Rady a tipy

Hrátky s optickými klamy, aneb zvětšujeme prostory – naoko!

Od   | 

Trápí vás malá ložnice, chodba anebo rovnou celý byt? Věřte, že v tom nejste sami! Naštěstí pro nás tu jsou optické klamy, které nám pomohou místnost na pohled zvětšit, rozšířit, prodloužit, ale i prosvětlit. Stačí vědět jak a trochu si pohrát. A jak optických klamů v interiéru docílit?

S optickými klamy je potřeba si pohrát tak, abyste docílili zvětšení místnosti

Kombinujte barvy, lesk a tapety

Základem optického zvětšování je výběr vhodných barev a odstínů. Pro zvětšování prostorů volte světlé barvy, jako je bílá, krémová, vanilková, světle modrá či zelená, které místnost prosvětlí. Tmavé odstíny zelené a modré, červené nebo oranžové prostor spíše zmenší. Opatrní buďte i s experimenty na stropech. Bílá barva strop opticky zvýší a místnost bude působit rozsáhleji. Jakákoli jiná barva výšku pokoje poměrně zmenší. Velkým trendem poslední doby je malování zdí nikoliv až ke stropu, ale ponechání volného, bílého pruhu. Tím docílíme pocitově vyššího stropu. 

Pokud chcete místnost opticky protáhnout, nejzadnější stěnu vymalujte světlou, studenou barvou. Pokud naopak disponujete dlouhým pokojem, natřením zadní zdi tmavší, teplou barvou místnost opticky zkrátíte. Důsledně vybírejte i barvu podlahy, která by k docílení optického zvětšení měla nést světlé barvy. K tomu přispěje i nábytek v bílých odstínech či ve velmi světlých, dřevěných dekorech.

Vhodnou volbou barev na zdi dokážete divy

Lesklý povrch místnosti dodá naprosto jiný vzhled a opticky ji zvětší a provzdušní. Nemusíte samozřejmě okamžitě nakoupit všechen lesklý nábytek. Dostatečně poslouží moderní kuchyně s lesklými dvířky i pracovní deskou.K lesklému vzhledu kuchyně už zvolte jen maličkosti, například ve formě svítidel, dekorací, či spotřebičů. 

Lesklý a světlý povrch kuchyně místnost opticky zvětší a prosvětlí
Zdroj: Sykora

Spousta triků se dá vykouzlit i s pomocí tapet, a to zejména, pokud zvolíte proužky. Dobře si promyslete, zda chcete místnost opticky zvýšit nebo rozšířit. Jestliže se přikloníte k první variantě, zvolte svislé pruhy od stropu až k zemi. Naopak pro rozšíření místnosti aplikujte vodorovné pruhy od jednoho rohu ke druhému. Pamatujte však na to, že tapeta by měla zkrášlit pouze jednu stěnu! Ostatní stěny slaďte do jemného, jednobarevného odstínu. Pozor dávejte i při výběru barevnosti tapety. Proužky sice mají být kontrastní, ale rozhodně se v malých prostorách vyhněte tmavým kombinacím.

Svislé pruhy místnost opticky zvýší, volte však světlé barvy, tmavými kombinacemi byste docílili opačného efektu!

Zrcadla hrají velkou roli

Zvětšení prostoru lze docílit i pomocí zrcadel. Navíc se jedná o velmi elegantní a moderní dekoraci. Vhodné je umístění velkého zrcadla do úzké chodby, kterou dokonale rozšíří. Zvolit je můžete jako příjemnou dekoraci i do malého obývacího pokoje na zadní stěnu, nebo do ložnice ve formě dveří vestavěné skříně. Vyvarujte se však míst, kde přes den dopadají přímé sluneční paprsky! Odraz by vás jen oslňoval a zvětšení prostoru by to rozhodně neprospělo. 

Zrcadlová šatní skříň je skvělým trikem, jak místnost zvětšit.

Malá zrcadlová komoda je originální volbou do interiéru

Světlo a osvětlení

To, že světlo a světlé prostory opticky zvětšují, je známá věc. V případě, že chceme, aby místnost působila větším dojmem, musíme volit světlé barvy, které místnost provzdušní. Okna je proto vhodné nechat tak, aby se skrz ně do místností dostalo co nejvíce světla, proto se vyhýbejte tmavým záclonám, či závěsům se vzory. Vhodnější je zvolit bílou průhlednou záclonu, zdobenou například krajkou. Jestliže je místnost situována na takovou stranu, kam se moc slunečních paprsků nedostane, zvolte dostatečné a vhodné osvětlení, které využijete zejména večer. Do pokojů umístěte stolní, i stojací lampy, bodová světla, a dostatek stropních svítidel. 

Dostatečné osvětlení je základ. Stropní bodovky můžete zvolit téměř do všech místností!

Zbavte se věcí

Každý doma najde horu věcí, u kterých zjistí, že se jich minimálně rok ani nedotkl. Potřebujete tyto věci? Pryč s nimi! V malých prostorech je znát každé harampádí navíc, proto se ho co nejrychleji a bez lítosti zbavte. Místnosti tak odlehčíte a a prostor bude působit uspořádaně a čistě. 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login