Inspirace

Houpací křesla nejsou přežitek: Dokáží zaujmout i v tom nejmodernějším interiéru

Od   | 

Houpací křesla jsme si užili o prázdninách u babičky, kdy se staly terčem té nejlepší zábavy. Později se z našich domovů vytratily a nyní se sem opět vrací. V interiéru vytvoří stylový prvek, který domov oživí. Poprvé se houpací křeslo u nás objevilo zhruba v polovině 18. století a od té doby, i když s malými přestávkami, patří mezi oblíbené kusy nábytku.

Zdroj: Gervasoni.

Na houpacím křesle se skvěle odpočívá a příjemně houpe. Zaoblená dolní část se rozpohybuje pomocí vlastní váhy, čímž docílíme požadovaného odpočinkového pohybu. Podle výzkumů navíc houpání zvyšuje inteligenci a vnímavost. Velkou oblibu mají křesla nejen v obývacím pokoji, ale také v pracovně, na chodbě, na terase či zahradě. 

Historie houpacích křesel

Za předchůdce prvního houpacího křesla byl považován houpací kůň pro děti. Až poté začal vývoj v houpací židle, přičemž Anglie byla první zemí, kde bylo jako první vyrobeno proutěné houpací křeslo zvané rocker. Jeho výroba se později rozšířila zejména v Americe, kde byla křesla vyráběna z loupaného proutí. Po této éře Anglie začala křesla vyrábět ze dřeva, které následně zdobila chippendalovskými vyřezávanými prvky, které vzbudily ohlas po celém světě. Obrovský zvrat byl zaznamenám spolu s vynálezem Thonetova zpracování ohýbaného dřeva nad párou, kdy konstrukce houpacích křesel prošla razantní změnou.

Dopřejte si stejný design svítidel

Co před koupí zvážit?

Před koupí je důležité promyslet, kam křeslo umístit. Pro samotné stání a zejména houpání potřebuje dostatek volného prostoru tak, aby při pohybu do ničeho nenaráželo. Důležitý je také fakt, jestli se na něm bude pohupovat zdravý, mladý člověk, nebo starší generace. Podle toho je třeba vybírat takové křeslo, aby bylo pohodlné, stabilní a pevné i pro uživatele se sníženou pohyblivostí. Vyberete-li kvalitní provedení, vydrží vám dlouhá léta. Pozor dávejte i na délku houpáků, abyste zabránili nepříjemným pádům a úrazům.

Nepodceňujte ani výběr materiálu. Zdroj: Pixabay

Dáte přednost klasice?

Klasické dřevěné křeslo se hodí především do Provence stylu, vintage, nebo rustikálního. Skvěle tedy zapadne na chatu, chalupu, nebo do venkovsky a přírodně laděného interiéru. Zoufat nemusí ani majitelé moderně vybaveným domů a bytů, protože i na ně výrobci pamatují a dřevěná křesla designují do nadčasového a moderního stylu. Originální dřevo, moderní výplň a čalounění rozhodně zapadne do každého interiéru. Někteří výrobci křesla vyšperkovávají natolik, že v nich najdeme zabudované reproduktory pro poslech hudby, nebo možnost připojení sluchátek a dokonce pomocí vibrací nabízejí i příjemnou masáž během odpočinku.

Houpací křesla už nemusí být klasicky pouze dřevěné.
Zdroj: Möbelix

Praktická pomůcka pro miminko

Jemný pohupující se pohyb milují nejen dospělí, ale i miminka. Houpání v náruči, nebo noční krmení může být zpestřeno právě houpáním, které miminku pomůže i usnout. Výrobci nabízejí i řešení, kdy jsou houpací křesla připevněna ke kolébce.

Někdy je součástí houpacího křesla i podnožka. Zdroj: Stockist

Moderní zavěšená houpací křesla

Ani houpací křesla nepřichází o inovaci a kromě klasického provedení lze zvolit také závěsnou variantu, která se těší stále větší oblíbenosti. Uchycuje se buď přímo ke stropu, nebo existuje varianta se stojanem. Pokud se rozhodnete křeslo přichytit ke stropu, vždy důkladně zkontrolujte, zda je strop dost pevný a křeslo spolu se zátěží unese. U závěsného křesla se nehoupeme klasicky jen dopředu a dozadu, ale naopak všemi směry. Zavěšená křesla jsou oblíbená nejen v obývacím pokoji, nebo na zahradách, ale skvěle se hodí i do dětských pokojů, pracoven, nebo na balkony či terasy.

Máte-li prostor, zavěste křeslo do ložnice nebo dětského pokoje? Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

Kam pro opravdu pohodlnou pohovku?

 

 


You must be logged in to post a comment Login