Zahrada

Harmonie na zahradě: Které rostliny si nebudou rozumět na jednom záhonu?

Od   | 

Každý zahrádkář se setkal s tím, že některé rostliny rostou lépe samostatně než vedle jiných. Při pěstování nekompatibilních rostlin odděleně nebo s dostatečným rozestupem zajistíte, že každá rostlina bude moci dosáhnout svého plného potenciálu a poskytnout vám hojnou sklizeň. Zjistěte, které rostliny se vzájemně nesnesou na jednom záhonu, a předejděte malé či přímo neúspěšné sklizni. Zkušenosti ukazují, že harmonického pěstování lze dosáhnout na základě správné kombinaci druhů a vhodném rozložení v zahradě.

Kopr si skvěle rozumí i s mrkví a česnekem. Zdroj: Canstockphoto

Máta a bazalka

Máta a bazalka jsou dvě oblíbené bylinky v mnoha domovech a zahradách. Bohužel, pokud je pěstujete vedle sebe, může dojít k vzájemnému potlačení jejich růstu. Máta má silný kořenový systém, který se rychle šíří a potlačuje růst bazalky, která má znatelně slabší kořeny. Aby byl růst obou bylinek harmonický, doporučujeme je pěstovat odděleně. Máta má tolik žádanou schopnost, a to je přitáhnutí opylovačů. Vysaďte ji poblíž kvetoucích rostlin, ať už to bude v okolí letniček, jahod nebo rajčat.

Petržel a kopr

Petržel a kopr spolu příliš nepřátelí, pokud jsou vysazeny vedle sebe. Kopr produkuje látky, které negativně ovlivňují růst a vývoj petržele. Pro nejlepší výsledky pěstujte petržel a kopr v samostatných záhonech nebo s dostatečným odstupem. Kopr bude prospívat v sousedství kedluben, rajčat a paprik.

USB i zásuvka rovnou na stole? Víme, jak na to!

 

Rozmarýn a měsíček

Rozmarýn je oblíbená bylinka pro svou vůni a chuť, zatímco měsíček je známý pro své léčivé a repelentní vlastnosti. Přestože obě bylinky mají mnoho výhod, neumisťujte je vedle sebe. Rozmarýn potřebuje dobře propustnou půdu a méně vlhkosti, zatímco měsíček upřednostňuje vlhčí prostředí. Pěstujte je tedy odděleně, aby obě rostliny mohly dosáhnout optimálního růstu.

Šalvěj a cibule

Ačkoli šalvěj a cibule se často používají společně v kuchyni, v zahradě by měly být udržovány odděleně. Šalvěj produkuje látky, které mají negativní vliv na růst cibule, zatímco cibule ovlivňuje chuť šalvěje. Aby se obě rostliny vyvíjely dobře, doporučujeme jejich pěstování v oddělených záhonech nebo s dostatečným odstupem. Cibule si naopak rozumí na společném záhonu s jahodami.

Jak sladit interiér pomocí polštářků, záclon a závěsů?

 

Česnek a fazole

Fazole a česnek jsou další dvě rostliny, které by neměly být pěstovány vedle sebe. Česnek produkuje chemické látky, které zpomalují růst fazole a snižují její potenciální sklizeň. Pro harmonický růst těchto dvou plodin je nejlepší je pěstovat na odlišných částech zahrady. Jestliže disponujete přebytečným prostorem na česnekovém záhonu, vsaďte na výsev špenátu. Kromě toho, že získáte další sklizeň bez prostoru navíc, špenát také bude pro česnek fungovat jako živý mulč, potlačí růst plevele a omezí rychlé vysychání půdy. Další skvělou variantou je mrkev, kterou česnek naopak ochrání před škůdcem pochmurnatkou mrkvovou.

Cibule i česnek jsou odpuzovači škůdců také pro jahodníky. Zdroj: Pixabay

Kmín a fenykl

Kmín a fenykl jsou dvě bylinky, které si vzájemně konkurují o živiny a prostor, pokud jsou vysazeny vedle sebe. Navíc se jejich kořeny mohou snadno proplést, což může komplikovat sklizeň. Pro dosažení nejlepších výsledků pěstujte kmín a fenykl v samostatných záhonech nebo s dostatečným odstupem.

Oregano a levandule

Oregano a levandule jsou obě aromatické bylinky, které se zdají být vhodnými společníky. Avšak při pěstování vedle sebe mají zpravidla potíže. Oregano, neboli dobromysl obecná, upřednostňuje vlhčí půdu a častější zálivku, zatímco levandule vyžaduje sušší půdu a méně zálivky. Pěstujte je odděleně, aby každá rostlina mohla dosáhnout optimálního růstu a zdraví.

Levandule přiláká na zahradu především opylovače. Zdroj: Pexels

Zdroj: Přírodní zahrady, Zahrádkářská poradna

Jaké doplňky so dřezu, aby šla práce od ruky?

 

 


You must be logged in to post a comment Login