Zahrada

Fontána jako šperk jezírka

Od   | 

Letní horké dny a šumění vody. Zní to jako idylka, že? Plánujete-li vybudovat na zahradě jezírko, rozhodně budete chtít vyšvihnout jeho vzhled o level výše. Fontány jsou jedním z velmi oblíbených vodních prvků, které vnesou do zahrady uklidňující pohyb vody, ale i příjemný zvuk bublající vody. Jaké jsou varianty a podle čeho fontány vybírat?

Fontány jsou nádherným vodním prvkem do každého malého jezírka

Malá nebo velká?

To, jestli zvolíte vysoký sloupec, ve kterém bude voda tryskat, nebo naopak nízký široký vodotrysk, do deštníkového tvaru, záleží nejen na vás, ale také na dispozici jezírka. Klasická fontána se totiž umísťuje převážně doprostřed hladiny a to, jestli zvolíte vysoký trysk, nebo nízký, se odvíjí na velikosti jezírka. Pokud zvolíte vysoko tryskající fontánu, je téměř jisté, že jakmile foukne silněji vítr, máte o sprchu obdivovatelů postaráno. Nízká fontána do deštníkového tvaru se hodí zejména do malých zahrad, s malými jezírky, ve kterých bude příjemně šumět. Navíc do malého prostoru je lepší volit nejen menší fontány, ale i kameny, či ostatní dekorace. 

Deštníkový tvar fontány se hodí do malých jezírek, navíc vypadá dokonale

Nemusí to být klasika!

Při výběru fontány zjistíme, kolik provedení na trhu existuje. Zvolit můžeme klasické fontány, které jsou zmíněny výše, vybírat ale lze z dekorativních tvarů a zejména z mnoha vzhledů. Preferujete spíše kámen, keramiku, nebo kov? Tryskající fontánu, nebo probublávající pramínek mezi kameny? Vytvořit můžete i kaskády malých vodopádů, které vypadají sice nádherně, ale celé jezírko tomu musíte přizpůsobit. Originálně bude vypadat i vodotrysk, který umístíme doprostřed mlýnského kola, které bude proud vody pohánět. Fantazii se meze nekladou!

Fontána vytékající z bambusu přímo na kameny je originální nápad

Pokud se chcete opravdu odlišit, postavte na kraj jezírka starý klavír, ze kterého bude volně probublávat voda

Čerpadlo je základ

K tomu aby fontána správně fungovala, budeme potřebovat kvalitní čerpadlo. Podle odborníků je správný výběr čerpadla zásadní krok, při zařizování fontány. Nejdříve je důležité si rozmyslet, jak velké množství vody budete chtít dopravovat, ale také do jaké výšky. Obecně je lepší zvolit výkonnější čerpadlo, díky kterému budete mít alespoň nějakou rezervu jeho výkonu. Hitem poslední doby jsou i solární čerpadla. Vhodné je však poradit se s odborníkem.

Čerpadlo na solární pohon je v poslední době velkým hitem

Zvažte výhody i nevýhody fontány

Výhodou fontány, ale i jinak pohyblivé vody, která je součástí jezírka je fakt, že vodu okysličuje. Díky tomu se voda nekazí ani v horkých dnech, či vlivem nečistot z rostlin. Pokud jezírko dobře promyslíte, pravděpodobně neshledáte nevýhodu. Pokud je ale jezírko jen nějaký nepromyšlený rozmar, může vám šumící voda po delší době začít vadit. Zejména pokud je jezírko umístěné blízko k domu, nebo je situováno v blízkosti posezení, může jeho zvuk a hlučnost začít být na obtíž.

Jezírko s fontánou umístěné v blízkosti domu může být postupem času na obtíž

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login