Návštěvy bytů

Garsonka plná barev: Když malý rozpočet nehraje roli

Od   | 

Byt v novostavbě má pouhých 32 metrů čtverečních a ještě bylo při jeho rekonstrukci potřeba držet na otěžích omezený rozpočet. Přesto vznikl interiér velmi pohodlný a designově podařený, čímž architekti dokázali, že rozpočet o zajímavosti interiéru ve finále až tak moc nerozhoduje.

Prostor vypadá mnohem větší díky tomu, že není příliš zastavěn. Zdroj: RoomDesignBuro

Podpisem architektů jsou v tomto rozkošném malém bytě přírodní materiály, jednoduché formy a výrazná barevná paleta – i když ve finále s překvapením zjistíme, že barev není použito až tolik. Designéři čelili úkolu umístit na malou plochu vše potřebné pro pohodlné bydlení –  tedy obývací pokoj s rozkládací pohovkou, kuchyň s jídelním stolem, samostatnou ložnici, která by majitelům poskytla dostatek soukromí, a i koupelnu, která bude sice malá, ale dostačující pro pohodlnou hygienu. A to vše na ploše pouhých 32 metrů čtverečních.

Byt pro mladou milovnici umění

Majitelka, mladá žena, byla otevřená všemu novému a netypickému, dávala přednost přírodním materiálům a chtěla, aby se v interiéru zohlednila její obliba moderního umění, zejména malby. Výchozí situace v bytě nebyla ideální, šlo o podlouhlý prostor s jediným velkým oknem. Architekti navrhli vytvoření multifunkčního prostoru, odděleného do jednotlivých zón. Pracovní a zároveň jídelní prostor si majitelka přála mít co nejblíže k oknu s výhledem. Nízká knihovna u okna je polyfunkční, kromě úložného prostoru poskytuje i možnost sezení, například návštěvě.

 

Betonová stěrka má široké využití i v kuchyni

 

Šikovně rozdělený prostor

Design bytu je velice jednoduchý. Dominují mu výrazně malované stěny, strop v přiznaném betonu a podlaha v tónu borovice. Světlé tóny, které převažují, a jemné pastelové barvy, jako je například růžová, opět opticky byt zvětšují. Židle pochází od nizozemského návrháře z 50. let a byla zrestaurována. Hlavní předěl prostoru mezi obývákem a ložnicí tvoří kuchyňská linka, která má z druhé strany skříňové úložné prostory. Sestava je velmi jednoduchá a obsahuje jen základní spotřebiče, přesto pro mladou ženu poskytuje veškeré potřebné zázemí pro jednoduché vaření.

Majitelka má ráda moderní malbu. Barvy obrazu ladí s barvami v bytě. Zdroj: RoomDesignBuro

Vešel se pohodlný gauč

V obývací části bytu nechybí pohodlná pohovka pro relaxaci i návštěvy a ponechaný prostor budí dojem celkové vzdušnosti a větší velikosti bytu. Moderní velkoplošná barva a kobereček v tlumených pastelových odstínech pak dodávají tomuto malému, ale nikoliv strohému bytu šarm a šmrnc v bohémském, mladistvém stylu.

Z jedné strany kuchyňská linka, z druhé skříňová stěna. Zdroj: RoomDesignBuro

Pohovka vhodná do malých bytů

 

Soukromí s dostatkem světla

Ložnice je oddělena od obývacího pokoje s kuchyňským koutem nábytkovou stěnou, nad níž je umístěna stěna skleněná, která zachovává v ložnici dostatek přirozeného světla a dovoluje dokonce pěstování pokojových rostlin. Díky tomuto řešení se také zdají být obě místnosti vizuálně větší a byt vypadá členitější.  Téměř veškerý nábytek do takto malého bytu byl samozřejmě vyroben na zakázku, a to z překližky, jako nepříliš nákladného, ale přitom bytelného a spolehlivého materiálu.

Strop jako noční nebe

V koupelně dosáhli autoři velmi zajímavého efektu díky lesklým bílým obkladům, velkému zrcadlu a výrazně modrému stropu, který se krásně doplňuje s přírodním tónem dřeva, použitým na podumyvadlových skříňkách. Třebaže zde najdeme pouze sprchový kout, toaletu, umyvadlo a několik nejnutnějších skříněk, rozhodně si nepřipadáme nikterak stísněně. Modrý závěs u sprchového koutu má jiný odstín než strop, ale barvy se spíše doplňují, než by se tloukly. Třešničkou na dortu pak je netradičně pojaté osvětlení.

Zdroj: RoomDesignBuro

Malá koupelna je zajímavě barevně pojatá, strop budí dojem noční oblohy. Zdroj: RoomDesignBuro

Víme, která stěrka se hodí do koupelny?

 

Fotogalerie

 

 

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login