Inspirace

Elegantní, uklidňující a příjemná: Pozvěte modrou barvu do svého domova

Od   | 

Modrá barva je stále v módě, a tak nikdy neuděláte designovou chybu, když ji pozvete domů. Je elegantní, příjemná a vzbuzuje pocit pohodlí. Důvodů, proč se pro vás hodí, je ale mnohem víc.

Barvy nás velmi ovlivňují: umí podpořit nebo naopak utlumit chuť k jídlu, prozradí hodně o naší náladě a divy udělají i s interiérem. Dnes se zaměříme na modrou, která do našich domovů patří i podle odborníků na bydlení.

Přestože se barvy do kuchyně příliš nedoporučují, modrá ji sluší. Výsledek působí nadčasově. Zdroj: Kuchyně DEHO

1. Opticky zvětší interiér

O schopnostech bílé barvy zvětšit opticky interiér už víme. Modrá to dokáže taky. Možná proto, že ji máme tolik spjatou s vodní plochou, mořem nebo oceánem. Je ale důležité zvolit správný odstín a sytost. Chceme-li, aby opticky zvětšila místnost, zvolme světlejší odstíny, tmavší pak dodají prostoru na majestátnosti. Stačí ji natřít na jednu ze stěn, zpravidla tu, která je proti vchodovým dveřím, aby upoutala pozornost. Pozor s použitím v místnostech, které jsou na sever, může totiž pocitově snížit teplotu až o dva stupně. Právě z toho důvodu je vhodná do ložnice.

2. Uklidňuje

Modrá barva působí příznivě na lidskou psychiku. Hodí se do domácích pracoven a dětských pokojů. Ovlivňuje pozitivně soustředění, lépe si uspořádáte myšlenky a je vám dobře. Výraznější barvy působí v tomto ohledu přesně naopak. Pomocí modré vytvoříte příjemné prostředí i v ložnici, jídelně nebo zimní zahradě.

Modré odstíny tón v tónu vytvoří uklidňující atmosféru. Zdroj: Pinterest

3. Dobře se kombinuje

Modrou můžete skvěle kombinovat s dalšími barvami, zejména s bílou a černou. Modré tóny jsou přátelské také k odstínům přírodního dřeva, což je velká výhoda při zařizování bytu, pokud si nejste jistí svým barevným cítěním. Takto nikdy nešlápnete vedle. Chcete budit dojem luxusu? Použijte doplňky ve stříbrné či zlaté barvě. Kontrastním odstínem je žlutá, ale i oranžová či červená. Dokonce ani nic nezkazíte kombinací modrá-zelená, která vytvoří v prostoru osvěžující dojem.

Modrá se dobře kombinuje s neutrálními odstíny, jako je šedá, ale i s kontrastními, jako je oranžová. Zdroj: Pinterest

4. Je barvou roku

V letošním roce byla klasická modrá vyhlášená společností Pantone barvou roku. Připomíná oblohu za soumraku a zdůrazňuje naši touhu po pevném základu, na kterém můžeme stavět. Classic Blue uklidňuje, přináší pocit pohody a míru, pomáhá se soustředěním a podporuje odolnost. Mimo klasické modré se můžete klidně přiklonit také k nebesky modré nebo azurové.

Podle Pantone je pro rok 2020 trendy klasická modř

5. Přizpůsobí se

Modrá má tolik různých odstínů, že se dokáže přizpůsobit v podstatě jakémukoli stylu. Chcete interiér inspirovaný Provence stylem nebo shabby chic? Hodí se jemně pastelově modrá. K loftu nebo scandi vybírejte raději tlumené modré odstíny. Luxusnější art deco či Hamptons styl skvěle doplní temné barvy, například modrý safír. Ke středomořskému stylu patří neodmyslitelně azurová.

Modrá barva se hodí i jako základní odstín, pokud zvolíte neagresivní, jemné tóny, které nepůsobí příliš rušivě. Syté modré odstíny by naopak působily příliš rušivě a hodí se spíše na doplňky a k vytváření kontrastů.

 

6. Působí tajemně

S některými odstíny modré, zejména těmi tmavšími, můžeme vytvořit v místnostech zvláštní a trochu tajemnou atmosféru. Obývák nebo ložnice pak působí velkolepým dojmem, zejména když použijete hluboké odstíny této barvy. Více vyniknou i jednotlivé dekorace, které by měly být už ve světlých barvách.

Sluší i sedacímu nábytku. Zdroj: Natuzzi Italia

 

 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login