můžete. Nejužší moduly mají dokonce jen 10 cm. Pořiďte otevřené police, do linky nechte nainstalovat otočné a výsuvné systémy a neopomíjejte ani atypické prostory, kde by mohl být nábytek na míru. Do vyšších skříněk dáte bez problémů tzv. vnitřní police na nožičkách. Tím získáte dvě patra a můžete dát například nahoru talířky a dolu hrníčky a naopak. Existují také vhodné držáky na police, rozdělovníky do zásuvek apod. Tím získáte dokonalý přehled o věcech i praktické místo.

 

Senzorová baterie: Praktický pomocník v kuchyni

 

Není nutné mít veškeré vybavení nacpané ve skříňkách. Zavěšené pánve a hrnce vůbec nevypadají špatně a je to skvělá volba, když máte málo úložného prostoru. Pokud máte nějakou designovou sadu nádobí, máte o důvod víc jí vystavit. Využijte pomocníky, které máte doma. Určitě je někde zastrčených pár váz, které nepoužíváte, a přitom se ideálně hodí na špachtle, vařečky, šlehací metly atd. Při bydlení v malém bytě je skvělé využít něco prakticky a zároveň i jako dekoraci. Chybí vám něco na vaše nové utěrky? Složte je do zdobného košíku a postavte třeba na mikrovlnou troubu, ledničku nebo kamkoli, kde máte místo. Buďte zkrátka inovativní při hledání nových úložných prostorů.

Skvělou vychytávkou je pojízdní vozík, který slouží zároveň jako kuchyňský pracovní pult. Obvykle má i police, takže do něj snadno umístíte například mixér, hrnec, toustovač, nádobí a další. Využít jej můžete také jako čajový a kávový bar nebo klidně pojízdní malý jídelní stolek.

Nebojte se i v malé kuchyni zvolit barvy. Zdroj: Bradley VanDerStraeten

Jak řešit malý prostor na kuchyňské desce?

Prostor na pracovní desce je nesmírně důležitý, aby se vám dobře vařilo, připravovaly různé pokrmy a celkově vypadá upraveněji a lépe, když deska není zastavěná věcmi. Jenže kam s nimi, když je nemáte kam dát? Jako první se zbavte bloku na nože a pořiďte magnetickou lištu na zeď. Nože máte hned před očima hezky přehledně vyskládané, nikde nepřekáží a nezabírají místo. Vhodné místo najdou na stěně za umyvadlem. Další úložný prostor získáte pověšením kovových tyčí, třeba nad sporák spolu s háčky na hrnce a pánve. Více prostoru dodají také police, kam můžete umístit kuchařky, hezké nádobí a cokoliv dalšího, co umístit potřebujete. Malá kuchyně tím získá tolik potřebné volné místo a vy zase více možností, kam umístit některé kuchyňské vybavení.

Další pracovní prostor můžete získat také výsuvným pultem, který kdykoliv šikovně ukryjete. Zdroj: Canstockphoto

Jaké moderní styly se hodí do kuchyně v paneláku?

Bytových stylů je hodně, ale ne každý se hodí do malé panelákové kuchyně. Chybu však rozhodně neuděláte s těmi následujícími.

Rustikální kuchyně

Rustikální styl je pro někoho synonymem venkova a velkých rodinných domků. Rozhodně to však není pravda. Najde své uplatnění i v menším prostoru . Je důležité držet se více při zemi a nedávat moc barev a doplňků. Hodně důležité je dřevo, to by mělo místnosti dominovat místnosti: vyřezávaná dvířka kuchyňských skříněk natřená ideálně bílou barvou s výraznými úchyty, a k tomu doplňky z keramiky, lněné a bavlněné textilie, místnost provoněná vůní čerstvých bylinek. Skvěle v tomto stylu využijete právě zmiňované police, háčky se zase hodí na pověšení svazků sušených bylinek. Pozor na to, ať stěny zbytečně nepřeplácáváte. Spotřebiče mohou být vestavné i volně stojící.

 

Trendy je černá kuchyňská baterie i dřez

 

Moderní kuchyně

Moderní kuchyně jsou praktickým řešením do malých panelákových místností. Ohromí zejména minimalistickým vzhledem a svou funkčností. Vše má své místo a opodstatnění. Zkombinujte vhodná dvířka skříněk s pracovní deskou. Ideální barva dvířek je světlá v matném či lesklém provedení a k tomu deska v podobné barvě nebo v nějakém zajímavějším odstínu. Prostor šetří výsuvné police a vestavné spotřebiče. Nezapomeňte na prosklené skříňky, LED osvětlení a hladká dvířka bez úchytek. Z materiálů jsou nejoblíbenější lamino, sklo a kámen.

Nevelkou sestavu můžete doplnit o ostrůvek, je-li pro něj místo. Zdroj: VOA ARQUITETURA

Skandinávský styl v kuchyni

Skandinávská kuchyně je nadčasová, minimalistická a funkční. Na první pohled působí možná stroze, ale přitom je takto zařízená místnost velmi útulná a jemná. Díky světlým odstínům dosáhnete opticky na větší prostor a celá místnost působí uklizeněji a vzdušněji. Typické jsou stropní lampy, dřevěná kvalitní podlaha (ideálně buková nebo dubová) a trocha barev, kuchyně nepůsobila mdle. Kuchyňská linka a všechny úložné prostory musí být kvalitně zpracované a ideálně dřevěné. Stejně tak pracovní deska vyrobená z masivního dřeva, nejlépe ořechu, buku, olše či javoru. Místnost můžete rozsvítit použitím prvků v hygge stylu, například pěknými hrnečky, polštářky na okenním parapetu a využitím svíček.

Bílá barva je do nevelkého prostoru ideální. Zdroj: Ikea

Panelákovou kuchyni zvětšíte praktickým osvětlením

Malou kuchyň opticky zvětšíte světlými odstíny, jednoduchými tvary a správným světlem. Do stropních lamp jsou praktické směrovatelné žárovky, pod skříňky bodová světla. Pokud máte obývací pokoj spojený s kuchyní, vybírejte světla ve stejném dekoru. Praktické jsou LED pásky pod skříňky i dovnitř.

Fotogalerie

 

Jaké světlo nad jídelní stůl?

 


You must be logged in to post a comment Login