Koupelny

Ergonomie v bydlení: Zařizujeme koupelnu

Od   | 

Narazili jste při zařizování koupelny svých snů na překážku v podobě neznalosti rozměrů a různých vzdáleností? Žádný strach – na pomoc si můžete vzít normy, které odpovídají ergonomickým pravidlům.

Pokud máte doma imobilní osobu, oceníte walk-in sprchový kout. Zdroj: Hansgrohe

Koupelna a nezbytné rozměry

Před umyvadlem byste měli mít alespoň 70 cm volného místa, na šířku by to mělo být alespoň 80 cm. Jestliže je součástí vaší koupelny také toaleta, platí zde stejná pravidla – prostor pro záchodovou mísu by měl být alespoň 80 cm velký, před ní by měl zůstat prostor mezi 60 až 80 cm, šířka pak 70 cm. Výška prkénka by měla být 40 cm – u vysokých či méně mobilních osob je to 45 až 50 cm.

Sledujte rozměry umyvadel a dalších zařizovacích předmětů. Zdroj: Koupelny Ptáček

Jakou vybrat vanu? Přeci od Ravaku!

 

V případě koupelny se sprchovým koutem musíte počítat s plochou minimálně 80 až 100 cm do šířky a se vzdáleností 90 až 110 cm od sprchové vaničky. Aby byl přístup do vany maximálně pohodlný, měl by před ní zůstat prostor široký 100 až 120 cm a vzdálenost 80 až 100 cm od vany.

Máte doma děti? Pak oceníte i přítomnost vany. Zdroj: Grohe

Výška umyvadla bývá běžně 85 cm, můžete ji však přizpůsobit vaší výšce. Normy určují výšku koupelny na 230 cm. O tom, co všechno ve své koupelně najdete, rozhodují především její rozměry. 

Variabilní nábytek do každé koupelny

Když zařizujete koupelnu pro imobilní

Bezbariérové koupelny jsou nejen současným trendem, v některých případech je to nezbytnost. Takové koupelny je třeba přizpůsobit tomu, aby se zde otočil invalidní vozík. Ten při svém otočení dokola opíše kružnici o průměru zhruba 150 cm. V případě imobilních osob je vhodné volit široký sprchový kout se zapuštěnou vaničkou, případně walk-in sprchový kout. V případě vany platí, že čím je člověk imobilnější, tím nižší by měla vana být.

Sprchová hlavice musí být dostatečně vysoko. Zdroj: Grohe

Dveře a rozměry

Stavební normy určují minimální šířku koupelnových dveří na 60 cm – v případě invalidního vozíku byste zde ale neuspěli. Stejně tak by tento rozměr činil problém osobám s robustnější postavou. I proto je vhodné volit koupelnové dveře o minimální šířce 70 cm. Velikost člověka zvažte i při koupi vany. Dvoumetrový muž se nevykoupe pohodlně ve vaně o délce 150 cm.

Radiátor vyberte i podle počtu uživatelů koupelny. Měly by se na něj vejít všechny ručníky. Zdroj: Zehnder

Zóny v koupelně

Norma ČSN 33 2000-7-701 vymezuje umístění zásuvek, vypínačů, svítidel a dalších elektrických zařízení v koupelně. Z hlediska bezpečnosti ve vlhkém prostředí by se vaše koupelna měla dělit do čtyř zón.

  • Zóna 0: vnitřní koupací prostor vany nebo sprchového koutu.
  • Zóna 1: do výšky 2,25 m nad podlahou, od horního okraje vany. V tomto prostoru nad vanou, vaničkou nebo umyvadlem nesmí být umístěn žádný elektrický spotřebič (neplatí pro bojler s krytím IP X7).
  • Zóna 2: ve vzdálenosti 0,6 m od okraje vany nebo sprchového koutu a do výšky 2,25 m je možné montovat svítidla s krytím IP44 a IP45.
  • Zóna 3: 2,4 metru od hranice zóny 2 a do výše 2,25 metrů nad podlahou. Pokud je vzdálenost od vany větší než 60 cm, můžete zde instalovat svítidla v jakémkoliv provedení. I toto svítidlo by však mělo být vyrobeno z izolantu.
  • Norma ČSN 33 2000-7-701 vymezuje umístění zásuvek, vypínačů, svítidel a dalších elektrických zařízení v koupelně. Zdroj: Schneider Electric CZ

Dále byste měli vědět, že:

  • Svítidla je třeba instalovat do výšky alespoň 180 cm nad podlahou.
  • Zásuvky je třeba instalovat do výšky minimálně 120 cm nad podlahou.
  • Zásuvky můžete umístit minimálně 20 cm od kraje umyvadla – u vany a sprchového koutu je to 60 cm od jejich kraje.
  • Sprchová hlavice by měla být ve výši 200 až 220 cm nad dnem sprchové vaničky. Případně přidejte 30 k výšce nejvyššího člena domácnosti.

IP zóny jsou důležité pro instalaci světel a vypínačů. Zdroj: Aulix

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login