Architektura a design

Dveře jsou pozvánkou do interiéru

Od   | 

Začnete-li domů hledat nejvhodnější dveře, zjistíte, že je to oblast široká a stále se zdokonalující. Pro tentokrát probereme dvě základní kategorie, a to dveře otočné a posuvné a řekneme si také něco o zárubních, které jsou nedílnou součástí dveřních systémů.

Částečnou propustnost světla u otočného dveřního křídla zajišťuje sklo Sapglass satinato. Zdroj: Sapeli

Dveře můžete naopak zvýraznit zárubní. Zdroj: Dorsis

Otočná klasika

Otočné dveře jsou základní a na trhu nejzastoupenější kategorií. Nabízejí se v mnoha materiálových provedeních, která z nich dokážou vytvořit nenápadnou součást interiéru či je povznést na výjimečnou věc, hodnou obdivu. Ostatně i v tomto odvětví se angažuje spousta architektů a bytových designérů, aby vytvořili originální dveřní kolekce. Až budete plánovat rozmístění dveří, je třeba počítat s prostorem asi 0,8 m², který si vyžádá otevřené dveřní křídlo. Otočná varianta dveří je vhodná všude tam, kde chcete, aby dveře zvukově i tepelně izolovaly. Novinkou v této oblasti jsou dveře, které se svou výškou mohou vyšplhat až ke stropu.

Nové technologie dovolují vyrobit dveře, které sahají až ke stropu, zdroj: Sapeli

Dveře a zárubně

Důležitou součástí otočného dveřního systému jsou zárubně. Můžete je pojmout jako prvek, na který chcete upozornit a dveře tak zárubněmi pěkně orámovat a do interiéru získat zajímavý „obraz“. Dále zárubně vyberete ve stejném dekoru či barvě jako jsou dveře a necháte je tak splynout. Je to nejjednodušší řešení, které bude určitě správné. U obou předchozích variant se jedná o běžnou polodrážkovou zárubeň, kdy dveře dosednou polodrážkou do zárubně a částečně ji překryjí. Další „čistější“ variantou jsou na hraně hladké dveře bez polodrážky, které dosednou celé do zárubně. Posledním trendovým řešením jsou dveře s takzvanou skrytou zárubní. Jedinečnost tkví v tom, že dveře ani zárubeň vůbec nevyčnívají do prostoru a spolu splynou se stěnou.

Ze zárubně můžete udělat přednost a použít ji třeba k efektnímu orámování dveří, zdroj: Siko

Designovým bonbónkem je takzvaná skrytá zárubeň, kdy dveře tvoří se zdí jednu rovinu, zdroj: J.A.P.

Ke dveřím rozhodně vyberte i kliku ve shodném designu. Zdroj: Cobra

Prakticky i designově s posuvem

Potřebujete-li ušetřit prostor, určitě zvolte posuvné dveře. Na výběr máte dvě varianty, a to dveře, které se zasouvají do stavebního pouzdra, nebo dveře, které se posouvají na zeď. Chcete-li do místnosti vnést originální prvek, vsaďte na posuv po originální kolejnici nebo v pojezdové liště skryté v nástěnné liště. Je to řešení proveditelné tam, kde je dostatek místa na odjíždění křídla při otevření a také tam, kde je rovná zeď. V obou případech je dobré vybrat si třeba skleněné dveře s grafikou s pískovaným motivem či jinak zajímavé. V tomto případě je ale nutné počítat s tím, že půjde spíše o variantu estetickou, protože takové dveře vám nezajistí dokonalou zvukovou izolaci, ani přílišné soukromí v místnostech, jež oddělují. 

K posuvu po zdi můžete využít designovou kolejnici, zdroj: CAG

Potřebujete-li v místnosti více soukromí a vyžadujete od dveří lepší zvukově izolační vlastnosti, zvolte variantu dveří, které zajíždějí do stavebního pouzdra. Jediné úskalí toto řešení může mít, že je nutné pouzdro zazdít už v průběhu stavby. Do většího stavebního otvoru lze instalovat dveře jednokřídlé i dvoukřídlé. Posuvných mechanizmů v pouzdru je několik typů, a tak je dobré vybrat takový, který bude stavěný pro vaše podmínky. 

Někdy nechceme na dveře upozorňovat, tehdy zvolíme dveře se skrytou zárubní.. Zdroj: Dorsis

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login