Inspirace

Harmonie (v) prostoru

Od   | 

Po návratu z veletrhu Cersaie v roce 2019 jsem napsala, že velkoformátová keramika a její následné zpracování – to je budoucnost. Skeptiků se tehdy našlo dost, ale svět je naštěstí i plný nadšenců, a to napříč generacemi, kteří nové věci milují, kteří je zkouší, a díky kterým se posouváme neustále kupředu.

Bylo jen otázkou času, kdy výrobci keramických obkladů a dlažeb začnou krom velkoformátové keramiky jakožto obkladu nebo dlažby nabízet i umyvadla nebo celé nábytkové sestavy. Protože touha po dokonalém, harmonickém prostoru existuje od pradávna.

Proč umyvadla z velkoformátové keramiky?

Důvodů je hned několik. Na první pohled je zřejmý ten estetický – umyvadla, obklady stěn i dlažba mohou být z identického materiálu. Jeden dokonalý, harmonický, prostor, kde se konec prolíná se začátkem.

Umyvadlo Habitat Contract, dekor Marvel Shine Calacatta Prestigio Zdroj: Atlas Concorde

Další důvod je ryze praktický – jednoduchá údržba. Voděodolný, nenasákavý, kompaktní materiál rezistentní vůči chemikáliím je zárukou snadné údržby. Keramičky jako např. Atlas Concorde navíc dlouhá léta už při samotném vývoji nových sérií keramických obkladů a dlažeb spolupracují s firmami, které se specializují na úklid a údržbu keramických povrchů (v případě Atlas Concorde se jedná o firmu FILA) , a tak jsou veškeré nové série vyráběny už od počátku tak, aby byly zároveň snadno udržovatelné.

Dvojumyvadlo Habitat Cotract Zdroj: Atlas Concorde

Voděodolnost, nenasákavost, kompaktnost keramiky a rezistence vůči chemikáliím s sebou přinášejí i další přednost, a tou je hygieničnost. V případě velkoformátové keramiky je dalším plusem také minimum spár.

Nesmíme zapomenout ani na mechanickou odolnost keramiky. Její vysoká tvrdost zabraňuje vzniku drobných oděrek vznikajících při běžném každodenním užívání.
Poznámka – zdůrazňuji „běžné užívání“. Když vám do umyvadla spadne kladivo, rozbije se jako jakékoliv jiné!

Mezi další nesporné výhody pak patří možnost výroby na míru, a to až do šířky 290 cm, umístění umyvadlové mísy do desky dle vlastního zadání, umístění baterií dle vlastního zadání a možnost volby materiálu ze všech dostupných sérií vyráběných danou keramičkou (stále se v tomto případě bavíme o Atlas Concorde). V případě, že se rozhodnete pro umyvadla z velkoformátové keramiky umístěná na desce, i zde je nabídka možností široká.

A nezoufejte ani v případě, že máte umyvadla svá a potřebujete pod ně pouze desku, i tady vám keramičky umí vyjít vstříc.

Protože jsem sama měla možnost vyzkoušet si při poslední návštěvě Itálie umyvadlo z velkoformátové keramiky v praxi, mohu jen potvrdit, že nic praktičtějšího jsem doposud nevyzkoušela. Už nikdy žádná přischlá zubní pasta.
Nikdy.
Nikde.

PS  -Každá správná keramička má samozřejmě alespoň jednu řadu designových umyvadel. My se příště zaměříme na ta od designéra Maria Ferrariniho. A proč právě od něj? Protože tenhle chlapík, tenhle Mario Ferrarini, není ve světě designových koupelnových produktů žádným nováčkem a navrhl už spoustu kousků např. pro Antonio Lupi Design. A tyto kousky se velice úspěšně prodávají po celém světě.

PPS – Loňský veletrh Cersaie už velkoformátová keramika zcela ovládla a nejinak tomu bylo letos na Salone del mobile. Přiznávám, že hynu zvědavostí, čím nás výrobci ohromí na veletrhu Cersaie letošním!

Fotogalerie:

Zdroj info: Cersaie, Atlas Concorde, Velkoformátová keramika Atlas Plan

 

 


You must be logged in to post a comment Login