Rady a tipy

Jak na hluk zvenku a od sousedů?

Od   | 

Hluk z ulice nebo od sousedů se může časem stát skutečně nepříjemným. Obzvlášť pokud se domů vrátíme po dlouhém, náročném dni a chceme si odpočinout třeba u oblíbeného filmu. Pokud je pak i tady hlučné prostředí, může to mít za následek neustálou únavu, protože mozek zkrátka nedokáže vypnout. Poradíme vám, jak hluk co nejvíce eliminovat, protože odhlučnění prostoru není zas tak náročné, jak by se mohlo zdát.

Nechtěný hluk zvenku nebo od sousedů dovede znepříjemnit každodenní život celé domácnosti. Zdroj: Natuzzi Italia

Koberec

Koberce mohou posloužit nejen jako pěkná dekorace, ale pokud máte doma plovoucí podlahu, skvěle funguje jako tlumič hluku. Koberec dokáže eliminovat zvuky z bytu pod vámi a zároveň ani vaše kroky nebudou k sousedům tolik doléhat. Ve východních zemí je dokonce zvykem dávat koberce na stěny, a to nejen z toho důvodu, že v bytě udržují teplo, ale také kvůli hluku z ulic. 

Koberec hřeje a zároveň tlumí hluk. Zdroj: Ateliér Orsei

Kam pro koberec?

 

Vsaďte na textilie

Hluk z rušné ulice nebo blízké, vytížené křižovatky můžete eliminovat také pomocí závěsů nebo rolet, které během léta oceníte i v horkém počasí. Je potřeba mít ale na paměti, že záleží na síle materiálu, protože čím silnější závěs, tím efektivnější výsledek.  Poptat se můžete také po speciálních závěsech určených přímo k pohlcování hluku.

Také závěsy jsou praktické nejen při silném sluníčku, ale efektivně také eliminují hluk.
Zdroj: Ateliér Orsei

Zvelebujte stěny

Čím zaplněnější stěny, tím méně hluku zvenku. Samozřejmě že se vaše stěny nemusí podobat obsáhlé výstavní expozici, nicméně od holých stěn se hluk odráží opravdu silně. Zdi stačí vyzdobit třeba obrazy, rodinnými fotografiemi, oblíbenými plakáty, nebo poličkami s pokojovými rostlinami či sbírkou knih. 

Stěny vyšperkujte policemi, obrazy, či fotografiemi. Zdroj: Home Style

Hluk z chodby

V panelových bytech nás může potrápit i hlasitý hluk z chodby. Ve většině případů za to mohou netěsnicí vchodové dveře, přes které slyšíte opravdu vše. Za zkoušku stojí oblepení zárubní těsnicí páskou, která je velmi efektivní. Pokud ani páska nepomůže, lze vzít k ruce kartáčové těsnění, či izolační zarážku, která se upevňuje pod dveře, pokud pod nimi prosvítá škvíra. 

Proti hluku z chodby pomůže utěsnit dveře.
JAP FUTURE

 

Jak správně osvětlit chodbu?

 

Hygienické limity pro hluk

Podle těch nesmí vnitřní hluk v obytných místnostech přesáhnout v době od 6:00 do 22:00 (denní hluk) 40 decibelů a v době od 22:00 do 6:00 (noční hluk) 30 dB. Hluk z hudby, zpěvu a řeči má dokonce speciální limit 35 dB ve dne a 25 dB v noci.
Zdroj: Hygienické limity  hluku

 

Nábytek ke stěně

Čím více nábytku ke zdi umístíte, tím méně hluku od sousedů uslyšíte. Nemusíte zaplnit všechny stěny, nicméně prostornější knihovna či komoda není úplně k zahození. Získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale zároveň alespoň trochu eliminujete nechtěný hluk od vedle.

Čím více nábytku, tím méně hluku, vyzkoušejte například praktickou knihovnu. Zdroj: Home Style

Bílý šum

Pokud výše zmíněné rady nepomáhají, vyzkoušejte bílý šum, který hojně využívají maminky pro uspávání miminek. Nechtěný hluk totiž přebijete příjemným zvukem, který si dle libosti pustíte na internetu. Je pouze na vás, jaký zvuk vás nejlépe uklidní a který vám bude příjemný. 

Akustické panely jako investice

Chcete-li přece jen do odhlučnění zainvestovat, ale přitom nechcete podnikat v bytě rozsáhlé stavební úpravy, stojí za zmínku akustické panely. Ty dokáží pohltit zvuk zvenku a okolních bytů natolik, že v bytě bude opravdu vytoužené ticho. Nabízí se v široké škále barev i tvarů, stačí si jen vybrat.

Fotogalerie:

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Hygienické limity hluku, Životní-prostředí.cz

 

Quadro – elegantní, pohodlná i nadčasová

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login