Technika v domácnosti

Sauna jako balzám pro vaše tělo: Infra nebo raději parní?

Od   | 

Pravidelné návštěvy sauny mají na lidský organismus velmi pozitivní vliv. Odpočine si nejen vaše tělo, ale i mysl. Věděli jste, že v některých zemích se jedná dokonce i o společenskou událost? Pokud vám však návštěva veřejných saun nic neříká, můžete si ji pořídit i domů. Ale kterou? Parní nebo infra?

Sauna a její účinky na zdraví

Pravidelné návštěvy sauny mají pozitivní vliv nejen na vaši mysl (ideální způsob relaxace), ale i na vaše fyzické zdraví. Zvýší se vaše odolnost proti nachlazení, rýmě, kašli, ale i dalším virózám. A to není všechno. Tím, že je tělo vystavováno vysokým teplotám, dojde k rychlejší produkci bílých krvinek bojujících proti virům při nachlazení. Krev a tělo jako takové se rozproudí a potřebné látky se dostanou do každé části těla.

Saunování budete milovat. Zdroj: pexels.com

Cirkulace podpoří také zrychlení krevního oběhu – k tomu dojde střídáním pobytu v horké sauně a studené sprše, která následuje. Díky pocení se tělo zbaví přebytečných toxinů. Sauna má významný vliv také na dýchací cesty (obzvlášť, když je saunování obohaceno o eukalyptovou esenci). Díky rozšíření pórů se vám hezky pročistí pleť, nemluvě o účincích na srdce. Pravidelné saunování snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

Finská sauna

Tradiční finská sauna, která je známá několik tisíc let, využívá jako zdroj tepla saunová kamna. Ta jsou v současnosti především elektrická, jejich ovládání je velmi jednoduché. Opravdový požitkář pak nedá dopustit na topení dřevem. A na jakém principu finská sauna pracuje? Saunové topidlo začne ohřívat vzduch, ten pak ohřívá vaši pokožku.

Teplota ve finské sauně se pohybuje mezi 70 až 85°C. Vzduch lze ale rozehřát i na 90–100°C. Míru vlhkosti v sauně můžete upravit pomocí vody, kterou poléváte saunové kameny. Vznikne pára, která zvýší vlhkost vzduchu. Typická vlhkost vzduchu ve finské sauně se pohybuje mezi 5 až 10 procenty. Poléváním kamenů můžete dosáhnout až 20% vlhkosti.

Do sauny zvolte vhodné dřevo. Zdroj: Mountfield

Zapomínat byste neměli na dobu potřebnou pro přípravu saunování. U finské sauny je nutné prohřát celý vzduch uvnitř ní, než do sauny vstoupíte. I proto volte do konkrétní sauny dostatečně výkonná kamna. Od zapnutí kamen trvá 20 až 45 minut, než je sauna připravena k použití.

Jak se finská sauna používá?

Ve finské sauně byste měli strávit zhruba 10 minut, vždy se ale řiďte vlastním tělem. Poté byste se měli zchladit (prudce a rychle, vhodná je studená sprcha), potom pár minut relaxujte. Tento postup byste měli zopakovat dvakrát až třikrát.

Pro koho není finská sauna vhodná?

Finská sauna není vhodná pro osoby, které se léčí s vysokým krevním tlakem, epilepsií ad. Dále pak ženám v prvním trimestru těhotenství. Pokud nemáte rádi příliš vysoké teploty, měli byste rovněž zvolit jinou variantu.

V neposlední řadě je třeba zmínit, že vás provoz finské sauny vyjde finančně dráž než provoz infrasauny. Nevýhodou může být také náročnější údržba.

Infrasauna

Infrasauna pracuje s infračerveným zářením, které produkují infrazářiče. V tomto případě se vzduch téměř nezahřeje – infračervené záření proniká přímo do vašeho těla, a to se zahřívá více do hloubky, nikoliv jen na povrchu pokožky. Pokud vstoupíte do sauny s kvalitními zářiči, které vyprodukují celé spektrum infračerveného záření, bude vaše tělo prohříváno do hloubky několika centimetrů. Teplota vzduchu v infrasauně se pohybuje mezi 30 až 60°C.

Velikost sauny řiďte velikostí prostoru a počtem osob, které se budou saunovat. Zdroj: pexels.com

Pravidelná návštěva infrasauny má pozitivní vliv na imunitní systém, rovnoměrné rozptýlení podkožního tuku, navíc mírní bolesti pohybového aparátu. Díky prohřívání tkání organismu dojde k intenzivnímu pocení bez nutnosti pobytu při vysokých teplotách.

Jak se infrasauna používá?

Díky nižším teplotám může být saunovací cyklus v infrasauně delší. Můžete v ní strávit 20 až 45 minut. Poté byste si měli vyhradit čas k odpočinku. Saunu můžete využívat i několikrát týdně, během jednoho dne ale saunu využijte pouze jednou.

Jaké jsou nevýhody infrasauny?

Ačkoliv je infrasauna vhodná i pro alergiky, astmatiky a osoby se srdečním onemocněním, není vhodná, pokud se léčíte s infekčním nebo kloubním onemocněním. Ani infrasauna není vhodná pro ženy v prvním trimestru těhotenství. Vyhnout by se jí měly také osoby s hemofilií.

Kterou saunu tedy vybrat?

To, zda je pro vás vhodnější finská sauna, nebo infrasauna, je jen na vás. Pokud jsou vám příjemné saunovací rituály, vůně dřeva a ochlazení v ledové sprše nebo bazénu, je pro vás vhodná finská sauna. Pokud nemáte dostatek prostoru, nechcete vysoké teploty a rádi si užijete něco dobrého pro vaše zdraví, vyberte si infrasaunu.

Zdroj info: sauna.cz, infrasauny.cz, Mountfiled


You must be logged in to post a comment Login