Rady a tipy

Jak snížit výdaje za vytápění při topení elektrokotlem

Od   | 

Rodinný dům můžete vytápět hned několika způsoby. Mezi nejčastější patří topení plynovým nebo elektrickým kotlem. Občas také v kombinaci s alternativními zdroji tepla. Vybrali jste si elektrický kotel? Pak vás jistě bude zajímat, jak snížit výdaje za vytápění tímto způsobem.

Topení elektrokotlem patří k nejčastějším způsobům vytápění spousty domácností u nás. Věděli jste ale, že i přes vysoké ceny elektrické energie, lze při jeho používání ušetřit? To stejné platí také při vytápění plynovým kotlem.

Prostor před radiátory nechte volný. Zdroj: unsplash.com

Zjistěte, jaký distribuční tarif používáte

Konečný účet za topení ovlivní výběr vašeho distributora, ale také vhodně zvolený distribuční tarif. I proto si udělejte průzkum trhu a zjistěte si, jaké jsou aktuální nabídky. Třeba najdete výhodnější, než jakou máte v současnosti. Ověřte také to, jak moc je váš dodavatel spolehlivý a jak dlouho už působí na trhu. Velmi často se stává, že spolu s rostoucí fixací distribučního tarifu v čase, klesá také cena za 1 kWh. Prověřte si i recenze současných klientů.

Kam pro tepelné čerpadlo?

 

Který tarif se vám (ne)vyplatí?

Ne všechny distribuční sazby jsou vhodné pro vytápění domu elektrokotlem. V současnosti se jako nejvýhodnější tarif jeví tarif D57d. Ten je určen pro domácnosti, které využívají elektřinu jako zdroj vytápění. Tento tarif kombinuje 4 hodiny vysokého a 20 hodin nízkého tarifu.

Pomocí chytrých hlavic na radiátoru můžete navolit přesně teplotu a daný čas. Hlavice se pouze vymění za stávající. Zdroj: Viessmann

Jak na výběr elektrokotle?

Při výběru elektrokotle se zaměřte na prostory, které chcete vytápět. Velkou roli zde hraje rozloha domu, ale i jeho zateplení. Význam má také energetická náročnost budovy. Zatímco u novostaveb budete mít tento údaj v dokumentaci, u starších budov si musíte nechat změřit tepelný únik budovy. Dále promyslete, zda bduete potřebovat kotel jen na vytápění – nebo i na ohřev vody.

Jaké jsou výhody elektrokotle?

Elektrokotel má hned několik výhod. Mezi ně patří:

  • tichý a čistý provoz,
  • provoz je šetrný k přírodě,
  • k jeho umístění nepotřebujete zvláštní místnost,
  • vysoký výkon,
  • snadná obsluha,
  • nevyžaduje skladovací prostor pro topivo (jako u topení dřevem),
  • nemusíte stavět komín,
  • instalace je jednoduchá a finančně nenáročná.

Řada koupelnových radiátorů lze připojit k elektrické síti a můžeme je používat jen podle individuálních potřeb. Zdroj: Zehnder

Jak snížit výdaje za vytápění elektrokotlem?

Jak jsme již řekli, se snížením vašich výdajů za vytápění by vám mohla pomoci změna dodavatele elektřiny a nastavení vhodného tarifu. Topení nevypínejte, radši se v domě snažte udržovat stabilní teplotu. Stěny tak nestihnou vychladnout a vy je nebudete muset znovu a znovu vyhřívat, což vás bude stát mnohem víc, než kdybyste topili na rozumnou teplotu celou dobu. Ve chvílích, kdy nebudete doma, topení radši snižte o pár stupňů, ale nevypínejte je.

Na spotřebu elektrické energie u vás doma nemá vliv jen elektrický kotel, ale také další spotřebiče. Právě ty pravidelně kontrolujte – pokud jsou spotřebiče staré a ve špatném stavu, mohou mít zbytečně velkou spotřebu. Spotřebu jednotlivých spotřebičů můžete změřit za pomoci malého měřiče.

Nezapomínejte vypínat světla tam, kde nejste. U počítačů, herních konzolí, ale i televize nezapomeňte na to, že i kontrolky, které na nich svítí, když jsou vypnuty, stále spotřebovávají další energii. Ušetřit vám pomůže také správně zateplená budova – ať už se jedná o zateplení obálky domu, nebo výměnu oken, tepelné ztráty budou mnohem menší.

Zdroj: energie.cz, topeni.cz

Fotogalerie:

 

Velký výběr krbů a krbových kamen

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login