Inspirace

I garsonku lze zařídit prakticky a moderně!

Od   | 

Pokud je člověk sám a nepotřebuje zbytečně velký byt, rozhodně mu bude stačit garsonka. Jak ale malý byt zařídit tak, aby působil pěkně, útulně a abyste se v něm cítili jako doma?Především jednoduše! 

Tip 1. Kupte jen nábytek, který skutečně potřebujete

Garsonka nafukovací opravdu není, a proto je vhodné důkladně zvážit, kolik nábytku budete potřebovat. Designéři radí, že nejlepší způsob je nechat si udělat nábytek na míru. Začněte garsonku zařizovat takovým nábytkem, který skutečně potřebujete a který bude sloužit, nikoliv kusy nábytku, které budou sloužit pouze jako lapač prachu. Výhodný je i nábytek, který můžeme obsluhovat z obou stran (policové regály), případně nábytek z průsvitného plastu. Díky světelné propustnosti nábytku totiž nebude malá místnost působit stísněně.

Čím, více nábytku, tím bude byt působit více chaoticky

Oddělte místnosti účelnou knihovnou

Tip 2. Vyřešte spaní

Podle velikosti garsonky je důležité rozmyslet, jestli budete mít postel a pohovku v jednom, nebo se do bytu vejde postel, i pohovka zvlášť. Jestliže budete muset zvolit variantu 2v1 dejte si pozor a vybírejte kvalitnější kus pohovky, na kterém si nezničíte záda. Ideální jsou sedací soupravy se samostatnou integrovanou matrací, která je určená ke spaní. Sedí se standardně na sedácích. Důležité je i oddělení ložnice/obývacího pokoje od kuchyně. Stačí pouze zvolit nějakou skříňku, případně textilní závěs a prostor tak vymezit. Hned alespoň opticky vzniknou „dvě místnosti“. 

Možností je i oddělit takto kuchyňskou linku od odpočinkové zóny.

Tip 3. Světlo modeluje prostor

Do garsonky volte světlé tóny barev, protože ty opticky zvětší prostor a místnost bude působit vzdušně. Pořiďte si různé druhy osvětlení a uvidíte, jak se garsonka rázem změní v jiný byt! Pokud si potrpíte na záclonách, volte pouze čisté, průhledně bílé. Nábytek zvolte v bílé barvě, nebo ve světle hnědé. Pokud budete vybírat skříň, poohlédněte se po takové, která má na dveřích zrcadlo. Nejen že byt bude působit světleji, ale zvětší se i opticky.

Lampičky dodají bytu jiné rozměry. Nejen že ho zútulní, ale i prosvětlí. Zdroj: Casamoderna

Zrcadlová skříň je nejen moderní, ale místnosti opticky zvětší. Zdroj: Casamoderna

Tip 4. Kde budeme jíst?

Pokud nábytek v garsonce dobře poskládáte, určitě se najde i nějaké místečko, kam byste mohli dát jídelní stůl. Je samozřejmé, že se do malého bytu nevejde jídelní stůl se šesti židlemi. Vhodný by ale mohl být rozkládací stůl, případně deska, která je připevněna ke stěně a ke stolování se jednoduše zvedne. Židle  volíme skládací nebo stohovatelné.

Dvě židle a malý stůl. I takto lze vyřešit jídelní prostor v garsonce.

Tip 5. Udržujte pořádek

Uklízejte! Ve velkém bytě se nějaké pohozené věci po zemi, nebo na nábytku lehce ztratí. Garsonka má ale tu nevýhodu, že díky velikosti „ukáže“ opravdu vše. Jakmile vejdete do bytu, okamžitě vidíte nepořádek, a chaos. Proto garsonku udržujte v čistotě. Přeci jen, o moc velký prostor se nejedná, takže uklizeno budete mít během chvíle, no není to tak?

Uklizená garsonka dýchá, proto v ní udržujte pořádek.

Fotogalerie:

Které soupravy se hodí do malého bytu?


You must be logged in to post a comment Login