Zahrada

Fascinující pivoňky: Proč si je zamilovat?

Od   | 

Odvážné, barevné a voňavé květy milují lidé po celém světě. A z dobrého důvodu. Ohromující krasavice je těžké přehlédnout. Pivoňka nikdy není jen obyčejnou květinou. Ve správném prostředí dokáže být jediný květ velkolepou kyticí.

Velké pivoňkové květy lze jen těžko přehlédnout, protože některé dosahují klidně deseti centimetrů v závislosti na odrůdě a jsou dostupné v každé barvě mimo modré. Mimo nádherných květů a krásné vůně mají ještě jednu vlastnost, dokážou kvést spoustu let. Vypadají báječně jako řezané květiny a ve váze vydrží přes týden. Není divu, že patří k milovaným a oblíbeným rostlinám. Jak se dají pěstovat?

Historie pivoněk

Svůj původ mají pivoňky v Asii, Evropě a v Severní Americe. V Číně byla kdysi považována na národní květinu, protože členové čínské dynastie Tang začali pěstovat pivoňky na císařském dvoře v 7. století před naším letopočtem. Jejich popularita se rozšířila na počátku 11. století do Japonska a do Francie s Anglií v 18. století. Na konci 19. století a na počátku 20. století začaly pivoňky pronikat do USA a v Indianě ji měli v roce 1957 za národní květinu.

Pivoňky jsou dekorací samy o sobě a nepotřebují okolo sebe žádné další květy. Zdroj: Pixabay

Pivoněk je obrovské množství druhů a jejich názvy mají základ v řecké mytologii

Pivoněk existuje přes 6500 odrůd a stále se objevují nové. Většina z nich miluje slunce, ale některým nevadí ani stín. Zajímavostí je údajný vznik názvu květiny. Pojmenování má pivoňka po Paeonovi, který byl studentem Asclepia, řeckého boha medicíny a léčení. Jedna verze příběhu říká, že Paeon, známý léčitel bohů, použil pivoňku k ošetření boha Dia. Aclepius na Paeona žárlil a chtěl ho zavraždit. Zeus ho zachránil tím, že ho proměnil v květ pivoňky.

Léčivé vlastnosti pivoněk

Krásně kvetou, voní, a ještě k tomu posilují imunitní systém a zlepšují náladu. Dají se použít k léčbě zánětů, krevních sraženin a k ovlivnění bolesti. Po staletí byly kořeny a semena pivoněk využívány v tradiční čínské medicíně k léčbě bolestí hlavy, astmatu, křečí, onemocnění jater atd. Využívaly se také na problémy s močovým měchýřem a ledvinami. Jejich nadměrná konzumace může způsobit zažívací obtíže lidem i zvířatům.

Pivoňky vynikají velikostí svých květů. Zdroj: Canstockphoto

Jak správně pěstovat pivoňky?

Pivoňka potřebuje dostatek prostoru, protože se hodně rozrůstá, aby získala sílu k tvorbě velkých a krásných květů. Mají rády sluníčko a dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Místo pro setbu vybírejte opravdu pečlivě, protože rostlinky nesnáší přesazování. Když už někdy musíte, dělejte to od začátku září do konce října nebo na začátku března. Není vhodné sázet je na větrné místo, aby jim vítr nepoškodil velké a těžké květy. Vytvořte díru 50 x 50 centimetrů, přidejte směs kvalitní země a kompostu. Pupeny na kořenech musí být maximálně tři centimetry pod povrchem půdy, aby měly možnost dýchat. Je pro ně ideální lehce kyselá půda a dostatečná vlhkost, ovšem nepotřebují stále vlhké stanoviště. Nepotřebují nikterak často hnojit. Na jaře, po odkvětu, jim dejte trochu kvalitního kompostu nebo kupovaného hnojiva.

Tip: Jestliže vám pivoňky málo kvetou, něco jim chybí. Mohou mít málo živin, zasadili jste je příliš hluboko nebo naopak mělce. Za vadnutí listí může pravděpodobně houba.

Kvetou i krásně žlutou barvou. Zdroj: Pixabay

Opatrně s dřevitou pivoňkou

Dřevité pivoňky rostou až do dvou metrů výšky, mají světlezelené listy svrchu a vespod modravé. Mohou být i trpasličí kultivary, které dosahují maximálně 40 cm. Jsou náchylnější na špatnou péči, proto na ně buďte zvlášť opatrní a najděte jim místo chráněné před suchými a mrazivými větry a ideálně do polostínu. Potřebují dostatek vody a na zimu je zakrývejte po obvodu kořenového balu.

Pořiďte si na zahradu nezámrzný ventil

Do vázy jako dekorace

Řezané květy, které dáte do vázy, potřebujete získat ve chvíli, kdy jsou ještě v poupatech, ale už prosvítá květ. Ve váze krásně nakvetou a vydrží dělat parádu dost dlouho. Rostliny, které chcete pěstovat hlavně na řez květů, zasaďte do řad asi 80 až 100 cm vzdálených a v řadě jednotlivé květiny přibližně 50 cm od sebe. Takto jim zůstane vzpřímený růst a vy získáte krásné květy.

Ve váze kvetou opravdu dlouho a tvoří nádherné přírodní dekorace. Zdroj: Pexels

Doba květu

Pivoňka tenkolistá kvete úplně první. Má listy podobné fenyklu, plné a velké květy v červené barvy a dorůstá do výšky půl metru. Od poloviny května nakvétá pivoňka lékařská. Chlubí se květy v barvě bordó, bílou nebo růžovou a tmavě zelenými listy. Velká pivoňka bělokvětá kvete od druhé poloviny května do konce června a nejčastěji vidíte květy bílé, fialové a červené.

Tip: Nepřehánějte to s kombinacemi různých druhů pivoněk. Jsou samy o sobě velmi výrazné a vyniknou nejlépe v menších skupinách jednoho typu. Hodí se k nim různé okrasné trávy a jarní květiny (narcis, tulipány, modřence).

Fotogalerie

 

 


You must be logged in to post a comment Login