Ložnice

Francouzská romantika u vás v ložnici? Provence styl splní představy do detailu

Od   | 

Ložnice je místem odpočinku, romantiky a pohody. Toužíte-li přesně po něčem takovém, inspirujte se francouzským stylem, který budete znát pod názvem „Provence“. Je jemný, decentní, vyznačuje se krémovými a pastelovými barvami.

K Provence stylu patří pastelové barvy. Zdroj: Pinterest

Provence styl je charakteristický hlavně bílou, krémovou a šedou barvou. Tento základ často doplňují pastelové odstíny žluté, světle zelené, světle modré nebo fialové. I když si provensálský styl spojujeme hlavně s bílou barvou, klasikou je použití tmavého dřeva. Zapomeňte na lesklé hladké plochy a příliš vhodné nejsou moderní skříně s posuvnými dveřmi. Venkovský styl zdůrazní zdobné kovové úchyty.

Nábytek v rustikálním provedení

Do Provence ložnice potřebujete správný nábytek. Masivní dřevo, patina a kovové prvky. Nadšenci provensálského stylu mají často stěny ložnice v levandulové barvě a postel sněhově bílou. Ta je skutečným srdcem místnosti a hlavní dominantou. Měla by být elegantní s velkým čelem, nejlépe umělecky zpracovaným. Krásně vynikne, když jej nezakryjete polštáři. Nábytek vypadá velmi dobře, když je na něm zdánlivě popraskaný povrch. Můžete v něm vidět skrytý příběh a klidně pokaždé jiný. Ne každý touží po popraskaném laku, proto stačí klidně jen klasický rustikální design.

Na povlečení si dejte záležet

Francouzi si na ložním prádlu a povlečení opravdu zakládají, proto i vy si dejte záležet. Vyzkoušejte snové květinové vzory. Drobné kvítky a lístečky jsou dokonale romantické a perfektně se hodí. Chybět nesmí přehoz přes postel, který postel ochraňuje před prachem a vypadá dobře. Nezapomínejte na různorodé menší polštářky. Nemusí být klasické čtvercové, ale kombinujte více tvarů. Dekorační polštáře volte už jen jednobarevné, pokud máte barevné povlečení a přehoz. Do podobných barev jako lůžkoviny laďte také závěsy a ostatní látkové dekorace.

Na povlečení si dejte záležet. Zdroj: Atelier Orsei

Správné osvětlení dělá atmosféru

Možná se to nezdá, ale i takové maličkosti jako svítidla, umí podpořit venkovskou atmosféru. Pro francouzský styl jsou typické lampičky s látkovými stínítky nebo lucerničky připomínající venkov. Na strop klidně použijte zdobnější a klidně křišťálový lustr.

Bílá a jemné zaoblené tvary, to ke stylu Provence patří. Zdroj: Eglo

Kouzlo barev

Základem Provence stylu jsou barvy. Použijte již zmíněnou bílou, šedou, béžovou a krémovou. Chybu neuděláte ani se světle zelenou, okrovou, světle žlutou a fialovou. Využívejte drobných kontrastů. Zkusit můžete také tapetu s jemným dekorem, např. květinovými či zvířecími vzory. Kdo chce dodat ložnici skutečný šmrnc francouzského venkova, může si vybrat tapetu s dekory připomínající noblesnost Francouzů.

Zdroj: Casamoderna

Pár dekorací stačí

Provensálský styl se vyznačuje jednoduchostí, proto ložnici nezahlcujte hromadou dekorací. Použijte jen pár svých oblíbených. Výborně se hodí romantické vázy s levandulí, svícny, svíčky, obrazy. Zdrojem stylových kousků vám bude starožitnictví, kde se dají najít hotové poklady.

Efektní jsou rámy bez obrazu. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

Rozdíl mezi klasickou a kontinentální postelí


You must be logged in to post a comment Login