Články

Dvougenerační hypotéka: Způsob, jak splatit dům, nebo naprostá zbytečnost?

Od   | 

Dřívější generace byly schopny koupit dům za takovou částku, kterou bylo možné umořit v průběhu jejich produktivního života. V současnosti je však splacení hypotéky během doby maximálního limitu její splatnosti často nemožné. A nemožnost platit extrémně vysoké měsíční splátky znamená, že na hypotéku ani nedosáhnete. Mohla by vám z toho pomoci dvougenerační hypotéka?

Vysoké ceny nemovitostí v kombinaci s vysokými úrokovými sazbami znamenají vysoké měsíční splátky úvěru. Výška těchto splátek je na první pohled neřešitelným problémem. Pokud by se ale splácení dluhu rozložilo na více generací, mohlo by jít o příjemné řešení.

Byla by dvougenerační hypotéka rozumná? Zdroj: Canstockphoto

Ministryně financí Alena Schillerová v minulém měsíci řekla, že její kolegyně Dostálová přišla s návrhem, aby se splatnost hypotéky protáhla z 30 procent na 50 procent. Výška splátky by tak mohla být až o 40 procent nižší. To by znamenalo, že by měli mladí možnost zdědit dům či byt po rodičích s částečně splacenou hypotékou. Zbytek by mohli splatit oni. Otázkou je, zda by v realitě opravdu ušetřili zmíněných 40 procent.

 

Musí se lampa s integrovanou LED vyhodit, když se zdroj rozbije?

 

Dražší byty a mnohem víc dluhů

Myšlenka na prodloužení splatnosti hypotéky vznikla už v roce 2021. Tuto myšlenku otevřela jedna z českých bank. Mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová tehdy říkala: „Splatnost delší než 30 let by často znamenala, že splácení úvěru by zasáhlo celý horizont ekonomické aktivity dlužníka, či jej přesáhlo, což je vysoce rizikový přístup s ohledem na nejistotu ohledně jeho budoucí příjmové situace. Vedlo by k nárůstu cen nemovitostí, pro jejichž pořízení by se musely rodiny ještě více zadlužovat.“

Dvougenerační hypotéku byste neplatili jen vy, ale po vás i vaše děti. Zdroj: Canstockphoto

Závazek, který by splácely dvě generace

Současný hypoteční model počítá s tím, že se hypotéka splatí v produktivní části života dlužníka. Dvougenerační hypotéka by byla typem úvěru, kdy se splatnost prodlužuje na dobu delší než 20 až 30 let.

Dluh by nesplácela jen první generace dlužníků, ale i generace po ní. O myšlence na vznik dvougeneračních hypoték ministryně informovala videem na svém účtu na Twitteru.

 

USB vždy po ruce? Víme, jak na to!

 

Jaké údajné výhody by měla tato hypotéka přinášet?

Mezi výhody hypotéky s dlouhou splatností by měla být možnost, aby rodina koupila nemovitost, kterou by si jinak nemohla dovolit. V realitě je to však tak, že rodina koupí byt či dům na dluh, který se možná podaří další generaci umořit.

Soužití dvou generací nemusí být příjemné. Zdroj: Canstockphoto

I když tato možnost může znít lákavě, je třeba vzít v úvahu, že rodiče mají více dětí – a ty si nemovitost, ale i dluh budou muset rozdělit. Co se stane, když dítě rodičů nebude chtít dluh platit? Navíc je spousta rodičů, kteří nechtějí, aby jejich děti zdědily primárně dluhy. Navíc soužití dvou generací v jedné nemovitosti je většinou problémové.

Zdroj: penize.cz, pravo.cz

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login