Inspirace

Eklektický styl je chaotický: I přesto dokáže vytvořit příjemné a harmonické bydlení

Od   | 

Eklektický styl patří mezi moderní trendy, ve kterých kombinace toho, co se k sobě na první pohled absolutně nehodí, vytvoří originální a zajímavé bydlení. Zakládá si tedy na kombinování odlišných stylů, předmětů nebo inspirací z cizích zemí. 

V první řadě je nutné upozornit, že eklektický styl se nehodí pro každého. Musíte se pro něj zkrátka narodit. Protože ne každý si zamiluje spojení moderního a starého, hrubého materiálu s tím jemným, či retro doplňky spolu s nadčasovým zařízením. 

Eklektický styl je originální a není pro každého.
Zdroj: Pinterest

Prvky eklektického stylu

  1. Interiér zařizujte vtipně, s humorem a nadsázkou
  2. Nebojte se kombinace moderního vybavení se starým
  3. Použijte výrazné barvy, které byste si v jiných stylech nedovolili 
  4. Nábytek a doplňky si upravte podle svého a vytvořte tak originální kousek
  5. Pořizujte k sobě věci, které se na první pohled nedají kombinovat

Nebojte se kombinovat výrazné barvy i různé styly. Zdroj: Pinterest

Jak docílit dokonalé tmy?

Se zařizováním nepospíchejte

Přestože se u eklektického stylu mohou kombinovat zdánlivě nekombinovatelné předměty, barvy a styly, je důležité výběr neuspěchat. Eklektický styl patří paradoxně mezi jeden z nejtěžších stylů, do kterých se při zařizování můžeme pustit. Skvěle se hodí pro ty, co se nebojí experimentovat a nevadí jim kvůli jednomu kousku nábytku strávit dlouhé chvíle hledáním. Na zařízení bydlení v eklektickém stylu si vymezte dostatečný čas a rozhodně s vybavováním a kombinováním nepospíchejte. Jakmile najdete přesně ten doplněk nebo věc, po které toužíte, poznáte to okamžitě. Důležité je umět sladit a zkombinovat odlišné styly, materiály i barvy s citem a elegancí.  

Zařizování eklektického stylu chce svůj čas.
Zdroj: Pinterest

Jeden hlavní prvek

Přestože u eklektického stylu kombinujeme téměř vše dohromady, je nutné dobře si rozmyslet, který hlavní prvek bude v interiéru dominovat. Podle něj pak budeme vybírat a doplňovat ostatní vybavení. Líbí se vám extravagantní pohovka? Už dlouho toužíte po abstraktním obrazu? Nebo je vaším snem kožešinový koberec? Vyberte si jednu hlavní věc a poté si pohrajte s odlišnými styly, barvami i tvary. Důležité je, abychom ve finále docílili interiéru, ve kterém se prolínají naprosto odlišné věci, které však utváří jednotný celek, kde se cítíme příjemně. 

Vyberte si jeden hlavní prvek. Například výrazné sezení. Zdroj: Pinterest

Divoké barvy, látky a vzory

Rozhodně nečekejte, že budete ladit barvy „tón v tónu“ nebo podle jiných pravidel. Eklektický styl je známý kombinací barev, které jsou nečekané, opravdu výrazné a nehodící se k sobě. Barvy míchejte nejen na stěnách, ale i na nábytku a doplňcích. Pokud se nechcete pouštět do velkých ploch, ponechte zdi neutrální, nebo zvolte alespoň jednu výraznou stěnu. Barvy pak dožeňte na vybavení a dekoracích. Nezapomínejte ani na textil jak na oknech, tak i na sedací soupravě. Rozhodně by neměl být nudný a měl by nést výrazný vzor. Pro eklektický styl jsou typické také výrazné motivy a kresby. Proto se do interiéru nebojte zakomponovat odvážné geometrické, ale i divoké zvířecí vzory. 

Používejte různé styly a barvy. Neopomínejte ani zvířecí motivy.
Zdroj: Pinterest

Přiložte ruku k dílu

Jste kreativní a rádi si věci vylepšujete podle sebe? Pak je právě eklektický styl pro vás jako stvořený. Vyrobte si originální extravagantní dekoraci, jděte šmejdit k babičce na půdu a zrenovujte staré věci nebo předělejte pod prachem ležící starou truhlu či komodu. A pokud jste zruční, můžete si nábytek vyrobit sami, z čehokoliv se vám zamane. Fantazii se meze nekladou a v tomto stylu dvojnásob. 

Oblíbený kousek nábytku vylepšete podle svého. Zdroj: Pinterest

I tady existují pravidla

Nejspíše si nyní myslíte, že v tomto stylu lze opravdu zkombinovat cokoliv, měli bychom se však držet alespoň pár pravidel, aby interiér ve finále nepůsobil jako cirkus. V první řadě bychom měli kombinovat nanejvýš tři naprosto odlišné styly. Mírnit bychom se měli i v počtu použitých barev a kombinaci omezit na nejvýše čtyři různé barvy. Všechny prvky by ve finále měly v interiéru ladit a na oko by měly působit propojeně. 

Kombinujte nanejvýš tři styly a čtyři barvy. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login