Obývací pokoje

Hýčkejte knihy a pořiďte jim stylovou knihovnu

Od   | 

Jste vášniví čtenáři a musíte mít doma každou dobrou knihu, která vás zaujme? Pak počítejte s tím, že časem budete mít problém s jejich uskladněním. Tedy pokud jim – a sobě – nepořídíte prostornou knihovnu. Budete-li vybírat s citem, můžete do obývacího pokoje získat nádavkem i nádhernou barevnou dekoraci.

Knihovna může být i součástí standardní obývací stěny. Zdroj: Home Style

Kousek prostoru versus celá místnost

Dříve k uschování knih sloužila samostatná místnost, určená jen pro četbu a odpočinek. V dnešní uspěchané době bychom takový pokoj sotva užili, i tak ale ve svých domovech zřizujeme relaxační koutek. Tady často obklopeni knihami odpočíváme v křesle nebo chaise longue. 

Rozhodneme-li se pro knihovnu v malém prostoru, měli bychom se vyhnout velkým a širokým regálům, které by ve finále upozaďovaly celkový vzhled místnosti. Vhodné jsou menší rozčleněné knihovny, které budou ve výsledku působit lépe a vytvářet útulnější atmosféru.  

Nejlepším řešením je knihovnu rozkouskovat do několika regálů. Bude vypadat uspořádaněji

Hloubka police na knihu by měla být 30-40 cm. Knihy ukládáme jedním směrem.

Nemáte mnoho knih? Pak postačí menší knihovna, která sama o sobě může být designovým kouskem. Zdroj: Casamoderna

Je libo otevřené, nebo uzavřené police?

Uzavřené police, ale i otevřené, mají svoje výhody a nevýhody. Někteří si uzavřené police pořizují v domnění, že se do nich nedostane žádný prach a nečistoty, ale to také není úplně pravda. I za dvířka se časem prach dostane, tudíž se úklidu nevyhneme. Pravdou ale je, že stačí takový generální úklid provést jednou za rok. Na druhou stranu je pravda, že dvířka – nejčastěji skleněná – jsou pro knihy i jakousi ochranou, díky které se méně poškozují.

Otevřené police ale vypadají trochu lépe a navíc jsou přehledné, takže knihu jen vezmete a můžete jít. Pozor však dávejte na nosnost polic, protože čím více knih budete mít, tím více se začnou prohýbat. Před koupí se ujistěte o jejich nosnosti. Na knihovnu by neměly dopadat přímé sluneční paprsky, díky kterým budou knihy světlat. Pro umístění knihovny volte raději stinné místo.

Knihovny s prosklenými policemi jsou praktické a zároveň vypadají elegantně Zdroj: Natuzzi Italia

Obývací pokoj je nuda, co vytvořit knihovnu na neobvyklém místě?

Chcete být originální a vytvořit knihovnu na neobvyklém místě? Vyzkoušejte schodiště! Knihovna ho může doslova lemovat, čímž využijete jinak prázdné stěny! Využít můžete celý prostor, protože schody umožní dosáhnout i do horních pater. Navíc knihovna v tomto prostoru vypadá originálně a navodí skvělou atmosféru.

Knihovna nad schody navodí příjemnou atmosféru a zároveň je to i pěkný dekorační prvek

Prostor pod schody však také není k zahození, právě naopak! Pokud máte pod schody trochu místa, je vhodné pod nimi vytvořit posezení, kde si každý rád vezme knížku do ruky a počte si přímo tam. Vytvoříte tak roztomilý koutek, ve kterém bude ráda relaxovat celá rodina. Navíc knihovna nemusí praskat ve švech pouze knihami. Tu a tam přidejte květinu, nebo jinou dekoraci, která bude mezi knihami vypadat opravdu krásně.

Hledáte nábytek do celého bytu?

Až do nebes

Knihovny můžeme pořídit nízké a rozčleněné, nebo naopak vysoké až ke stropu, kam ale bez pomoci nedosáhneme. Tehdy musíme ke knihovně použít žebřík. Ten by měl být ve stejném stylu i barvě jako je knihovna. Může být pouze opřený, pro bezpečnější užívání je ale zpravidla připevněn na horní pojezdové liště.

Knihovnu lze doplnit stylovým žebříkem

Pokud máte prostor a můžete vyčlenit jednu malou místnost knihovně, nebo si alespoň vytvořit malý koutek ke čtení, chybu neuděláte umístěním u okna. Je-li jeho součástí široký parapet, pak na takovém místě začne číst knihy i ten největší antičtenář!

Sedací okno obklopené knihami je jedním slovem nádhera

Ať už se rozhodnete pro knihovnu kdekoliv, v jakémkoli provedení, barvě nebo tvaru, je důležité pamatovat na dostatečné osvětlení. Místo, kde se s knihou schoulíte, by mělo být vybaveno kvalitním osvětlením, tedy lampou, která má směrovatelné rameno, díky kterému budete dobře vidět na knihu a nebudete si kazit oči. Nezapomeňte, že barva zdroje by měla být co nejbližší dennímu světlu.

Více přihrádek zabezpečí větší přehled v knihách. Zdroj: Home Style

Fotogalerie: 


You must be logged in to post a comment Login