Inspirace

Home-office v době koronavirové: Jak si doma zimprovizovat pracovnu

Od   | 

Řeší to teď enormní množství lidí. A nejsou to ti, kteří běžně sem tam nějaké ty home-office dělají. Ti většinou mívají doma solidně vybavenou pracovnu se stabilním počítačem a kvalitní kancelářskou židlí, a ta má jednu výhodu. Dají se zavřít dveře. Jenže, co když ji nemáte a najednou vám také zaměstnavatel nařídil být minimálně čtrnáct dní doma, ovšem stále on-line, na Skypu a v plné práci? A vy nebydlíte sami? V bytě, kde sedí školák nad úkoly, pobíhá ukřičené nudící se školkové dítě a hledá, co by zničilo, a váš partner či partnerka řeší s notebookem na klíně přesně totéž co vy, to může být zlý sen. Existují však tipy, jak to všechno přežít a nepřijít o práci ani zdraví.

Pro notebook vytvořte stojánek, v tureckém sedu a s noťasem na klíně nelze pracovat osm hodin denně. Zdroj: Canstockphoto

Jak správně sedět

Musíte si nutně vyřešit sezení, které se alespoň trochu podobá tomu správnému. Tedy sedu s pravým úhlem v kyčelním a kolenním kloubu, nebo s kyčelním kloubem lehce nad kolenním. S opěrkou, která podpírá bederní páteř. Výška stolu by se měla pohybovat okolo 75 cm.  Pokud se natáhnete na lenošku s nohama nataženýma a položíte si notebook na klín, nejen, že jste v tu chvíli lákavým cílem pro děti, které po vás začnou skákat, ale do tří dnů budete nutně potřebovat zásah maséra, ortopeda a neurologa. Všichni ovšem budou teď trochu obtížně k sehnání, tak si raději sedněte k nějaké rovné ploše alespoň na běžnou jídelní židli, nemáte-li doma tu kancelářskou. Pokud máte, dejte si mezi opěrku židle a záda overball.

Pokud nemáte vhodnou pracovní židli a sedíte na jídelní, pak si podepřete bederní část. Ideálně nafukovacím balonkem (overball). Zdroj: Pinterest

Správná výška monitoru

Záda, ruce i šíji ochráníte, když budete mít ve správné výšce monitor. Tedy byste měli mít horní okraj obrazovky ve výšce očí či nepatrně výše. Hrbit se nad notebookem, byť u stolu, je jen o málo lepší než sedět na gauči. Ano, také to děláme. Na hodinu či dvě. Ne však v okamžiku, kdy se od vás očekává v improvizovaných domácích podmínkách práce dva týdny osm hodin denně. Sežeňte si stojánek na NTB, externí myš a klávesnici. Pokud nechcete investovat nebo se domníváte, že by v současné době doručení z e-shopu trvalo dlouho, zavolejte nějakému IT kamarádovi, má toho všeho plné skříně. Nebo zkuste alespoň stojánek zimprovizovat. V podstatně sháníte jakýkoliv trojúhelníkový klínek s úhlem méně než 45° a ideálně ne plný, abyste si stroj nezavařili. Případným podložením knihou doladíte výšku. Pokud budete muset pracovat na klávesnici notebooku, volte sklon hodně malý. Docela dobře by mohl posloužit starý dobrý stojánek na sešity, zavolejte rodičům, zdali ho doma ještě neschovávají. Nebo zkuste správný klínek s odvětráváním vyříznout z kusu polystyrenu nebo slepit z hodně silného, případně dvojitého kartonu. Notebook není zas tak těžký.

Pokud neseženete v e-shopech, stojánek si můžete vyrobit doma z kartonu. Zdroj: Pinterest

Kam se posadit, když není pracovna

Kam se uklidit? Jídelní stůl je dobrá možnost, ale pokud máte děti, které jsou nyní doma, je až místem poslední volby. Bývá v obýváku a děti z nějakého neznámého důvodu také, i když mají designové pokojíčky za minimálně desítky tisíc. Je ovšem možno je přelstít a využít k práci právě jejich stůl, který většinou míváme dobře vyřešený a osvětlený. Pokud jsou větší, měla by nám posloužit i jejich židle, pokud si upravíme výšku. Pak už jen stačí zavřít dveře a doufat, že si vás mezi tunami lega a poházeného oblečení nevšimnou. Ženy mívají často vymazlený toaletní stolek se zrcadlem. Protože tam tráví hodně času, bývá většinou pohodlný a i ten může skýtat nečekanou možnost improvizovaného pracovního koutu. Bývá v ložnici a tam děti většinou moc nelezou, protože tam nebývá telka s herní konzolí. Máte-li terasu, balkon či zahradu, máte vyhráno. Nabalte se, uvařte si čaj, natáhněte tenké rukavice a vytvořte si pracovní místo venku u zahradního stolu. Pro děti, které už odrostly pískovišti a jezení žížal, je většinou zahrada totální nuda, zvláště v zimě, kdy na ní není bazén. A děti, které písku neodrostly, a jsou tedy ve věku, že je potřebujete mít pod dohledem, se na něm i teď zabaví, jen je pořádně oblečte. A budete mít božský klid.

Pořídili jste vašim potomkům rostoucí pracovní stůl a židli (u které stejně nedělají úkoly)? Konečně najdou využití – sedněte si k nim vy. Zdroj: Delso interiéry

V nejhorším se odstiňte

Pokud už opravdu není jiná možnost, že bude pracant či oba pracanti sedět přímo ve středu dění, zvolte alespoň nejvzdálenější místo od zbytku osob (takové to, kam nikdy nikdo nechce zalézat), popadněte několik nejbližších velkých pokojových rostlin a kryjte se zelenou bariérou. Zní to jako legrace, ale psychologicky, když neuvidíte na zbylé členy rodiny, kteří třeba právě pracovat nemusí, a oni na vás, sníží to mezi vámi vzájemnou interakci a komunikaci a zvýší se pravděpodobnost na slušně odvedenou práci. A kdyby to nezafungovalo? Pohled do zeleně alespoň uklidňuje.

Přesuňte květiny z rohu do prostoru a vytvořte si jimi zástěnu. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login