Rady a tipy

Garáž a dílna v jednom? Základem je správné využití prostoru

Od   | 

Mnoho kutilů garáž využívá nejen pro ustájení svého čtyřnohého mazlíčka, ale také jako dílnu nebo sklad. Abyste potenciál garáže využili co nejlépe, musíte vědět, čím ji vybavit, ale také jak maximálně využít prostor. Věděli jste, že ideální skladovací podmínky nabízí i strop?

Existují tři základní věci, díky kterým dílnu vytvoříte prakticky kdekoliv. Jde o pracovní stůl, úložné prostory a dostatečné osvětlení. Jak s nimi správně naložit?

Udržujte pořádek a čistotu

 Abyste se v dílně cítili dobře a měli vše po ruce, je dobré v ní udržovat čistotu a nářadí vracet zpět na svoje místo. Základem každé garáže by měla být protiskluzová podlaha odolná proti skvrnám od oleje i nafty a dostatek úložného prostoru. S udržením pořádku vám pomohou regálky, stojany a policové systémy.

Bez pořádného stolu to nejde

V žádné dílně nesmí chybět pracovní stůl neboli ponk. Ten musí mít správné rozměry a být vyrobený z odolných materiálů. Nejlepší volbou je kovová konstrukce s výškově nastavitelnými nohami a masivní pracovní deska z buku. Ke stolu si nezapomeňte pořídit ještě zásuvky pro přehledné uložení nářadí.

Přirozené i umělé osvětlení

Bez pořádného osvětlení nic neopravíte ani nevyrobíte. Při zařizování garáže tedy myslete na centrální i bodové osvětlení v podobě lampy u pracovního stolu. Osvětlení by mělo mít dostatečnou sílu, aby vám umožnilo pracovat i v noci. Garáže se většinou neprojektují s velkými okny, přirozené světlo sem však dostanete při úplném otevření garážových vrat.

Efektivní využití malého prostoru

Jelikož má jeden prostor dvě funkce, je zapotřebí s ním správně pracovat. Trh vám v současnosti nabízí nepřeberné množství variabilního řešení úložného prostoru. Sáhnout můžete po kovových regálech s možností rozšíření, po uzavíratelných skříních, policových systémech i pojízdných skříňkách. Pro maximální využití prostoru je nejlepší věci skladovat do výšky. Volte proto vysoké regály nebo nad sebou umístěné police. Nářadí a další nezbytnosti uložte do průhledných plastových boxů, díky kterým budete mít přehled o všech věcech i v těch nejvyšších patrech.

Úložný prostor na stropě a stěnách

Kromě polic a regálů můžete ke stěnám garáže připevnit stěny z perforovaného sololitu. Jednotlivé otvory doplňte kolíčky a háčky, na které zavěste nářadí či speciální police. Garáž s rolovacími vraty, která šetří prostor, vám umožní využít i místa na stropě pro uskladnění kol a lyží.

I v malé garáži je možné si zařídit plnohodnotnou dílnu. Základem je správné vybavení a zejména maximální využití prostoru.

 


You must be logged in to post a comment Login