Technika v domácnosti

Generátor ozonu: Zatočte s viry a bakteriemi

Od   | 

Slyšeli jste již o generátoru ozonu? K čemu tento přístroj slouží a proč byste měli zvážit jeho koupi? Pokud vám záleží na tom, jaký vzduch dýcháte a v jak čistém prostředí se nacházíte, pokračujte ve čtení.

Zbavte se virů, bakterií i nechtěných pachů

Jak je již z názvu patrné, generátor ozonu čistí vzduch pomocí ozonu. Právě díky tomu se můžete jednoduše zbavit všech virů, bakterií, ale také pachů, které se ve vzduchu vyskytují. To vše jen díky ozonu, který v určité koncentrované míře působí jako skvělá dezinfekce.

Základní informace o ozonu

Pokud si zavzpomínáte na svá školní léta a vybavíte si látku probíranou v hodinách chemie, možná si vybavíte, že ozon je molekula, která je tvořena třemi molekulami kyslíku. Kyslík má chemickou značku O, a protože se v ozonu nachází tři jeho molekuly, ozon značíme jako O3. Racionální chemické označení ozonu zní trikyslík.

Ozon je někdy využíván k dezinfekci pitné vody, v medicíně se využívá ke sterilizaci nástrojů, a dokonce se využívá i při výrobě papíru, kde pomáhá bělit celulózu, ze které následně vznikne papír. V našich každodenních životech hraje ozon také významnou roli. Je totiž součástí stratosféry, kde tvoří ozonovou vrstvu.

Ozonová vrstva jako ochrana před nebezpečným zářením

Vsadíme se, že o ozonové vrstvě jste určitě slyšeli. Její hlavní funkcí je to, že chrání planetu Zemi, a tím samozřejmě i nás, před nebezpečných UV zářením. To se díky ozonové vrstvě zachytí ve stratosféře a jen jeho malá část pronikne až na zemský povrch.

Zdroj obrázku 1: Patricia Perez R / Shutterstock.com

Princip ozonového generátoru

Jak jste již jistě pochopili, ozon je významnou součástí lidského života a využívá se zejména díky svým dezinfekčním vlastnostem, na kterých je založen i ozonový generátor, který funguje na jednoduchém principu. Vzduch z místnosti, ve které je generátor umístěn, je nasáván dovnitř generátoru, kde je přefiltrován a s pomocí účinné UV lampy zbaven virů a bakterií. Poté je vzduch veden z generátoru ven přes keramickou desku. V této desce je díky elektrickým výbojům přeměňován kyslík na ozon a vpouštěn zpátky do místnosti.

Kompaktní dezinfekce vzduchu

Zjednodušeně by se dalo říci, že generátor ozonu je vlastně dezinfekční přípravek ve formě kompaktního přístroje, který jednoduše zapojíte a necháte běžet. Díky tomu má generátor ozonu pestrou škálu uplatnění. Používá se v prostorech, které je potřeba zbavit zápachu, například v autodílnách a jiných provozech, ale také v hotelech a firmách.

Dodržujte základní doporučení obsluhy

Při používání generátoru ozonu je důležité dodržovat několik pravidel. Ve vysoké koncentraci je totiž ozon zdraví škodlivý a může být i jedovatý. Před samotnou obsluhou generátoru je tedy opravdu nezbytně nutné nastudovat si důkladně návod k použití a pravidelně měnit keramické desky. Odborníci doporučují, že při neustálém provozu přístroje je nutné desky měnit každý půlrok. Není proto od věci si při koupi generátoru přikoupit i několik náhradních desek.

Jak na efektivní vyčištění místnosti

Ozonové generátory se dají používat také v domácnostech, ovšem pouze v případě, že místnost po vyčištění důkladně vyvětráte a budete v ní pobývat až dvě hodiny po vyčištění. Také je nesmírně důležité mít neustále na mysli, že ozon je vysoce reaktivní látka. Proto by se nikdy v blízkosti generátoru neměly nacházet žádné hořlavé či výbušné materiály, mohlo by totiž dojít k nechtěnému výbuchu.

Zejména v současné době, tedy v době světové pandemie, myslíme na vzduch, který dýcháme, více než kdy předtím. Není-li vám čistota vzduchu, který vdechujete, lhostejná, generátor ozonu je skvělou volbou, jak vzduch v místnostech zbavit škodlivých virů, bakterií i nepříjemných pachů.

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login