Koupelny

I malá koupelna může nabídnout velké pohodlí

Od   | 

Ne každý si může dopřát luxus v podobě prostorné koupelny. V některých bytech a domech je třeba pracovat opravdu s málem. I rozměrově malá koupelna ale může vypadat dobře a nabídnout svým obyvatelům dostatečné pohodlí. Tady je pár triků, které vám pomohou s jejím vybavením a optickým zvětšením.

1.   Světlé barvy, zrcadla a osvětlení

Stejně jako v jiných místnostech, i v koupelně platí, že světlé barvy prostor opticky zvětší. Jestliže tedy pracujete s menšími rozměry, raději se vyhněte tmavým obkladům, dlažbě, vaně a dalšímu vybavení. Mnohem lepší bude volit světlejší barvy, například bílou nebo béžovou. Nábytek může být nejen bílý, ale třeba i v dekoru světlého dřeva. Důležitou roli potom hraje osvětlení, koupelnu je zkrátka nutné dostatečně rozsvítit. Pokud v ní nemáte okno, budete muset všechno dohnat stropními a nástěnnými svítidly, tak s nimi raději nešetřete. K optickému zvětšení místnosti napomůžou i zrcadla. Ta mimo jiné efektivně šíří odrážející se světlo. Všechno vybavení i dekorace na jednom místě můžete najít na srovnávači nábytku FAVI.cz.

2.   Využijte celou výšku místnosti a každý volný centimetr

Při vybavování nejmenších místností se neobejdete bez pořádné dávky kreativity. Když ale všechno promyslíte do posledního detailu, odměnou vám bude funkční a útulná koupelna. Tak třeba úložné prostory. V malých koupelnách většinou není místo na prostorné komody ani skříně, tady se zkrátka musí improvizovat. Sáhněte po skříňkách s malým půdorysem, které ovšem sahají ideálně až ke stropu. Další skříňky umístěte nad dveře nebo záchod. Samozřejmostí by měla být i skříňka za zrcadlem nad umyvadlem. Na dveře pak umístěte háčky na ručníky nebo kapsář vhodný pro uložení hřebenů, čistých ručníků a dalších drobných doplňků. Snažte se využít skutečně každý volný centimetr. Co třeba úložný prostor, který vznikne dřevěným obložením vany? Nejenže si sem potom můžete uložit pár nezbytností, jako jsou prací prášky nebo čisticí prostředky, ale navíc získáte vizuálně velmi atraktivní řešení.

3.   Hodit se mohou asymetrická nebo na míru připravená řešení

Kreativita se vám jistě bude hodit i při promýšlení samotného rozvržení koupelny. Někdy totiž nezbývá než sáhnout i po méně obvyklých řešeních. Vyhrazené místo efektivně využívají například rohová umyvadla, případně umyvadla, která částečně nebo úplně zasahují do prostoru nad vanou. Pokud se nechcete smířit se sprchovým koutem, ale na plnohodnotnou vanu vám nezbývá prostor, řešením může být i menší vana na míru, která přesně sedne do vybraného místa. Něco málo potom ušetří i hranaté vany, umyvadla a záchody. Ty maximálně využívají prostor a příliš nezasahují do jiných částí místnosti.

4.   Velkoformátových obkladů se nemusíte bát

Často máme poněkud mylnou představu, že do malých koupelen je nutné vybírat jen obklady a dlažby s menšími rozměry jednotlivých desek. Opak je ale pravdou. Zajímavým a praktickým řešením mohou být i velkoformátové obklady. Má to hned několik důvodů. Možná vás překvapí, že velké dlaždice místnost opticky zvětší. Malé dlaždice ji naopak více dělí, působí nejednotně a opticky ji zmenšují. To úzce souvisí i se spárami, kterých je v případě velkoformátových dlaždic skutečně minimum. To je nejen vizuálně zajímavé, ale také skutečně praktické, protože spáry malých dlaždic se hůře udržují a jejich eliminace na nejnutnější minimum je tak vítaným krokem. V neposlední řadě ještě zmíníme, že čím větší dlaždice, tím lépe vynikne zvolený design. Výsledek působí luxusním dojmem, a i tu nejmenší koupelnu automaticky posouvá o úroveň výš.


You must be logged in to post a comment Login