Zahrada

Hnojivo bez chemie? Využijte kopřivy, kávovou sedlinu, minerálku a mnoho dalšího

Od   | 

Ať už pěstujete na zahradě ovoce, zeleninu, okrasné rostliny nebo jen doma pokojové květiny, rozhodně chcete, aby byly krásné a také se chcete dočkat bohaté úrody. O rostliny je třeba pečovat nejen pravidelnou zálivkou, ale také občasným hnojením, které nemusí být nutně na chemické bázi. Hnojivo bez chemie si můžete vyrobit doma sami, zbavíte se zbytků a navíc ušetříte. .

Vytvořte si domácí hnojivo bez chemie. Zdroj: Pixabay

Kopřivy

Přestože kopřivy řadíme mezi plevel a na zahradě se jich okamžitě zbavujeme, dají se použít jako přírodní hnojivo. Čerstvě natrhané kopřivy buďto položte pod rostliny, nebo si udělejte výluh. Ideálně kbelík naplňte do více než poloviny čerstvými kopřivami a zalijte dešťovou vodou. Kbelík poté dejte na stranu a nechte pracovat zhruba tři týdny. Rozhodně byste měli vědět, že proces, během kterého tento výluh kvasí, opravdu silně zapáchá. Na druhou stranu je ale bohatý na zinek, draslík, fosfor, železo nebo dusík. Po třech týdnech hotový výluh přidejte do zálivky v poměru zhruba 1:50 a čas od času rostliny takto zalévejte.

 

Jak se připravit na jaro v zahradě?

 

Lógr

Milujete lógrovou kávu? Pak sušte kávovou sedlinu a poté ji jednou za půl rok přidávejte k pokojovým rostlinám. Přidat ji lze také k rostlinám, které máme venku a tady dokonce i jednou za čtvrt rok. Plánujete-li dát do oken truhlíky, pak usušenou kávovou sedlinu přimíchejte již při výsadbě do hlíny. 

Pokud jste milovníci kávy, sušte kávovou sedlinu a přidávejte k rostlinám. Zdroj: Pixabay

Minerálka

Pokud minerálku nevypijete během jednoho dne, zvětrá a nechutná tak dobře. Minerální vodu místo vylití do odpadu použijte jako účinné hnojivo pro rostliny. Díky vysokému obsahu minerálů dodáte rostlinám opravdu vše potřebné. Pokud se tedy stane, že vám zůstane doma lahev s nedopitou minerální vodou, neváhejte a zalijte s ní rostliny.

Zbytky minerálky nevylévejte a zalijte s nimi rostliny. Zdroj: Pixabay

Koňský hnůj

I když koňský hnůj může někomu opravdu zapáchat, pro rostliny znamená velkou dávku prospěšných živin. Toto hnojivo ocení zejména růže, ale i všechny zahradní rostliny a plodiny. A jak na to? Do nádoby nasypte jednu lopatu koňského hnoje a zbytek dolijte vodou. Takto vytvořenou směs přemístěte na místo, kde bude kvasit cca tři týdny. Tento velmi zapáchající výluh poté nařeďte s vodou v poměru 1:20 a hnojivo použijte. 

Výluh z koňského hnojiva silně zapáchá, ale je bohatý na živiny a vitamíny. Zdroj: Pixabay

Tráva

Místo toho, abyste všechnu posekanou trávu umístili na kompost, ji lze rozmístit také po záhonech, a to v tenké vrstvě. Tráva funguje jako mulč, díky kterému udrží půdu rostlin v přirozené vlhkosti a zároveň se ke kořenům vsakuje jako výživné hnojivo. Nasekaná tráva udržuje půdu také kyprou, a proto s ní není tolik práce. Ještě než trávu na záhony umístíme, je potřeba, aby neobsahovala plevel ani semínka.

Čerstvě nasekaná tráva poslouží jako mulč pod rostliny. Zdroj: Mountfield

Voda z brambor

Jako hnojivo lze použít také voda z uvařených brambor, jen nesmí být osolená. A pokud přeci jen vodu solíte, zkuste to jednou bez soli, nechte vodu vychladnout a poté s ní zalijte jak pokojové rostliny, tak i ty zahradní ideálně jednou za týden. Voda z brambor poskytne rostlinám důležitou výživu a vitamíny.

Pokud vodu z brambor nesolíte, zalijte s ní rostliny. Poskytne jim spoustu vitamínů.
Zdroj: Pixabay

Droždí

Tento druh hnojiva se hodí zejména pro muškáty, surfinie a pelargonie v truhlících. Aby nádherně a bohatě kvetly, můžeme jim dopomoci speciální zálivkou z droždí, a to tak, že do litru vody rozmělníme jednu kostku droždí a necháme 14 dní kvasit. Vzniklý výluh rozředíme v poměru 1:3 a truhlíky zalijeme.

Slepičince

Také slepičinec dokáže zastat hnojivo lépe než chemické prostředky z drogerie. Obsahuje potřebný dusík, draslík a fosfor a využívá se zejména na zeleninové záhony. Slepičince vhoďte do kbelíku, zalijte vodou a nechte asi týden pracovat. Poté výluh zřeďte v poměru 1:10 a výluhem zeleninu zalijte.

Slepičince jsou skvělým hnojivem pro rostliny. Silný, nenaředěný výluh by je ale mohl spálit. Zdroj: Pixabay

Popel

Může se to zdát zvláštní, ale i popel může být dobrým hnojivem pro zeleninové záhony. Díky svému obsahu vápníku, draslíku, fosforu a hořčíku dodá zelenině potřebnou výživu a vitamíny. Popelem jednoduše podsypte zeleninu a zalijte. 

Také popel může být hnojivem. Podsypejte s ním zeleninové záhony. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Už máte nezámrzný ventil na zahradě?


You must be logged in to post a comment Login