Obývací pokoje

Feng Shui a obývací pokoj

Od   | 

Kdykoliv radím při zařizování domova nebo kanceláře, vždycky se na prvním místě snažím zjistit, kdo bude prostor obývat a jaké má na prostor požadavky z hlediska jeho funkce. Pravidla a poučky jsou jistě důležité, ale nelze opomíjet pocity a potřeby každého člověka.

Lidé a prostor na sebe vzájemně působí a ovlivňují se. Proto je moc špatné, pokud se tyto energie spolu perou, místo toho, aby se vzájemně podporovaly. Z dlouhodobého hlediska to může vést až k fyzické nemoci.

Co v něm budeme dělat?

Čím přesněji umíme určit, co od prostoru chceme, tím snadněji se dobereme k příjemnému výsledku.

Čím přesněji umíme určit, co od prostoru chceme, tím snadněji se dobereme k příjemnému výsledku.

Obývací pokoj je jedno z míst, které se těžko “strká” do nějaké škatulky pravidel. Jeho pojetí a volba zařízení jsou závislé na požadavcích a představách celé rodiny. Má to být pokoj, kde se člověk svalí do pohodlného křesla a v klidu načerpává energii po celodenní práci? Pak by měl být pokoj dost jinový a uklidňující. Nebo je to pokoj, kde se budou setkávat různé generace, kde se budou řešit všechny rodinné záležitosti a děti tu budou častěji než ve svém pokoji? V tomto případě by neměl převažovat jin, ale ani jang. Příliš jinu by bránilo otevření se a mnoho jangu může zvyšovat neklid a napětí. Navíc jangovou energii prostoru často vnesou děti už jen tím, že jsou. Nebo je to pokoj určený především pro reprezentaci, kam chodí návštěvy a kde to společensky žije? Tento pokoj bude určitě víc jangový než jinový. Co má však vliv na to, je-li prostor více jin, nebo jang? Určitě barvy, materiály, ale také rozmístění světel. Teplé barvy, textilie, koberce, přírodní materiály a tlumenější osvětlení přispívají ke klidu a pohodě, jedná se tedy o pokoj s jinovou energií. Naopak pokoje s hladkými podlahami, modernějším nábytkem a silným osvětlením až přesvětlením a okny s roletkami či holými okny jsou jangové prostory. Existuje mnoho otázek a odpovědí, které určují, jaké zařízení nebo barevnost jsou pro konkrétní obyvatele v konkrétním domě ideální. Čím přesněji umíme určit, co od prostoru chceme, tím snadněji se dobereme k příjemnému výsledku.

Kam a jak se usadit

Z pohledu feng shui byste   měli sezení soustředit s výhledem, který dopřává klid. Třeba do zeleně.

Z pohledu feng shui byste měli sezení soustředit s výhledem, který dopřává klid. Třeba do zeleně.

V dnešní době je ve většině domácností bohužel téměř pravidlem, že všechna místa sezení a křesla jsou namířená na velkou televizní obrazovku. Dáváme tím jasně najevo, že televize je středem naší domácnosti. Často se pak stává, že většina rozhovorů a posezení se odvíjí u jídelního stolu nebo ve stoje v kuchyni, protože energie v obývacím pokoji společnou konverzaci nepodporuje. Přitom obývací pokoj by měl sloužit především k tomu, abychom se zde scházeli a povídali si. Proto by sezení mělo vybízet k vzájemné komunikaci. Pokud zvolíme tvar sezení, který napodobuje hnízdo, podpořme tak u členů domácnosti větší pocit zodpovědnosti za vztahy. Což v dnešní době opět vnímám jako něco důležitého.

Mnoho lidí žije singl právě z toho důvodu, že nechce přijmout zodpovědnost za vztah Já a Ty.

Opět jako u každého sezení je lepší mít krytá záda. Pokud je sedací souprava umístěná ve volném prostoru, zkuste za její záda umístit třeba nízkou skříňku, nebo několik vyšších květin ve stabilních květináčích. Umocní to pocit jistoty. Zároveň je dobré dbát na to, aby na sedícího člověka nemířil žádný ostrý roh. Pokud tomu tak je, postavte před roh květinu, lampu nebo jinou nenásilnou překážku, která ostrou energii zastaví, nebo zpomalí. Pokud máte jako součást obývacího pokoje malou pracovnu, je dobré oddělit ji nějakou přepážkou, paravánem či nábytkem, aby na ni nebylo vidět, když chcete odpočívat.

Svou pozornost pečlivě soustřeďte na výzdobu. Měla by být pozitivní. Tomu napomáhají i pestré barvy.

Svou pozornost pečlivě soustřeďte na výzdobu. Měla by být pozitivní. Tomu napomáhají i pestré barvy.

 

Co je ještě důležité

Je dobré, aby měl každý pokoj vyvážené osvětlení. Má-li pokoj více funkcí, je mnohem lepší, aby v něm bylo více variant osvětlení. Jasné osvětlení se hodí, pokud je pokoj určen pro nejrůznější aktivity, na které potřebujeme dobře vidět. Naopak chceme-li odpočívat, je velmi příjemné tlumené světlo, které dodávají různě rozmístěné lampy a lampičky. Pokud jsou umístěné v rozích, plní zároveň funkci rozproudění stagnující energie rohů. Další velmi důležitou věcí, která na nás velmi silně podprahově působí, je výzdoba obývacího pokoje. Často se mi v praxi stává, že se lidé obklopují uměleckými díly od známých autorů, ale už tolik nevnímají, jak působí a jakou energii vysílají do prostoru. Obrazy a ostatní dílka by měla vyzařovat radost, klid, pohodu, tedy vše co můžeme nazvat pozitivní energií. Pokud máme na stěně obraz od malíře, který se vymaloval ze svých depresí, je jasné, že tato energie na nás bude dlouhodobě a

Nevelký prostor zařiďte tak, aby v něm energie mohla dobře plynout.

Nevelký prostor zařiďte tak, aby v něm energie mohla dobře plynout.

podprahově působit. Stejně tak je velmi důležité, jak na nás výzdoba pokoje působí, co se týká našich vzpomínek. Abych byla konkrétnější. Pokud má doma žena vystavenou třeba sošku, která ji vzpomínkami spojuje s jejím bývalým přítelem, a navíc ji má třeba podvědomě umístěnou v místě podporujícím partnerství, je dost pravděpodobné, že tato žena bude mít problém najít si nového přítele. Stejně tak mohou působit třeba obrazy osamělých a smutných postav.

Malý prostor unese jen málo nábytku

Velkým problémem malých bytovek je přeplnění prostoru nábytkem. Pokud se snažíme do malého pokoje nacpat vše, co splňuje naše představy o zařízení obývacího pokoje, a přitom výsledkem je, že když chceme otevřít okno, musíme přeskakovat gauč, a když chceme otevřít skříňku, musíme odsunout křeslo –  je to celé špatně. V tomto „hlavním“ pokoji pak totiž zcela stagnuje tok energie. Energie potřebuje plynout. Veškeré komunikace v našem bytě souvisí i s naší cestou životem a s naší kariérou. Takže pokud je komunikace kostrbatá a neustále naráží na překážky, jak asi bude vypadat naše kariéra a cesta života?

Text: Alena Topinková, Konzultantka Feng Shui, Feng shui-změna k lepšímu

Související články:

Úvod do Feng shui

Jak funguje Feng shui

Komunikační prostory jako synonymum pro životní cestu

Feng shui v kuchyni

Vstup a Feng shui

Feng Shui a umístění sedací soupravy

Feng shui a jídelny

Feng shui a ložnice

Feng shui a pracovna

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login