Inspirace

V hlavní roli předsíň. Jak ji zařídit, aby nás vřele uvítala.

Od   | 

Vidíme ji jako první, když do bytu vcházíme, a jako poslední, když z bytu odcházíme. Přitom ji téměř většina lidí odsouvá na druhou kolej, což je velká škoda. Předsíní lze ale vyjádřit styl celého interiéru. Stačí se soustředit na pár věcí, které z předsíně vytvoří dokonalé a útulné místo.

Zařiďte předsíň moderně a stylově Zdroj: Home Style

Pamatujte na základní rozměry

I předsíň by měla splňovat základní normy, ovšem ne v každém bytu je toto možné. Předsíň by měla být široká alespoň 100 – 110 cm. Abyste si však do předsíně mohli dovolit i objemnější nábytek, byla by lepší šíře 130 – 180 cm. Pamatujte na to, že nastanou situace kdy přes předsíň bude potřeba přenést nějaký nábytek, nebo se zkrátka ocitnete v místnosti s dalším člověkem a oba se budete potřebovat obout a obléct. Zároveň mějte na paměti, že jakmile do předsíně umístíte například skříň, nebo zásuvkovou komodu, je potřeba, aby u ní zůstala ulička o šířce alespoň osmdesáti centimetrů.

Předsíň by měla být široká 100 – 110 cm pro bezproblémový pohyb. Zdroj: Pinterest

Úložné prostory ano, ale nepřehánějte to 

Jestliže je předsíň dostatečně velká, zvolte místo klasických úložných prostorů vestavěné. Nejen že nenaruší ucelený vzhled celé místnosti, ale zároveň zůstane prostorná. Navíc do vestavěné skříně vměstnáte veškeré sezónní oblečení, na které jinde není místo. Vedle vestavěné skříně můžete umístit jednoduchý věšák a botník pro ty oděvy, které právě nosíte a nebo pro návštěvy. Do malé předsíně se pokuste zakomponovat kvalitní a hlavně velký věšák, který pojme alespoň větší část bund, či kabátů. Zamyslete se také nad volbou botníku s lavicí, do kterého se vejde více obuvi, a vy si zároveň můžete při obouvání sednout. Ať již disponujete velkou, či malou předsíní, rozhodně se ji nesnažte přeplácat. Méně je více a u předsíně to platí dvojnásobně. Mnozí z nás se totiž tuto místnost snaží pozdvihnout natolik, že ji nechtěně přehltí dekoracemi, nebo nábytkem a předsíň ve finále působí stísněně a chaoticky.

Pokud si v předsíni nemůžete dovolit vestavěnou skříň, zvolte jednoduchý nábytek.  Zdroj: Ikea

Popřemýšlejte nad barvou stěn i nad podlahou

Převážná většina předsíní nemá okno, tudíž do prostoru neproniká dostatečné množství světla. Proto bychom nad tmavými tóny stěn neměli ani pomýšlet a naopak vybírat ze světlé palety odstínů, které místnost opticky zvětší i prosvětlí. Chcete-li však vybočit z řady a zakomponovat do předsíně výraznější barvu, aplikujte ji pouze na jednu stěnu a v podobném odstínu ji podtrhněte doplňky. Vedle nešlápnete, pokud vsadíte na barvy v neutrální, světlé barvě. 

Chcete-li jednu stěnu tmavší, doplňte ji světlým nábytkem. Zdroj: Atraktivní nábytek

Podlaha v předsíni by měla být vybírána s ohledem na údržbu. Protože právě zde čelí největšímu náporu špinavých bot, bláta, či sněhu a frekvenci pohybu, je důležité zvolit kvalitní a praktické provedení. Ideální je například velkoformátová dlažba s minimem spár pro jednodušší úklid a protiskluzovou úpravou, ale i vhodně zvolená vinylová podlaha. Jestliže v bytě disponujete parketami, či dřevěnou podlahou, zvolte alespoň kvalitní údržbu v podobě laku. Nejlepším řešením co se týče barev jsou světlé a neutrální odstíny jako je například krémová, šedá nebo hnědá. Tmavé odstíny by mohly předsíň utlumit a opticky zmenšit, zvláště pokud nedisponuje oknem. 

Velkoformátová dlažba se skvěle hodí do předsíně. Zdroj: Home Style

Osvětlení je neméně důležité

Zejména pokud je v předsíni nedostatek denního světla, je velmi důležité si dát práci s výběrem vhodného osvětlení. To by ale zároveň mělo plnit nejen funkční stránku, ale i vzhledovou. Počítejte však s tím, že do kvalitního osvětlení bude potřeba trochu zainvestovat. Ideální je volit osvětlení na strop, protože stojací, či stolní lampy při oblékání můžete nechtěně shodit. Proto jsou pro tuto místnost absolutně nepraktické. Naopak se soustřeďte například na zabudované LED osvětlení v podobě bodových světel, či LED pásek v podhledu, které nikde nevyčnívají a tím nenarušují sjednocený vzhled prostoru, ale zároveň jsou moderní a předsíni dodají originální vzhled.

LED světla vypadají v předsíni stylově a moderně.  Zdroj: Pinterest

Nezapomeňte na dekorace

Dekorace a doplňky dodají jednoznačně předsíni ten pravý šmrnc a útulnost. Zároveň je třeba zvolit takovou dekoraci, která nebude v předsíni překážet. Skvělý doplněk představuje například nástěnné zrcadlo, které nezabere žádné místo, můžete se v něm shlédnout než vykročíte z domova a zároveň opticky zvětší místnost. Na komodu umístěte svoji oblíbenou sošku, nebo živou rostlinu, pokud je zde světlo. Vhod přijdou i umělé květiny, které leckdy vypadají jako živé a rozhodně si s nimi neuděláte ostudu. Zůstane-li vám alespoň trochu místa, umístěte například do rohu stylový taburet, na který si můžete sednout a zároveň poslouží jako příjemný doplněk. Prázdné stěny na konec vyzdobte rodinnými fotografiemi, či obrazy a sami uvidíte, že se domů budete vracet mnohem raději. 

Do předsíně volte jednoduchou dekoraci, jíž místnost nepřeplácáte. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

Vstupní haly i malé předsíně


You must be logged in to post a comment Login